שאלות ותשובות

שאלה חדשה

היי דר, אימצנו כלבה פינצר כבת חודשיים וחצי. היא אצלנו מזה שבועיים. עד לפני שעה בערך היא היית בסדר גמור ושחקה יפה, חיונית לחלוטין. לפני יומיים היא שלשה מספר פעמים אך לא התרגשנו כי היא אכלה קצת עלים יבשים. עכשיו היא פתאום החלה לבכות ולהתסגר בתוך עצמה. הפה שלה סגור כאילו שהיא לא יכולה לפתוח אותו בעצמה ויורד לה ריר נוזלי מצידי הפה. היא אפטית לחלוטין לסביבה – לא מעוניינת לשתות או לאכול או לשחק. היא לא הולכת כשמניחים אותו על הרצפה. זה הכל קרה מהר מאוד..תוך כמה דקות חשוב לציין שהיא עוד לא חוסנה ויש לנו בבית שני כלבים בוגרים מחוסנים. היא לא מבלה בחוץ כמעט בכלל חוץ מלעשות צרכים בגינה הפרטים של הבית. האם לתת לה לנוח ולראות אם זה עובר או שיש סיבה לחשוש מכלבלבת..ואם יש סיבה לחשוש לחיי הכלבים הבוגרים שלנו?
28 בנובמבר 2015

שלום,

אצל גורים כל סימן קטן, שלשול, חוסר תיאבון, ריור מוגבר ואפאטיות, הם סימן לדאגה. בעיקר אם הכלבה לא מחוסנת.

החשש לפי התיאור הוא לכלבלבת אך גם לפרוו, התייבשות וכלבת (באזורים מסוימים בארץ). במידה ועדיין לא בסדר פנו אל הרופא המטפל.

לגבי הכלבים הבוגרים, אם מחוסנים בחיסון משושה לא נשקפת להם סכנה לכלבלבת.

בברכה,
ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית.

לברדור עם שתן כהה. האם יש בדיקה, כמו מקל אצל בני אדם לנוכחות של דם בשתן ואם כן כיצד ניתן להשיג? או לחילופין מה כדאי לעשות
27 בנובמבר 2015

שלום,

קיים סטיק שתן אשר ניתן להשיג אצל וטרינרים הבודק האם קיים דם בשתן, בין השאר.

אם קיים חשד מצידך לדם בשתן יש צורך בבדיקה מקיפה יותר הכוללת בדיקה של הכלב ובדיקת שתן כללית. בבדיקת זו בודקים סטיק שתן יחד עם הסתכלות מיקרוסקופית, בחיפוש אחר הגורם לדם. לפעמים יהיה צורך גם בבדיקות נוספות כמו אולטרסאונד ותרבית שתן.

דם בשתן יכול להיות בגלל דלקת או זיהום בדרכי השתן או במערכת המין, אבנים בדרכי השתן, גידול בדרכי השתן או פגיעה טראומתית שהוביל לקריש.

ממליצה לך לפנות לוטרינר המטפל לבירור הסיבה לשתן הכהה. חשוב לי לציין ששתן כהה לא חייב להיות רק מדם.

 

בברכה,
ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית.

שלום, יש לי שני אוגרים, בן ובת. אני יודעת שזה לא טוב אבל הם באותו הכלוב. הם כל הזמן רבים ואמא של אומרת שזה משחק אבל בכל זאת אני מנסה להפריד אותם. לפני כמה ימים ראיתי שלאוגרת שלי אין אוזן! אני חושבת שהאוגר נשך אותה. ראיתי גם שלאוגר יש בעיה בטבור, הוא נפוח ואדום עם מוגלה. מה לעשות??
26 בנובמבר 2015

שלום,

אוגרים, כפי שרשמת צריכים להיות מופרדים במידה ורבים. ניתן לשים מחיצה בכלוב בתמנע מהם להגיע אחד לשני.

את האוזן לא ניתן לגדל חזרה אבל חשוב לבדוק שאין פגיעה נוספת או זיהום.
הטבור שאת מתארת מזוהם – נפוח אדום ומפריש מוגלה ויש צורך לחטא את המקום עם מעט סבון ומים ולפנות לוטרינר.

מצרפת מאמר אוגרים בקישור: אוגר – מידע כללי והמלצות.

בברכה,
ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית.

יש לי כלבה מעורבת לברדור וגולדן, מעוקרת, השתן שלה כהה. מה יכול לגרום לכך? אציין שהיא חיונית, משחקת, שותה כמה שרוצה ולא מראה שום סימני כאב, האם זה בגלל האוכל? החלפתי לה לפני כחודש את האוכל מכוון ששיניתי את הספק, היא לא כל כך אוהבת את הסוג החדש.
19 בנובמבר 2015

שלום,

האם השתן כהה מבדרך כלל? מה צבעו? האם בנוסף לצבע יש שינוי נוסף – האם נותנת שתן בתדירות גבוהה יותר? האם כמויות גדולות או קטנות? האם קיים קושי או כאב במתן שתן?

שתן כהה לרוב מעיד על שתן מרוכז ואינו מהווה בעיה. אם לשתן יש צבע כהה מדיי (כתום, אדום) זה יכול להעיד על דם בשתן – מזיהום, אבנים בדרכי השתן או גידול. כדי לשלול בעיה יש צורך בבדיקת שתן.
לפעמים בעיות בדרכי השתן מתבטאות רק בבעיות מתן שתן ולא באות לידי ביטוי במצב הרוח או בתיאבון (בעיקר אצל לברדורים).
אין קשר למזון שמקבלת.

בברכה,

ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית.

היי יש לי מלטז בן שנתיים הוא אצלי מגיל חודשיים בערך הוא עושה לי בעיות עם האוכל הוא מסרב לאכול אבל אין לו בעיה לאכול כל היום חטיפים במידה והוא לא אוכל הוא מתחיל להקיא מיצי קיבה ואז לא רוצה לאכול במשך יום שלם מה ניתן לעשות? אני כבר אובדת עצות היום הוא מקבל רויאל קנין אמרו לי להחליף לו את האוכל לקנין קוויאר האם זה אוכל טוב? אני לא מכירה אגב הוא מאד מפונק אשמח לקבל תשובה בהקדם

שלום,

מה שתיארת הינו תיאבון סלקטיבי: מעדיף לאכול חטיפים ומזון ביתי אבל לא נוגע במזון שלו.
בחלק מהמקרים זה באמת מפינוק, הכלב התרגל למזון יותר טעים ולא מעוניין במזון שלו. בדר"כ אני ממליצה להפסיק חטיפים ולהתעקש גם על חשבון צום של יום, אבל אם הוא מתחיל להקיא מיצי קיבה זה בעייתי ויכול להעיד על בעיות נוספות.
במקרים אחרים הבעיה היא שק האוכל – חשוב לוודא שהשק בתוקף ואינו עומד פתוח זמן רב מדיי. שק יכול להיות פתוח בסביבות חודש, אם יותר – יכול להיות וזו הבעיה.

כדאי לפנות לווטרינר המטפל שיבדוק את הכלב וישלול בעיות נוספות. לפעמים כלבים נמנעים ממזון קשה בגלל בעיות שיניים.

רויאל קנין הוא אוכל מצוין!

בהצלחה,

ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית

 

שלום הכלב שלי הריח חולדה מתה בטיול אז שטפנו לו תאף עם טיפונת סבון ושהוא ישן אז הוא השמיע קול טיפה מוזר אבל אחרי קצת זמן זה עבר אני צריכה לפנות לטרינר?

אם רק הריח – אין סיבה לדאגה.

ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית

החתול שלי בן 13 כבר שבוע שיורד לו דם מהפה אבל בכמות מעטה, אתמול או לפני יומיים התחיל לרדת לו הרבה דם והוא מזיל הרבה ריר והוא בקושי זז, אוכל ושותה. הוא נעשה מאוד רזה והוא נראה תשוש. מה זה יכול להיות? והאם הוא יכול למות מזה?

דימום מהפה במשך שבוע זה מאוד מדאיג.

דימומים יכולים להיות בגלל בעיות בחלל הפה, אך לפעמים קיימים דימומים בגלל בעיה במערכת הקרישה, למשל.

חתול שמדמם, אינו אוכל ושותה חייב בבדיקה אצל וטרינר.

בברכה,

ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית

 

כיומיים כלבת הבוקסר שלי מדלגת על ארוחות ולא אוכל טוב, כמו כן מותחת את רגליה האחוריות הרבה, היא ערנית ומגיבה אבל עדין לא מתנהגת כרגיל.. מה יכולה להיות הבעיה ? תודה רבה
12 בנובמבר 2015

שאלה קשה…התיאור שנתת מאוד כללי.
האם, בנוסף לשינויים שתיארת, הכלבה משלשלת? מקיאה? צולעת? מתקשה לקום? מסרבת לאכול גם דברים טעימים?

כמה ארוחות ביום הכלבה מקבלת? וכמה ארוחות היא מדלגת ביום?

רוב הכלבים בגיל חצי שנה יורדים לשתי ארוחות ביום או אפילו אחת. כל עוד היא אוכלת את הכמות שצריכה ביום – הכל בסדר.

אם הכלבה לא מתנהגת כהרגלה ואתה מודאג, מומלץ לקחת לבדיקה אצל וטרינר. התיאור שנתת מאוד כללי ויכול להיות כמעט כל דבר.

 

בברכה,
ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית.

שמתי לב שיש מעט דם על החטיפים שהכלבה מכרסמת. מדובר בחטיפים קשים או משחקים קשים. מדובר בכלבה בת כמעט שנה שנמצאת ברשותי שבוע וחצי. האם לתת לה חטיפים רכים בלבד? האם ניתן יהיה בהמשך לתת לה חטיפים קשים יותר?
10 בנובמבר 2015

שלום

בצורה נורמלית חלק מהכלבים מדממים על חטיפים קשים בגלל הקושי בכרסום החטיפים ובגלל אבן שן מרובה שנשברת תוך כדי כרסום וגורמת לפציעת החניכיים. במידה והדימום הוא כזה ואינו ספונטני, כלומר קורה רק כאשר הכלב אוכל חטיף/משחק קשה  - אין סיבה לדאגה. כדאי רק להקפיד על צחצוח שיניים ומעקב חלל הפה תקופתי אצל וטרינר. יכול להיות ומצב השיניים לא טוב ויש צורך בטיפול שיניים. מצרפת מאמר בנושא בקישור הבא: גם לחיות יש כאבי שיניים!

במידה וחלל הפה תקין, אני לא רואה סיבה להימנע מחטיפים קשים. מכיוון שרק שבוע אצלך, מומלץ לקבוע תור לבדיקה ראשונה אצל וטרינר, שבה צייני את הבעיה של הדימומים.

בהצלחה,

ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית.

יש לי חתולה "פספס" שמה שנמצאת עימי כבר 15 שנה מאז היותה גורה, לאחרונה היא עברה עקירת שיניים עקב ריח רע מהפה ושיניים רקובות ומאז חלה החמרה במצבה…
9 בנובמבר 2015

שלום שוש, קודם כל מקווה שהמצב ישתפר

פספס עברה פעולה אלקטיבית לטיפול שיניים , כלומר אני מניח שהבאת אותה ויא הורדמה למטרה זו כאשר בריאותה טובה/סבירה ולמעשה כפי שציינת מצבה הורע לאחר הטיפול שיניים.

מאחר ומצב השיניים היה רקוב ייתכן וחדר זיהום לסינוסים ו/או לאוזן האמצעית על פי התיאור, ייתכןשאיננו רגיש לאנטיביוטיקה, ייתכן ונצרה פיסטולה (מעין תעלה מוגלתית) עקב הריקבון הכרוני. כך או כך מאחר ואת ממקדת לצד שמאל כולל אובדן ראייה אפשרי ולאור גילה הממבוגר, יש לבצע בדיקות להערכה כללית הכוללות בדיקת דם, לחץ דם וצילומים דנטליים כדי שהטיפול יהיה יעיל וממוקד.

אני מאמין שניתן ואפשר לעזור לפספס.

בברכה

דר פאר

וטרינר

 

 

שלום,כלבתי האהובה מתה,היא הייתה פינצ׳רית מעורבת בת 14.לפני 5 ימים היא הזדווגה עם כלב(אחרי שהיא השתחררה לבני מהרצועה),לאחר 3 ימים היה לה דימום ולאחר יום היא מתה.האם יכולתי להציל אותה באיזו דרך כלשהי?ולמה זה קרה לה,מה הסיבה?
4 בנובמבר 2015

שלום,

אני מצטערת על כאבך. לא קל לאבד כלבה אחרי 14 שנה.

לגבי האם ניתן היה לעשות משהו, קשה לדעת. האם הכלבה, בגילה המתקדם, היתה מיוחמת? האם דיממה לפני כן? האם ראיתם הזדווגות (חיבור של כ-10 דקות בין הזכר לנקבה)?
גם אם יש לך תשובות לשאלות אלו, נוכל רק לשער מה הגורם העיקרי לדימום ומדוע לא פסק?
בגיל כזה יכול להיות שהיה דימום פנימי מאסיבי ויכול להיות שהתפתחה דלקת רחם (פיומטרה) אשר גרמה לזיהום כללי.

אל תתייסרי בשאלה האם היה משהו שהיית יכולה לעשות אחרת…כי אף אחד לא יכול לענות על כך ולהבטיח לך שהתוצאה הייתה אחרת.

מקווה שעזרתי,
ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית.

שלום. לחתול בן כ-13 הופיעו שתי בליטות סימטריות תלויות משני צידו האחורי של הגוף , משני צידי פי הטבעת אך מעט מרוחקים ממנו.
28 באוקטובר 2015

הי חנה

ייתכן כי הבליטות הן פועל יוצא של ירידה במשקל גופו וחלק ממבנה האגן בולט. עם זאת ללא בדיקה רפואית קשה לאמר, המלצתי  להגיע לבדיקה כללית, לבדוק את ה"בליטות" ובחתול בן 13 להעריך את משקלו, מדדים חיונים אחרים בבדיקה ואם יידרש בדיקות קמיפות יותר (דם, צילומי בית חזה)

בברכה

דר פאר

וטרינר

שלום, יש לנו כלוב גדול בחצר עם עשרה ארנבונים ושני שרקנים.

הי

בין הדברים שארנבונים עלולים להיות רגישים- תנאי היגיינה לקויים, סטרס (ברגע שיש כמות ארנבונים גדולה לשטח קטן)  ומחלות

תוסיף את העובדה שבימים האחרונים היתה סערה, שינויי טמפרטורה לארנבונים שמצויים בגינה ויש מספיק סיבות למצב שתיארת.

באתר שלנו יש מספר מאמרים, על תזונת ארנבון נכונה, אופן גידול ובכלל אני חושב שאם אתה אחראי לכמות מכרסמים גדולה כדאי להגיע לבדיקת רופא (אפילו לא עם כולם) להבין את יחסי המזון, להעריך את משקל ונראות הארנבונים ולקבל עצות להמשך כדי להימנע מהמראות שראית

בברכה

דר פאר

וטרינר

שלום רב

שלום

ייתכן טראומתי, ייתכן בעיה אורטופדית, אך לא מן הנמנע שמדובר בבעיה עצבית

האם תוכל לצרף סרטון ?

 

שלום

ייתכן ומדובר בפיגמנט אך המלצתי להגיע לבדיקת רופא כדי בעיקר לשלול דברים אחרים

בברכה

דר פאר

וטרינר

לכלב שלי הופיע כתם חום כהה עד שחור באזור הבטן. הכתם קצת בולט( מרגישים בעת ליטוף) ואין רגישות באזור. לא הבחנתי בכתם זה לפני. אשמח לחוות דעת בנושא, תודה רבה.
25 באוקטובר 2015

שלום

ייתכן והכתמים הללו הם פיגמנטים שהיו שם תמיד ועכשיו רק הבחנת בהם.. אבל בהחלט אפשרי שאלה הם כתמים "חדשים" גם העובדה שהדגשת שהם בולטים בעת ליטוף מטרידה. מומלץ להגיע לבדיקת רופא בהקדם ואם אכן האזורים הללו חשודים לקחת מהם דגימה כדי , בראש ובראשונה, לשלול תהליך גידולי.

בברכה

דר פאר

וטרינר

איך לזהות ארנב או ארנבת ?
22 באוקטובר 2015

תלוי בני כמה הם, לזכרים , לרוב יש זוג אשכים שניתן לזהות חיצונית בשק האשכים, בגיל צעיר עשוי להיות מורכב יותר. ניתן להיעזר בוטרינר

בברכה

דר פאר

וטרינר

יש לי שני ארנבים בני 3 חודשים אחד מהם הקיא פעם ראשונה ומדי פעם הם שוכבים על הצד זה נורמלי?
25 באוקטובר 2015

שלום

שכיבה על הצד עשויה להיות נורמלית,אך ארנבונים בדרך כלל לא מקיאים, אם ההתנהגויות הללו שאתה מזהה מופיעים יותר מפעם אחת יש להגיע לבדיקת רופא

יש לנו כלבה קטנה מעורבת בת 9 שנים בריאה לחלוטין, לפני שלושה ימים התחלנו

שלום

אחתד הגורמים השכיחים לצליעה/כאב/רגישות באזור המתואר בגיל הזה לכלבים מגזע קטן הוא קרע/קרע חלקי של הרצועה הצולבת הקדמית. הסימנים בהחלט עשויים להתאים. עם זאת התיאור שלכם עשוי להתאים גם לרגישות שמקורה בקומות אחרים דוגמת רגישות גבית . אם נמשך להגיע לבדיקת רופא ולבצע בדיקה כללית/אורטופדית ונוירולוגית

בברכה

דר פאר

וטרינר

יש לי כלבה פומרניין גורה כבת חודש וחצי

הקאות יכולות להיות ממספר רב של דברים, אם אוכלת, ניזונה ע"י מזון איכותי, סופרפרימיום, הרי שבאכילת הקירות יש מרכיב התנהגותי וצריך למנוע ממנה נגישות למקומות הללו. אם ההקאה נמשכת להגיע לבדיקת רופא

בברכה

דר פאר

וטרינר

לפני שבוע בערך חברתי טיילה עם כלבתנו במדשאה,לפתע החלה הכלבה לנבוח על שיח כל שהוא.הלכנו לכיוון וראינו ארנב שהיה נראה על הפנים,מלוכלך,חורים בפרווה, צולע ומסריח..לקחנו אותו אלינו הבייתה ניקינו אותו עם מגבונים לחים כמה שאפשר וחברתי גזרה לו קשרים מהפרווה,לאחר מכן סידרנו לו מקום של מטר רבוע בערך עם נסורת,מים,אספסת,תערובת מכרסמים ואפילו גזר. מאז הארנב אוכל,שותה ונראה שהוא בסדר,אך לפני יומיים יצא לי לראות אותו מלקק שוב ושוב את אחת מרגליו האחוריות ללא הפסקה כמעט.. הרמתי אותו והרגל ממש נפוחה-נראית שבורה או משהו בסגנון..אודה לכם מאוד אם תייעצו לי מה לעשות כי עשיתי הכל כפי יכולתי וכרגע אין ביכולתי לעשות יותר מפני שהסכומים שגובים וטרינרים בארץ מרתיעים..בסה"כ מצאתי אותו ברחוב ואני מנסה לעזור לו עכשיו אשמח מאוד אם תתנו קצת מעזרתכם. בתודה מראש אסף.
15 באוקטובר 2015

שלום אסף,

כל הכבוד על העזרה לחיה פצועה.
אם הרגל נפוחה יכול להיות והיא שבורה אבל גם יכול להיות שיש שם נפיחות הנובעת מזיהום או התעסקות עם הרגל.
שבר, במקרה הטוב, חייב בקיבוע נכון של המקום ולפעמים יש צורך באנטיביוטיקה. אם אין לך את האפשרות הכלכלית, אתה יכול לפנות לאחת מהעמותות הקיימות ולהתייעץ לאן לפנות.

בהצלחה,
ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית.

עשיתי אתמול לכלב שלי סירוס ועכשיו אדום לו שם מה זה אומר ?

אדמומיות לאחר סירוס יכולה להיות  גירוי של העור בגלל הגילוח של האזור או חומרי החיטוי שהשתמשו בהם. לפעמים, יש אדמומיות עם נפיחות קלה של האזור בגלל הניתוח עצמו. אדמומיות יכולה להיגרם גם אם הכלב לא מפסיק ללקק את האזור. ליקוק אינטנסיבי יכול להיות בגלל כאב או גירוי.

הכי טוב לצלם את המקום ולשלוח לוטרינר המנתח. הוא יוכל לראות ולהסביר איך להתנהג.

החלמה מהירה,
ד"ר סיגל קרופניק.

שלום, יש לי בורדר קולי בן שנה וחצי וראיתי שכרית כף הרגל העליונה שלו כמעט עומדת להיתלש ויורד לו דם מה לעשות עד שנגיע לוטרינר?
12 באוקטובר 2015

מקווה שכבר הייתם אצל וטרינר.
להבא, במקרים דחופים אנא צרו קשר טלפוני 03-6742467.

בעיקרון אם נחתך או נפצע בכריות כף הרגל יש צורך דבר ראשון לשטוף את המקום עם מים בכדי להסיר את החול והלכלוך מהאזור. לשים חבישה קלה שתשמור על המקום נקי ויבש ולהגיע אל הוטרינר להמשך טיפול.
לפעמים חתכים כאלו מצריכים תפירה ולפעמים חבישה עבה בכדי להקל על הכאב יחד עם חומרי חיטוי מתאימים + אנטיביוטיקה.

בברכה,
ד"ר סיגל קרופניק.

שלום ,אני רוצנ לשאול על הכלב שלי הוט בן שנתיים עוד מעט הוא מסורס מגיל חצי שנה ולאחרונה קורה לו מצבים שהאיבר מין שלו נפוח כמו כדור כזה וזה לא כואב לו שנוגעים ואז לאחר זמן קצר זה נעלם ..הייתי רוצנ לדעת מה זה ?אם זה בעיה לפנות לווטרינר ?

שלום,

גם כלבים מסורסים יכולים להיות מרוגשים מינית. בזמן הזה – הפין יכול להתנפח ולצאת מהעורלה. תופעה נוספת היא התנפחות של שתי בלוטות מין משניות הנמצאות מצידיו. יכול להיות וזו כוונתך?

אם זה קורה בזמן התרגשות או לחץ, לאו דווקא גירוי מיני, זה הגיוני. בעיקר אם אין כאב. כדאי לצלם ובהזדמנות להראות לוטרינר. לרוב, כשיש בעיה של התנפחות על רקע בעיה, הכלב מראה גם סימני מצוקה, למשל, חוסר יכולת להטיל שתן, לשבת, חוסר מנוחה, יללות או ליקוק איבר המין.

בברכה,
ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית.

יש לי שני ארנבים נקבות אחת התחליה לתקוף ללא סיבה האם יש פתרון ?
10 באוקטובר 2015

כמה זמן הארנבונים אצלך? האם אתה בטוח ששניהם מאותו המין? האם יש עוד ארנבונים?

ארנבונים הם חיות חברתיות מאוד ומסתדרים לרוב עם ארנבונים אחרים בני מינם, אלא אם כן לא מכירים או חל שינוי במקום בו הם נמצאים, במספר בע"ח או במזון שהם מקבלים.
ריבים בין נקבות נראים מפחיד אבל בדר"כ הריב לא מגיע לפציעות. לפעמים יהיו פציעות (בעיקר באוזניים).
אם אתה חושב שהריב אגרסיבי ויש סכנה לפציעות – תפריד ביניהן עם גדר בצורה כזו שלא יוכלו לפגוע אחת בשנייה אבל יוכלו לראות ולהתקרב. כשירגעו תתחיל לראות אותן שוכבות אחת ליד השנייה (משני צידי ההפרדה) ואז תוכל לנסות ולאחד ביניהן שוב.

כדאי להגיע לוטרינר שיעזור לקבוע אם באמת שתיהן נקבות.

בהצלחה,
ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית.

שלום. יש לי כלב בן חצי שנה בערך והוא נאה קצת עייף מהרגיל מה לעשות?
7 באוקטובר 2015

שלום,

האם עשיתם פעילות לא רגילה? קיבל משהו שלא רגיל לאכול? האם חוץ מהעייפות יש עוד סימנים מדאיגים כמו תיאבון ירוד, שלשול, הקאות, חוסר מצב רוח?

אם אחת התשובות היא כן – יכול להיות שצריך לראות וטרינר.

בברכה,
ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית.

היי יש לי אלסקן מאלמוט בת שנה ויש לי בעיה קטנה איתה,היא לא מלקקת את השפתיים אחרי שהיא שותה מים( ודוחפת את כל האף לקערה) וכתוצאה מכך היא נוטפת בכל הבית…יש לציין שבבית תמיד נעים ויש מזגן ככה שזה לא כתוצאה מהחום וזה גם לא לאחר מאמץ של טיול או משהו כזה.. זה כל פעם שהיא שותה חחח.. יש דרך לגרום לה ללמוד איכשהו ללקק את הפה שלה ולא ללכת בפה פתוח שמטפטף כמו ממטרה בבית חחחח
6 באוקטובר 2015

היי,

לא מכירה דרך ללמד את הכלבה נימוס.
את יכולה לנגב לה בעצמך…
אם היא בצורה כזו או אחרת גם מריירת, ללא קשר לשתייה, אולי כדאי לבדוק אם קיימת בעיה של ריור יתר או בעיה בפתיחת הפה. חייבת לציין, שלא נשמע שיש, אחרת היית רואה גם בעיות בזמן אכילה ולאחר מכן.

ד"ר סיגל קרופניק.

שלום דוקטור. הכלבה שלי הייתה הבוקר למטה והיא הייתה בסדר גמור וגם אחר כך שעלתה לבית,לאחר שעה שמנו לב שהכלבה צולעת ברגל הקדמית שלה,בדקנו עם הכל עם פנס שמנו אותה בשמש ולא מצאנו כלום!!,היא לא זזה כמעט וגם אם כן אז זה לכמה צעדים וישר חוזרת לשכב,אנחנו ממש ממש בלחץ..אשמח אם תענו מהר
5 באוקטובר 2015

שלום,

האם הכלבה בכלל לא מניחה שקל על הרגל? האם גוררת רגל?
צליעה יכולה להיות בגלל מספר רב של גורמים: שבר בציפורן, משהו שחדר לרגל במהלך הטיול (קוץ, זכוכית), מתיחה של גיד, פגיעה בשריר או שבר.
יכולות להיות בעיות נוספות שגרמו לצליעה כמו דלקת מפרקים, זיהום או כאבים הנובעים מבעיות בעמוד השדרה ומקרינים לרגל.
אם הכלבה, למעט הצליעה, מרגישה טוב – מצב רוח רגיל, תיאבון תקין, צרכים תקינים והיא רגועה במנוחה, הייתי מחכה עד מחר בבוקר, ואם לא יהיה שינוי בצליעה – כדאי לתאם תור אצל וטרינר.

בברכה,
ד"ר קרופניק, וטרינרית.

הכלבה שלי מעוקרת ,ומתנהגת כמו מיוחמת ,מיללת ,מלקקת את האבר מין זה קורה אחת לחצי שנה לערך ,האם זו אפשרי ?
4 באוקטובר 2015

כלבות (לא מעוקרות) מתייחמות אחת לחצי שנה. סימני הייחום הם נפיחות איבר המין, דימום, משיכת זכרים. לפעמים (בגלל ההפרשות) הכלבה תלקק את איבר המין.

כלבות מעוקרות אינן נכנסות לייחום. אבל במידה והעיקור לא נעשה כראוי, כלומר בטעות הושארה שחלה (אפילו שארית קטנה) יהיו סימני ייחום.
אני ממליצה לך לפנות לוטרינר לבדיקה של הכלבה כשזה קורה. ליקוק איבר המין יכול להיות מסיבות אחרות כמו דלקת שתן או פגיעה עורית סביב האזור. אם הוטרינר לא ימצא סיבה אחרת ויחשוד בייחום אפשר לקחת בדיקת דם מיוחדת הבודקת את רמת ההורמונים (שינוי בהם מעיד על ייחום או על כלבה מעוקרת)  בנוסף למשטח וגינאלי לבחינת התאים ברמה המיקרוסקופית.

בברכה,
ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית.

שלום…יש לי שתי ארנבות..לאחת המארנבות שלי נהיה אדום נפוח ברגל בערך כמו פטריה זה עם עור קצת מקולף וגם ירד לה דם קצת היא כל הזמן מתעסקת בזה אבל אוכלת ושותה כרגיל…כשנוגעים לה בזה זה קצת כואב לה…ממה זה יכול לנבוע? והאם יש צורך בטיפול וטרינרי?

שלום,

בעיות עור בארנבונים יכולות להיות בגלל טפיל עורי מיקרוסקופי הנקרא סקביאס, פטרייה או זיהום חיידקי. לפי התיאור זה מציק לה (אדום, נפוח, מדמם וכואב) ולכן דורש התערבות וטרינרית.

וטרינר צריך לבדוק את מצב הארנבון (כדאי להביא יחד את שתי הארנבות כדי לראות שאין התחלה של התהליך בארנבת השנייה. סקסיאס מאוד מדבק. גם לארנבונים וגם לבני אדם) ולקחת דגימה מיקרוסקופית לחיפוש אחר טפילים או דלקת או חיידקים. אם לא ימצא כדאי גם לקחת תרבית פטרייה.

בברכה,
ד"ר סיגל קרופניק.

שלום דוקטור יש לי מלטז בן שנה ליפני כחודשיים הוא נידרס והיה במצב של סכנת חיים בהמלצה של בני משפחה לכחנו אותו לבית ברל שם הוא עבר ניתוח באגן ולאחר שבוע ניתוח ברגל אחורית הכלב תודה לאל חזר לעצמו הוא שמח ומתאושש יפה אך למרבה הצער הוא אינו דורך על רגלו השבורה ורק גורר אותה לא ציינתי כי הוכנס לו ברזל ברגל זו כדי לאחות את השבר חזרנו לרופא שניתח והוא אומר שרק הזמן יעשה את שלו אני לא רגועה יותר ויותר אנשים אומרים לי שיכול להיות שהניתוח לא נעשה כהלכה מה דעתך בנושא עליי להוסיף כי חזרנו על הצילומים הווטרינר שניתח אומר שלא רואה כל בעיה אשמח אם תוכל לעזור לי כי הכלב אינו חוזר לעצמו תודה מראש עינב
3 באוקטובר 2015

עינב יקרה,

אתחיל ואציין שבית ברל ("חוות דעת") הינו מרכז מומחים ואת נמצאת בידיים טובות!
בכדי לעזור ולהבין האם ניתן לעשות משהו נוסף יש צורך בבדיקה של הכלב. הבדיקה צריכה לבחון את מצב רגלו האורתופדי והנוירולוגי (מערכת העצבים) במקביל לבחינת צילומי הרנטגן (לפני ואחרי התיקון).
חשוב לי להדגיש שהחלמה מניתוח כפי שאת מתארת אורכת זמן אבל את צריכה לראות שיפור הדרגתי (בעיקר אחרי חודשיים), אם אין כזה יכול להיות וצריך לבחון את הרגל בשנית או לחשוב על פזיותרפיה.

בכל מקרה, אם את מעוניינת בחוות שעת שנייה, אנא צרי קשר עם המרפאה.
ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית.

יש חתולה בת 9 זקנה שהייתה עם בעלים כאבור שנה שנתיים הם זרכו אותה היא הייתה שנה שנתיים בחוץ מתחת לבניין הבעלים היו ממולנו בבניין …. אנחנו נתנו לה אוכל וגם השכנים נתנו לה היא הייתה החתולה היחידה היו כמה חתולים אבל היא גירשה אותם היא אהבה אותנו ליקקה אותנוושמחה לפני כמה ימים החלטנו לאמץ אותה העלנו אותה הביתה ביום הראשון בלילה היא היסובבה בבית כל הלילה ביום השני היא חפשה אור וחלונות לראות ת הבחץ איפה שהיא הייתה יושבת אבל בללות האחרים היא כל הזמן יללה ובכתה אחרי הלילה השני היא כל הזמן ישנה בצוהוריים אבל מאז ובשאר הללות היא יללה ובכתה היסתקלה על הדלת ובימים האחרונים היא באה ליד הדלת וגם בצוהוריים שהיא הייתה תמיד ישנה היא מתחילה לילל ולבכות אמא שלי חושבת שצריך אז להוריד אותה למטה כי כניראה לא טוב לה אבי לא רוצה לקחת חלק בגידול שלה או בהחלטות אני ועוד 2 האחיות שלי לא רוצותלהוריד אותה כי אולי היא לא רוצה לרדת למטה אנחנו מפחדים שיהיה לה שיברון לב שוב אנחנו רוצים שיהיה לה רק טוב אז בבקשה תקראו את זה ותרשמו לי כמה שיותר מהר מה לעשות אנחנו לא ינים בלילה והיא לא אוהבת משחקים ל כדור ולא צמר היא רק בוכה

חתולה שבמשך 9 שנים חיה ברחוב, רגילה לחיי הרחוב ויכול להיות ולא תוכלו להחזיקה בבית בלבד.
התרגלות לחיי בבית לוקחת זמן, לפעמים אפילו חודש ויותר.
בלילות ניתן לסגור אותה בחדר אחד עם אוכל, מים ומקום נעים לישון בו ולפתוח את שאר הבית בבקרים כשאתם נמצאים.

לחתולה מבוגרת, חשוב גם להגיע לביקור אצל וטרינר, בכדי שיבדוק שאין בעיות נוספות.

בשלב זה ההמלצה היא בעיקר סבלנות ולתת לה הרבה יחס – ליטופים ופינוקים. לגבי משחקים – אם היא לא שיחקה בגיל צעיר, יכול להיות זה לא יעניין אותה.  אחרי מספר ימים שהם היא אוכלת בבית ונראה שמכירה ויותר נינוחה עם המקום, יכול להיות שכדאי לשקול לאפשר לה לצאת לסיבוב בחוץ ואז לחזור.

בהצלחה,
ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית.

שלום, יש לי כלבת פוינטר מעורבת בת 14.5. יש לה בריחת צואה בזמן השינה וגם במשך היום היא עושה בבית. זה התחיל בחודשים האחרונים ולפני כן היה בסדר. בשתן יש לה שליטה מלאה ואין שום בעיה. האם יש משהו שאפשר לעשות?
1 באוקטובר 2015

בריחת צואה יכולה להיות בגלל היחלשות סוגרים או בעיות במערכת העצבים. הדבר הראשון שצריך לעשות הוא בדיקה פיזיקלית יחד עפ בדיקה נוירולוגית. המטרה לוודא שאין חסרים בעצבים.

חסרים כאלו יכולים להיות עקב גילה אבל יכולים להיות גם מסיבות אחרות – כמו דלקת (של מערכת העצבים או דלקת במערכת העיכול המונעת ממנה את היכולת להתאפק), פגיעה באחד הדיסקים של חוט השדרה ועוד.

מכיוון שהתחיל לפני חודשיים ופרט לזה הכל תקין, לא הייתי מוותר על פגישה עם הוטרינר המטפל.

בברכה,
ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית.

היום בערב חתולת רחוב נשכה רת הכלב שלי. מה לעשות? איך לדעת רם יש לו מחלה? האם מחלה עוברת מנשיכה?

שלום,

נשיכה מחתול רחוב יכולה בעיקר לגרום לזיהום מקומי אם חדרה את העור. אם אתה גר באזור הצפון קיימת סכנת כלבת.

מומלץ להגיע לוטרינר שיבדוק ולפי הצורך יחטא את המקום ויתאים אנטיביוטיקה.

בברכה,
ד"ר סיגל קרופניק

שלום האם יכול להיות נזק בין זיווג של פקינז נקבה לבין הסקי סיבירי זכר????
29 בספטמבר 2015

קשה לי לראות את זה קורה בדרך הטבע. האסקי סיבירי זכר שוקל בערך 20-25 ק"ג ופקינז נקבה צריכה להיות בערך 5 ק"ג.

במידה ובכל זאת קרה הדבר, הסכנה העיקרית היא גודל הגורים – עלול לגרום לדיסטוקיה (עצירת המלטה) וקשיים נוספים בזמן המלטה, כמו גם נזק לכלבה או הגעה לניתוח קיסרי.  הסיכויים להמלטה תקינה ונורמלית הם קטנים.

בברכה,
ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית.

יש לי כבלה רועה גרמנית בת 12 שנים . לאחרונה שמנו לב שיש אליה כל זמן זבובים. וכמו כן הם באים לגינה עצמה. תוכלי בבקשה להנחות אותי מה אפשר לעשות כדי שהן יעלמו. זה מאד מפריע גם לכלבה וגם לנו . חשוב לציין שבעבר היא חלתה בקדחת קרציות ונרפאה מזה לאחר טיפול של מספר חודשים. האם יש קשר לאיזה מחלה או לכך שבעבר היה לה קדחת קרציות . תודה מראש יעקב
28 בספטמבר 2015

יעקב שלום,

אם לא שיניתם מקום מגורים וזו הפעם הראשונה מזה 12 שנים שיש משיכה של זבובים לכלבה, אני מציעה קודם כל לבדוק אם ישנם הפרשות גוף מהכלבה שיכולות למשוך זבובים. למשל, הפרשות מהעיניים, אוזניים, פצעים מפרישים על העור, בריחת שתן או צואה.  חלק מההפרשות יכולות להעיד על דלקות ויש צורך לניקיון וטיפול רפואי.
אין קשר למחלות מהעבר. קדחת קרציות אינה משפיעה על משיכה של זבובים.

אם "מכת הזבובים" אינה קשורה לכלבה כדאי להיוועץ עם מדביר. קיימים בשוק מספר חומרים שאמורים להרחיק זבובים מחצרות/גינות, אבל אני לא מספיק בקיאה בנושא כדי להמליץ על חומר ספציפי.

בברכת חג שמח,
ד"ר סיגל קרופניק, וט'

שלום, לפני כחודש קניתי ארנבת ננסית יפיפיה כבת שבעה חודשים. כעת הארנבת מזילה כל הזמן רוק וגם נשרה לה הפרווה מהסנטר (מתחת לפה) חשוב לי לציין שהיא עברה מקלחת אז האם זה קשור? או שזה יותר קשור לשיניים? לפי מה שנראה לי זה שהשיניים שלה די בסדר, אם כי לא זכור לי שהיו רואים אותן כשהיא לעסה… אני ממש אובדת עצות. הבטן שלה כל הזמן רטובה מרוק וזה לא מפסיק. אשמח לתשובה מהירה.
27 בספטמבר 2015

שלום,

אחד מהסימנים הראשונים לבעיית שיניים היא ריור מוגבר.
שיני הארנבון צומחות כל חייהם ואם אין שחיקה נכונה של השיניים, הקדמיות שרואים והאחוריות, שיותר קשה לראות, יכולות להיווצר בעיות רבות.

מצרפת מאמר בנושא בעיות שיניים בארנבונים (לחצו על הלינק).

חג שמח,
ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית.

יש לי שני ארנבים ננסיים אחד מהם ראש אריה לפני כחודש צמחה להם בלוטה על האף האם זה חלק ממבנה הארנב? או עלי לבדוק אציין אחד בן כ- שבעה חודשים והשני בן ארבעה חודשיפ אודה על תשובה מהירה אני חושש שסא זו מחלה
26 בספטמבר 2015

שלום,

האם לשני הארנבונים צמחה אותה בלוטה? האם מתגרדים? האם יש קשקשת או עור מעט עבה ברגליים? אוזניים? או מקומות אחרים בגוף?

אחת המחלות השכיחות אצל ארנבונים היא מחלת עור הנקראת סקביאס. זוהי מחלה שעשויה לעבור גם לבני אדם ולחיות אחרות בבית. הסימן הנפוץ הוא גרד, קשקשת וקרחות אך לעיתים הארנבון לא יראה כל סימן ולאחר תקופת דגירה יתפרצו הסימנים.

ממליצה לך להגיע לבדיקה אצל רופא וטרינר שיסתכל על הבליטה ובמידת הצורך ייקח דגימות מהעור לחיפוש אחר טפילים ויתאים טיפול, לפי ממצאים.

10616374_771934892870230_2481758494398955365_n

בתמונה ארנבון הסובל מסקביאס מפושט. על האף ניתן לראות עיבוי של העור (קראסט).

בברכה,
ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית.

שלום. יש לי כלבה לברדור בת 4.5 . בסוף השבוע היינו בים והיא מאוד נהנתה (שחיינית לא רעה כלל), למחורת בבוקר שמנו לב שהיא לא מרגישה טוב ואף בקושי מזיזה את הזנב (דבר שלא מתאים לה) כשניסית לראות מה יש לה נגעתי לה בזנב ורגשתי נפיחות בחלק הקרוב יותר לעגן, מנקודה זו של הנפיחות היא לא מרימה את הזנב, חוץ מזה היא אוכלת שותה ועושה צרכים כרגיל אך הרבה פחות אנרגטית. השמח יעוץ . תודה מראש
24 בספטמבר 2015

שלום,

התיאור הוא תיאור קלאסי של מחלה, הנקראת "זנב שחיינים" (אחד מהשמות הרבים).

מופיע לרוב אצל לברדורים, לאחר פעילות גופנית מאומצת, למשל, שחייה וגורם לנפיחות ולכאב. הטיפול מתבסס על מנוחה ולקיחת משככי כאבים נוגדי דלקת. כמובן, לפני מתן תרופות, יש צורך להתייעץ עם וטרינר שישלול גורמים אחרים כמו שבר בזנב או זיהום.

מצרפת מאמר בנושא זנב שמוט בכלבים

החלמה מהירה,
ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית

הי קוראים לי רבקה ויש לי תוכי מסוג קקדו לתוכי היה כמו מין פנקס חיסונים או תעודת זהות והפיננסי עבד לתוכי יש טבעת עם הספרה שלו האם לפי זה ניתן לשחזר את הפרטים שלו?? תודה מראש

רבקה יקרה,

הטבעת משמשת לזיהוי התוכי, זיהוי מינו, שנת לידה, מהארץ ממנה הגיע או מחוות הגידול שבו בקע. אם התוכי ברח – ניתן לאתר את בעליו יותר בקלות.

יכול להיות שדרך אינפורמציה זו (בית הגידול) תוכלי לשחזר או אולי לבקש פנקס חיסונים נוסף.

בברכה,
ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית.

 

שלום. יש לי כלב בן חצי שנה שחלה בפורטו סיסטמיק שנט הוא עבר ניתוח והתוצאות של בדיקות הדם השתפרו מאוד עבר כמעט חודשיים מהניתוח ובמש 3 ימים הכלב מסרב לגעת באוכל והוא אוכל קצת מידי פעם הוא אוכל מזון רפואי(KD) אבל הוא אמור לאכול שלוש מנות ביום ויוצא שהוא אוכל רק 1 כמעט מה לעשות?
16 בספטמבר 2015

שלום וברכה,

כלב צעיר מאוד לאחר ניתוח לא קל שהפסיק לאכול או אוכל פחות מחצי מהכמות הרצויה חייב להגיע לבדיקה אצל הוטרינר.

יש צורך במעקב צמוד של רופא, למרות שבדיקות הדם השתפרו אחרי חודשיים. חייבים להמשיך במעקב לראות שאין התדרדרות.
יכול להיות שהשלושה ימים האחרונים אינם קשורים למה שעבר כלל, אבל חשוב לוודא שהכל בסדר.

אנא צור קשר עם מרפאתך,
ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית.

שלום אני רוצה לדעת למה ביומיים האחרונים הכלבה שלי מלקקת הרבה דברים למשל אתמול נסענו באוטו והיא הייתה איתנו והתחילה ללקק אותו (מבפנים) והיא לא רוצה לשתות מים ולאכול היא רק בת שמונה שנים היא כלבה קטנה (שיצו מעורב עם טרייר) למרות שהיא כן רצה קצת אבל אני מודאג בקשר אלייה וגם היא לא רגועה מה אני צריך לעשות ?
15 בספטמבר 2015

שלום,

ליקוק דברים יחד עם חוסר רצון לאכול ולשתות יכול להעיד על בחילה.
האם במהלך החג קיבלה לאכול דברים שאינה רגילה לאכול (למשל, אוכל מתובל? כמויות גדולות של מזון?) ?
האם ליקוק הדברים מתבטא אך ורק בנסיעה?
האם לא מעוניינת לאכול כלום? גם לא דברים טעימים?
איך נראית הצואה?
איך מרגישה? האם שמחה וחיונית כרגיל?

יש צורך לקחת אותה לוטרינר אם לא מתחילה לשתות ולאכול בקרוב או אם מקיאה. הוטרינר יבדוק ויחליט האם יש צורך בבדיקות נוספות כמו בדיקת דם או צילומי רנטגן. על-פי הממצאים יתאים טיפול.

בברכת שנה טובה,
ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית.

 

שלום. יש לי תוכי מסוג תוכון והיא בערך בת 6 אתמול היא פתאום נפלה מהמיתכן עמידה בכלוב שלה והתחילה להיתנהג מוזר היא פתאום לא מצליחה לעמוד עליו ואם היא מצליחה אז היא נופלת מימנו ומפחדת מכולם וגם אין לה ציפורניים באצבעות האחוריות ואני חשבתי שהיא לא יכולה לעמוד כי אין חה את הציפורניים האלו אז רציתי לדעת מימה יכול ליהיות העניין . ואם היא חולה . זה התחיל אתמול. מה אפשר לעשות???
14 בספטמבר 2015

תוכון שאינו מצליח לעמוד ומשנה התנהגות חייב לראות וטרינר.
חשוב לעקוב ולראות אם אוכל ושותה כרגיל ואם הלשלשת נראית נורמלית.

בברכה,
ד"ר סיגל קרופניק. וטרינרית.

שלום, יש לי כלבה רועה גרמנית קו-דם, מעוקרת בת שנתיים וחצי. עברנו דירה לא מזמן ודחיתי את הטיפול אמפולות נגד קרציות ופשפשים בכמה ימים (לא בכוונה) והיא נעקצה (ראיתי סימנים אדומים באזור הבטן). אני יודעת שהיא רגישה אבל בעבר זה קרה לה פעמיים וזה עבר תוך כמה ימים. הבעיה עכשיו זה שראיתי שאיבר המין שלה ממש נפוח, בנגיעה קלה מבחוץ זה נראה שקצת מפריע לה. ראיתי שזה גם קצת אדמומי מבפנים, חשבתי שאולי יכול להיות שזה קשור לעקיצות פשפשים או שזה משהו אחר? ירד לה גם התאבון בצורה משמעותית אבל אנחנו נמצאים כרגע בערבה (כשמאוד חם לה יורד לה התאבון אז לא ייחסתי לזה משמעות) אבל אוכלת חטיפים משחקת ומגיבה כמו תמיד. ברור לי שצריך ללכת לבקר את הוטרינר אך השאלה אם אפשר לחכות עם זה לאחרי החג או שזה משהו מאוד משמעותי שצריך לקחת אותה לבי"ח?

בכדי לדעת אם המצב דחוף או לא, את צריכה לבדוק מספר דברים:

* האם הכלבה מדממת מאיבר המין?
* האם מלקקת ללא הפסקה?
* איך נראה השתן – כמות? צבע? מצליחה להתאפק?
* מצב רוח? תיאבון – האם ירד או שהפסיק לגמרי? האם שותה?

אם נראה שרק איבר המין נפוח ללא בעיות אחרות ניתן לחכות עד צאת החג. אם המצב מחמיר או אם יש סימנים נוספים הייתי מחפשת וטרינר. גם בערבה ובאילת ישנם כאלו :)

שנה טובה,
ד"ר קרופניק, וט'.

שלום יש לי בעייה אני גרה בבית קרקע עם גינה ענקית אבל הגינה לא מסודרת וכולה חול שבנו את הבית הביאו חול מלא בקרציות ויש לי כלב מסוג אסקי סיבירי כלב מהממם בן 3 ולא משנה כמה ניסתי לנקות אותו מהקרציות זה לא עוזר כי הגינה עצמה מלאה בחול ותמיד הוא נידבק ניסתי הכל קולר נגד קרציות אמפולות ריסוס הכל גם לגינה עצמה ריססנו כמה פעמים וזה פשוט חוזר אחרי שבוע שבועיים אני גרה בבית של ההורים עדיין והם לא מוכנים שהכלב ישאר בגלל הקרציות ואני לא מוכנה לימסור אותו ממש קשה לי הוא יקר לי מאוד מה אפשר לעשות אייך אפשר להשאיר את הכלב מבלי שהקרציות יעלו עליו הוא ממש סובל מיזה איין איזה פיתרון של חיסון או זריקה משהו נגד קרציות שגם אם יעלו עליו לא יתפסו?? מחכה לתשובה או איזה פיתרון תודה

שלום,

קרציות הם בעיה רצינית, גם לכם וגם לכלב.
חשוב להדביר את הגינה/חצר כראוי עם חומר מיוחד נגד פרעושים וקרציות. אני ממליצה על פנייה למדביר מקצועי. יש להדגיש בפניו שאת מעוניינת בהדברה נגד קרציות!
במקביל להגן על הכלב מפני קרציות. אם יש עליו קרציות – להוציא בצורה ידנית כמה שאפשר (אפילו במחיר גילוח הפרווה. ואני יודעת שפרווה של האסקי קשה לגלח) ולהדביר עם חומר נגד קרציות.
בשוק, כיום, קיימים מספר רב של חומרים. החדש ביותר הוא כדור הנקרא BRAVECTO. ניתן דרך הפה ועושה עבודה מצוינת ומגן ל-3 חודשים.

בנוסף לכדור ישנם חומרים שונים. תוכלי מצוא המלצות והסברים על קוטלי הקרציות השונים במאמר הבא: חומרים נגד פרעושים וקרציות.

בהצלחה,
סיגל קרופניק, וטרינרית.

היי קוראים לי שרון ויש לי 2 ארנבים באותו הכלוב ואני לא יודעת מה המין שלהם הם אצלי בערך שלוש חודשים והם היו בני 8 חודשים כשלקחתי אותם אלי. היום בבוקר ראיתי שהארנב סוגר עין אחת ועין שניה פתוחה. הארנבת שבאותו הכלוב מלקקת את העין זאת אומרת שהיא יודעת שקרה לארנב משהו. הארנב אוכל ושותה קצת. גם שמתי להם קצת קרח בכלוב ובקבוק קפוא. האם אפשר לשים סינטומצין ואיך אפשר לטפל? ומה זה? האם זה בגלל האובך שהיה?

שרון שלום,

לגבי מין הארנבונים – כאי לפנות לוטרינר, לפעמים קשה להבדיל בין זכרים לנקבות.

לגבי העין – עין עצומה ומפרישה יכולה להיות מהרבה מאוד סיבות. עצם העובדה שקיים בארנבון אחד ולא בשני מחשידה לבעיה של דלקת או בעיה בעיניים ולא בעיה ממשקית.

בכל מקרה, כדאי לפנות לבדיקה במרפאה וטרינרית ועד אז להפריד בין הארנבונים. אם לאחד דלקת ולשני לא – אם יהיו ביחד, יכול להיות והשני ידבק.

מצרפת מאמר על בעיות עיניים בארנבונים

(נדמה לי שדיברנו על כך לפני מספר ימים בטלפון).
בברכה,
ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית.

שלום. חשוב לי מאוד לדעת משהו אחד, שעד היום לא התגברתי עליו, לגבי מוות של הכלב שלי. הוא מת לפני שנתיים ומאז לא הייתה לי תשובה שתספק אותי. בקצרה- טסתי לגור בקליפורניה למשך כמעט 3 שנים, והכלב שלי שהיה קשור אליי ואני אליו כל כך ממש כמו בעל ואישה. עד היום אני בוכה לפעמים במיטה שבה היה ישן איתי כל יום. כשטסתי לעבוד בארה׳׳ב, הוא נשאר בישראל בבית בו גדלנו ועם המשפחה. הוא מת בגיל 17 מזיקנה ולאחר שלא ראה אותי מעל שנתיים- אז שאלתי היא האם הוא חשב שהוא ננטש על ידי והאם היה עצוב כשלא הייתי לידו ברגעיו האחרונים? גומרת אותי המחשבה שהוא נפטר והרגיש עצוב ולבד ואולי חשב שעזבתי אותו. ( למרות שנשאר עם הוריי) תודה מראש

מצטערת על האובדן.

לצערי אין לי תשובה טובה ואני לא חושבת שתהיה.

הדבר היחידי שאני יכולה לכתוב לך הוא שחשוב שתזכרי כי היה בקרב בני משפחה ושעד הרגע האחרון אהבו אותו ותמכו בו.

שלא תדעי עוד צער.

שלום יש לי כלבת פיקינז תכף בת 3, היום אחר הצהריים הבחנתי שקשה לה ללכת על יד שמאל וכשניסיתי לברר הבנתי שכואבת לה אחת האצבעות באותה היד.. רציתי לדעת ממה דבר כזה יכול לנבוע? ומה עושים?
11 בספטמבר 2015

שלום וברכה,

האם הכאב הוא צליעה בו היא לא מניחה כלל משקל על הרגל? האם עשתה פעילות חריגה בימים האחרונים?
במידה והכאב אכן ממוקד לאחת האצבעות יכול להיות ויש בעיה בכרית כפות הרגליים, ציפורן שבורה, גוף-זר (למשל, מלען) התקוע לה בין האצבעות או כאב הנובע מפגיעה בעצמות.
כאב כזה, אם לא הצלחת למצוא את הסיבה, מחיב בדיקה רופא. בבדיקה הוטרינר יחפש אם תקוע משהו בין האצבעות, אם ציפורן נשברה או אם לא מוצא כלום, יתכן ויעשה צילום רנטגן בכדי לבדוק אם יש שבר.
לפי הממצאים יחטא את המקום ויתן טיפול (אנטיביוטיקה, נוגד דלקת, משכך כאבים, קיבוע וכו').

בברכה,
ד"ר קרופניק, וטרינרית.

שלום, יש לי כלבה מסוג פומרניין בת שלושה וחצי חודשים, מאוד נמרצת כל הזמן ולא מפסיקה להשתולל אבל לאחרונה הפרווה שלה מתחילה מאוד לנשור והיום היא בקושי זזה ובכלל לא השתוללה כמו תמיד, הסתכלתי עליה וראיתי שאחת מהעיניים שלה אדומה מאוד, היא נושמת בכבידות ומייללת בלי הפסקה. מה לעשות?

עיניים אדומות ונשימות כבדות מחייבות בדיקה אצל וטרינר. עין אדומה יכולה להעיד על דלקת, זיהום או בעיה בבלוטת הדמעות בעין. נשימה כבדה יכולה להיות בגלל עומס החום, כאב או בעיה במערכת הנשימה.
בגיל כל-כך צעיר מומלץ לגשת לרופא לבדיקה פיזיקלית. הוטרינר יקשיב ללב ולריאות ויעריך את מצב התייבשות הכלבה יחד עם מדדים נוספים.

נשירת הפרווה יכולה להיות בגלל שינוי פרווה שבד"כ מתחיל בגיל 4 חודשים. מפרווה של גור לפרווה של בוגר.

החלמה מהירה,
ד"ר סיגל קרופניק.

היום נתתי לכלב שלי חטיף עצם בקר ושמתי לב שלאחר כ10 דקות יורד לו דם מהפה לאחר בדיקה גיליתי שנפלו לו שני שיניים ויש לו דם במקומם בחניכיים. הוא גור לברדור בן 6 חודשים. לא נראה שכואב לו והוא לא מתלונן. האם זה צריך להדאיג?

שלום,

כלבים מחליפים את "שיני החלב" שלהם מגיל 4 חודשים ועד גיל 8 חודשים. יכול להיות שהשן שראית הינה שן חלבית שהיתה צריכה ליפול.

ליתר ביטחון הייתי פונה לוטרינר לבדיקת חלל הפה.

בברכה,
ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית.

יש לי שני אוגרים סיבירים אוגר ואוגרת האוגרת המליטה והאוגר אכל לה את הגורים והם לא מפסיקים לריב עכשיו מה אפשר לעשות????
8 בספטמבר 2015

שלום,

בשלב זה הייתי מפרידה ביניהם ע"י מחיצה בכלוב או לשני כלובים נפרדים למספר ימים.

לאחר מכן, ניתן לנסות לחבר בין שני האוגרים בשעות הערב/לילה. אם הנקבה הופכת אגרסיבית להפריד ולנסות בלילה הבא.

להבא, אם הנקבה ממליטה, רצוי מיד להפריד את הזכר. אוגרים הם חיות סוליטריות (חיות לבד), בעיקר בתקופת הטיפול באוגרים-גורים.

בברכה,
ד"ר סיגל קרופניק, וט'.

יש לי פינצר מעורב בן שנתיים.. הוא מקבל אהבה הגע גדולה שיש וכל היום אנחנו ביחד.. מאתמול בצהריים הוא לא מגיב לי.. הוא חא רוצה לרדת למטה לא זז מהמיטה שלו היום הוא לא שטה טיפה אחת לא אכל כלום אפילו לא דברין שהוא אוהב..הוא ישן בלילה איתי והלילה שהיה הוא פשוט נשאר בסלון, הוא רואה את הכדור שלו הוא נטרף וגם בשה הוא לא רמה לשחק.. השיער שלו בגוף סומר כזה עומד תמיד והוא רק יושן.. אני לא יודעת מה יש לו.. מה זה יכול להיות ולא היה שום שינוי בבית
6 בספטמבר 2015

שלום,

כלב שלא אוכל ושותה, לא מגיב ומתנהג בצורה שאינה אופיינית לו, צריך לראות וטרינר.
צרי קשר עוד היום עם הוטרינר המטפל ותתאמי תור.

בהצלחה,

ד"ר סיגל קרופניק.

שלום ללברדורית שלי התגלה הוט ספוט לפני כשבועיים. בביקור אצל הוטרינר ניתן לה זריקת אנטיביוטיקה וזריקת סטרואידים לאחר כמה ימים המצב השתפר, אבל בעקבות גירוד , חזר שוב הכלבה מטופלת באנטיביוטיקה (ציפורל) כבר 10 ימים אבל עדיין לא נרפאה האם אפשר להשתמש במשחה כלשהיא? האם מותר לה לשחות בים ולהתרחץ? תודה לילך
31 באוגוסט 2015

לילך יקרה,

להוט ספוט (דלקת עור) יש בדרך-כלל סיבה ראשונית אשר גרמה לו. למשל, פרעושים, אלרגיה, תגובה של העור למגע עם חומר איריטנטי ועוד.

במקביל לטיפול בהוט ספוט, הכולל אנטיביוטיקה ואנטיהיסטמינים או סטרואידים להורדת הגירוד, יש צורך גם לטפל בגורם הראשוני (חומר נגד פרעושים, למשל). אם גורם הגירוד עדיין קיים, הכלבה תמשיך להתגרד ללא הפסקה ותפצע את עצמה מחדש ותזהם את העור.

במקרים מסוימים, כאשר החיידקים עמידים, האנטיביוטיקה אינה יעילה ויש צורך להחליפה ע"פ דגימת תרבית ורגישות. ולשאלותיך:

1. ניתן להקל על אזור הגירוד עם משחה המכילה אנטיביוטיקה וסטרואידים מקומיים (יש צורך במרשם רופא). המלצתי היא להגיע לביקורת אצל הוטרינר בכדי שיבדוק בשנית. במקרים אחרים, במידה ואנטיביוטיקה לא עוזרת (גם לאחר התאמת תרבית ורגישות יש צורך בלקיחת ביופסיות מהאזור).

2. הייתי נמנעת מהים ומהבריכה עד להחלמת העור. מקלחות/רחצה אפשריות אבל עם שמפו מיוחד (המכיל כלורהקסידין וחומר המקל על הגירודים).

בברכה,
ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית.

האם יש פנסיון לכלבים עם ברכת שחייה
30 באוגוסט 2015

אני לא מכירה.  כדאי לחפש בגוגל…

כלב עם חרדת נסיעה. יש לי כלב חרדתי בכל המובנים וזה כולל גם חרדת נסיעות… הוא נלחץ מאוד מרייר ואף מקיא. יום שלישי אני עוברת דירה ואני חייבת לנסוע איתו מרמת גן לראשון בשביל המעבר. מאוד קשה לנהוג שהוא באוטו ומכיוון שאין אף אחד שיוכל לנסוע איתי כדי שאני אוכל להיות איתו בזמן הנסיעה אני צריכה משהו להרגעה בשבילו רק בשביל הנסיעה הזאת… קניתי לו חגורת בטיחות שלא יקפוץ עליי באמצע הנסיעה אבל זה לא ממש עוזר. יש משהו שאפשר לתת לו חד פעמי. להרגעה כדי לעבור את הנסיעה הזאת בשלום? הוא כלב מסוג כנעני שוקל 25 קילו.

שלום,

קיימות מספר תרופות שניתן לתת. חלקן מרגיעות וחלקן מרגיעות יחד עם אפקט טשטוש קל. רובן הן בצורת כדור וניתן לתת אותם חצי שעה-שעה לפני נסיעה.
אם חרדת הנסיעה מתבטאת בריור והקאות אפשר לתת רק תרופה נוגדת הקאה (למשל, פראמין) ולדאוג שיהיה חגור למען הבטיחות של שניכם.
כדאי לתכנן את הנסיעה בזמנים בהם הכבישים פחות עמוסים (לילה, מוקדם בבוקר) כדי שתהיה קצרה ככל שאפשר.

לא ציינת בן כמה הכלב והאם יש מחלות או בעיות נוספות. פרטים אלו חשובים בכדי להתאים לו את התרופה הטובה ביותר. בכל מקרה, אלו תרופות שלא ניתן להשיג ללא מרשם ולכן יש צורך להתייעץ עם הווטרינר שלכם.

מעבר קל ודרך צלחה,
ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית

הדבקת תולעים בבני אדם. שלום, מה הסיכוי שנדבקנו בתולעים? הבאנו גור חדש בן 6 שבועות. יש לנו כלב בוגר נוסף. לגור הייתה בצורה תולעת ארוכה כמו ספגטי. מה הסיכוי שכעת בני הבית נגועים והכלב הבוגר? שיחקנו עם הגור, ליטפנו, נישקנו, ישן במיטת הכלב הבוגר. אני נורא לחוצה. ידוע לי הטיפול בגורים ותולעים אך מה לגבינו בני האדם? תודה.
29 באוגוסט 2015

שלום,

תולעים נפוצות אצל גורים, כיוון שמועברות לכלבים דרך החלב בהנקה, השיליה בעודם עוברים ומגע אם צואת כלבים אחרים.

בבני אדם, ההדבקה מתרחשת בעיקר בפעוטות ותינוקות (הזוחלים על הרצפה). מעבר ביצי התולעים או התולעים לבני אדם מתרחש במגע עם חומר נגוע כמו פרווה מאזור הישבן או צואה ומגע בפה.

חשוב לשמור על היגיינה בסיסית. כלומר, שטיפת ידיים לפני הכנסתם לפה וניקיון הבית, במידה והכלב עדיין לא מחונך לצרכים או לא יוצא החוצה.

אם אתם מודאגים, קיים טיפול לבני אדם, אך יש צורך בהתייעצות עם רופא הומאני (רופא משפחה).

בברכה,
ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית.

שלום,יש לי שיצו מעורבת עם פינצק,בת9 חודשים התחיל לה בפעם הראשונה מחזור. הטיפות ממש קטנות אבל האזור שלה שם נפוח האם זה בסדר?
28 באוגוסט 2015

שלום וברכה,

מחזור הינו ייחום. זה הזמן בו הכלבה יכולה להיכנס להיריון והתופעה מלווה בנפיחות של איבר המין ודימום. אצל כלבות מגזע קטן, הדימום הוא מספר טיפות.

לשאלתך, זה בסדר גמור. הנפיחות תרד בהדרגתיות לאורך חודש-חודשיים. יכול להיות ותהיה גם נפיחות של העטינים.

בברכה,
ד"ר סיגל קרופניק.

יש לי כלב פיקינז בן 11 שנה. יצאו לכלב שלי כתמים בכל הגוף רציתי לדעת מה זה יכול להיות

האם הכתמים עם שינוי בגוון הפרווה או שינוי בגוון העור? האם מגרדים? או מוגבהים מהעור?

כתמים אלו יכולים להיות פיגמנטציה של העור, אך אם הם מגרדים או בעלי מרקם שונה מהעור יכולים להעיד על דלקת עור, למשל משמרים או בגלל נגיעות בפרעושים.

אם מופיעים עוד ועוד כתמים או אם קיימת הם מפריעים לכלב, מומלץ לפנות לבדיקה אצל וטרינר.

בברכה,

ד"ר קרופניק, וטרינרית.

שלום, הכלב של הוריי בן שנה וחצי מסוג בולדוג צרפתי מעורב עם עוד סוג כלב כלב מאוד שובב ולא רגוע קופץ לגבהים רץ ממש שובב, ובשבוע האחרון הוא בקושי אוכל ושותה כל היום שוכב רועד, ונראה כאילו האגן כואב לו, הוא היה בבדיקות דם באולטרא סאונד ובצילומים ולא מוצאים לו כלום, אנחנו מאוד עצובים ומודאגים אנא עיזרו לנו…
25 באוגוסט 2015

שלום,

בכדי שאוכל לעזור אני צריכה לדעת מה בכל זאת מצאו בבדיקות שנעשו? ומה בדקו בבדיקת הדם? מה צילמו ברנטגן – אגן? ביח"ז? רגליים?

האם מקבל טיפול תרופתי כלשהו?

אשמח לעזור, אך אני צריכה פרטים נוספים. במידה ואתם מעוניינים בחוות דעת שנייה, אנא צרו קשר עם המרפאה בטלפון 03-6742467

בהצלחה,
ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית.

שלום רב, חתול שגילו להשערתי חצי שנה ואולי קצת יותר, הוא מטייל רבות בשכונה שלי והיום החלטתי שאשמח לאמץ אותו. ליטפתי אותו וגיליתי שבחזה-בטן עליונה מהאמצע ועד צד ימין ישנן 2 גולות/בליטות דיי גדולות מעט רכות. חשוב לציין שלא היה לו את זה לפני יומיים כשראיתי אותו בפעם האחרונה ובנוסף לכך כשנגעתי לו בבליטות כאב לו. לצערי אין באפשרותי לשלם על טיפולים וביקורים יקרים..אשמח לעצה ממך כי אני מאוד רוצה לעזור לחתול, כואב לי לראות אותו כך.

שלום,

גולות או מסות כמו בתיאור יכולות להיות מספר רב של דברים החל מאבצס, בגלל פצע נשיכה ועד גידול (פחות סביר בגילו). אם זוהי נקבה יכול להיות וזו נפיחות בעטינים – אחרי המלטה או אחרי ייחום (היריון מדומה).

אני חושבת שאין מנוס מבדיקת רופא. ניתן לצמצם עלויות בהגעה למרפאה של צער בע"ח או למרפאה ברשות המקומית לעזרה ראשונה. שם הם יוכלו להעריך את מצבו ולתת טיפול שמרני, בתקווה שיעזור.

החלמה מהירה,
ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית

שלום דוקטור. יש לי כלב מעורב ( כנעני עם רועה כלשהו כנראה) כבן 11 חודשים. ביום ה' 20.8.15 הוצאתי אותו לבית הספר הקרוב לביתי שבשעות הערב הופך לאיזור בו אפשר לשחרר את הכלבים. הכלב הגיע נורמלי לחלוטין, שיחק ורץ המון. כעבור כ-40 דקות חל שינוי בהתנהגותו, נראה שהוא מותש ומבולבל, הליכתו נראתה כמי שאיבד איזון. החלטתי לקחת אותו הביתה מחשש כי התייבש.נמאז אני מרווה אותו במים ודואג שינוח. יש לציין כי היום (ש'22.8.15) נראה כי חל שיפור במצבו, אך הכלב עדיין מתקשה קצת ללכת. לא סביר כי אכל משהו מורעל מכיוון שמדובר בבית ספר שבו ילדים משחקים. הכלב מחוסן מפני כל המחלות האפשריות. על מה תסמינים אלו מצביעים? תודה מראש. מעיין.

שלום מעיין,

אם בשלב זה הכלב עדיין לא חזר לעצמו יש צורך להגיע לבדיקה אצל וטרינר.

יכול להיות מכת חום והתייבשות אבל אני לא יכולה לשלול רעל (למרות שזה בית ספר, אנחנו בחופש הגדול), אבל יכול להיות גם שהכלב עשה תנועה לא נכונה תוך כדי משחק והכאב והבלבול נובעים מבעיות צוואריות או אחרות במערכת העצבים.

בגיל זה גם קיימות מחלות גורים רבות היכולות להתאים לתיאור.

ודרך-אגב, בעתיד אם יש שאלות דחופות נשמח לעזור דרך מס' הטלפון של המרפאה או הביפר למענה מיידי.

בברכה,
ד"ר סיגל קרופניק.

היי, הכלב שלי אבד לנו ונעלם ל-3 שבועות. אתמול אדם זהב החזיר אותו אלינו. כמובן שצריך לערוך לו בדיקה ווטרינרית לראות שהכל בסדר. אבל בנוסף לזה שהוא עצוב ומפוחד, כשהוא בא לעשות צרכים יצא לו דם. וכבר היינו בסיפו הזה פעם שהוא היה חולה בפרוו. זה הגיוני גם הפעם ? תודה !
21 באוגוסט 2015

אני שמחה שמצאת אותו וכיף לשמוע שיש אנשים טובים שעוזרים.

דם בשתן יכול להיות ממספר רב של סיבות: דלקת בשלפוחית השתן או במערכת השתן (גם מהכליות), אבנים, טראומה או פגיעה. בנוסף, אם לא מסורס, יכול להיות והדם נובע ממערכת המין. בעיות בפרוסטטה (בלוטת הערמונית) יכולות לגרום לשתן דמי.
דם בצואה יכול להיות מדלקת, זיהום חיידקי או ויראלי (אחד הגורמים הוא פרוו), טפלים (תולעים, למשל), טראומות או גידולים במערכת העיכול.

כמו שציינת הכלב חייב לעבור בדקה וטרינרית לאור ההיעדרות מהבית (לך תדע מה עבר עליו…). אם בבדיקה יתגלה דם בשתן או בצואה הוטרינר יכלול בבדיקה שלו בדיקת שתן או בדיקה צואה מיקרוסקופית ובדיקת דם יחד עם צילומי רנטגן ואולי אולטרסאונד.

בפרוו בדר"כ הדימום הנראה הוא בשלשול ובהקאות. אם הכלב בוגר ומחוסן הסיכוי לחלות במחלה נמוך.

החלמה מהירה,
ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית.

שלום, רציתי לדעת ולידע כי יש לאוגרת שלי מין עיגול לבן קטן בתוך העין (כמו אישון שחור שהפך ללבן)שמתי לב לזה לפני כמה ימים אבל זה היה כבר כחול ועכשיו זה לבן ,יש אפשרות לדעת מה חומרת המצב אם זה חמור או שזה דבר שחולף (זו אוגרת סיבירית בת שנה וחצי)

שלום,

צריך להפריד ובדוק האם הלבן הוא על הקרנית או באישון. שינוי הצבע יכול להעיד על אבצס, כיב קרנית או זיהום, כמו גם בעיות בעדשה. כדי לדעת מה החומרה יש להגיע לבדיקה אצל וטרינר.

בברכה,
ד"ר סיגל קרופניק.

שלום, יש לי ארנב וראיתי שמתחת לפה שלו כל הפרווה רטובה אני חושבת שהוא עשה פיפי ופשוט נרטב. אני יכולה לעשות עם זה משהו? לנגב לו את זה? תודה מראש
16 באוגוסט 2015

שלום,

אם הרטיבות מתחת הפה היא לא שתן. רטיבות כזו יכולה להיות בגלל רוק וריור מוגבר או בגלל מים שאינו מצליח לשתות, אבצס או פצע שאינו מחלים.

אם זו פעם ראשונה וחד פעמית, אפשר לנגב עם נייר יבש, אבל אם הרטיבות חוזרת סביר שיש שם משהו המחייב בדיקה. לרוב, רטיבות כזו נובעת מרוק או פצע במקום. אחת הסיבות הנפוצות היא בעיות שיניים הגורמות לכאב ולכמויות רוק רבות.

אני מצרפת מאמר בנושא בעיות שיניים בארנבונים.

בברכה,
ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית.

חתול חולה. יש לי חתול שהוא כל הזמן משתעל ויוצא לו רוק חום ומוצק יחסית. הוא גם הרזה מאוד.

רוק חום מכיל דם.

בן כמה החתול? כמה זמן התופעות? האם אוכל?

הוא צריך בדיקה וטרינרית

שלום,יש לי כלבת פינצ'ר מעורבת עוד מעט בת 3 ויש לה מידי פעם (לא כל יום יכול להיות כמה פעמים בשבוע) התקפי נשימה בהם היא מתחילה להתנשף בכבדות כאילו משהו מפריע לה בנשימה.. יש לה את זה כבר מאז שהיא היתה גורה אבל הוטרינר אמר שכנראה זה מהשערות של הצעצוע שלה.. אבל לדעתי זו לא הבעיה, אשמח לדעת מה זה יכול להיות והאם זה יכול להיות מסוכן? תודה!
14 באוגוסט 2015

האם היא מנושמת כבד עם הלשון בחוץ? האם הפה סגור או פתוח? האם בסוף מנסה להקיא/לפלוט ליחה? מתי זה קורה – אחרי פעילות? התרגשות? אחרי אוכל? או דווקא כשהיא במנוחה?

כל השאלות האלו נועדו לכוון למספר מצבים בהם הכלבה נושמת בכבדות. נשימה כבדה יכולה להיות בגלל מאמץ גופני רב לכלבה שאינה בכושר או לכלבה עם בעיות לב. יכול להיות שמה שאת רואה זה בעצם שיעולים, היכולים להיגרם ממספר רב של גורמים (בעיות במערכת הנשימה, אסתמה, אלרגיות, זיהומים), ויכול להיות זה נובע מסטרס.

בשלב הראשון הייתי ממליצה לך לעקוב ולנסות לראות מתי מתרחש ההתקף והאם יש קשר למה עשתה לפני ההתקפים. כדאי גם צלם ולהראות לוטרינר (במצב זה תמונה שווה אלף מילים).

השלב השני לאחר חידוד התמונה הוא בדיקה על סמך מה שגילינו. בבדיקה הרופא יעריך את מערכת הנשימה מהאף וחלל הפה, דרך מישוש קנה הנשימה והצוואר ועד להקשבה עם סטתוסקופ  ללב ולריאות. יכול להיות שיהיה צורך בבדיקות נוספות כמו צילומי רנטגן.

בהצלחה ושבת שלום,
ד"ר סיגל קרופניק.

שלום רב החתולה שלי בת 10, לא אוכלת רק קצת אבל רק בכל מיני טריקים. ואז היא עושה פרצוף סובל. ומנערת את הראש. זה כואב לה. מציק חה האוכל עושה לה רע. היו לה כה ים בפה לפני 3 חודשים קיבלה קורטיזון ואנטיביטיקה ואז היצה אוכל יפה. כעת בלי הקורטיזון לא. כעת אין לה פצעים בפה נבדקה. אז ממה היא סובלת כל כך. עשתה אולטראסואנד והכל תקין. אשמח לתשובה
13 באוגוסט 2015

שלום,

נשמע שהחתולה סובלת בכאבים בחלל הפה. כאבים אלו יכולים להיות בגלל בעיות שיניים, בעיות בבליעה או מחוסר רצון לאכול עקב בחילה.

חוסר רצון לאכול מעיד על מחלה אצל חתולים, אבל זהו סימן שאינו ספציפי. הם מפסיקים לאכול כשלא מרגישים טוב, כמעט מכל דבר. החל מכאבי שיניים, בעיות במערכת העיכול או הכבד או הכליות ואפילו בגלל גידול.

כדי להבין ממה זה נובע יש צורך בבדיקה וטרינרית מקיפה. יכול להיות והווטרינר יוסיף גם בדיקת דם, צילומי רנטגן, בדיקת שתן ואולטרה-סאונד. אני מבינה שנעשה אולטרה-סאונדוב ולא נמצא גורם המסביר את המצב, ולכן יש צורך להתקדם לבדיקות נוספות או טיפול שיניים.

חשוב שתביני שקורטיזון יכול להקל על כאבים ודלקות בחלל הפה, אך אין זה פתרון קסם, אם הבעיה הקיימת היא בשיניים, היא לא תעלם ללא טיפול שיניים.

בברכה,
ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית.

יש לי חתול חצר בן חצי שנה חלש עייף ובקושי אוכל לשתות אני נותנת לו במזרק כרגע הוא ישן בבית בגלל זה. שאלתי היא האם ניתן לעשות משהו בבית לפני לקחת לוטרינר כי הוא יהיה בטראומה מהנסיעה…לא מראה סימני חולי מסויימים רק חולשה ועייפות נוראה בקושי מתעניין באוכל ומים א י דוחפת לו אני מאוד מודאגת .אגב הוא מסורס ועבר את כל החיסונים והטיפולים …אודה לכם על התשובה
11 באוגוסט 2015

שלום,

חולשה, חוסר תיאבון וחוסר רצון לשתות הם סימני מחלה.
אצל חתול צעיר, מסורס, מחוסן ובריא בדר"כ, סימנים אלו מחייבים בדיקה אצל וטרינר, למרות הטראומה שבנסיעה.
מכיוון שהוא חתול חצר כמעט כל דבר יכול לתרום להרגשה שלו ואי הרצון שלו לשתות ולאכול – החל מטראומה (רב עם חתול אחר, תאונת דרכים) ועד למחלות נפוצות אצל חתולים (למשל, המובטרטונלה – טפיל דם המגיע מפרעושים, כשל כליות ועוד).

אני מצרפת מאמר בנושא: חתול חולה – סימנים נפוצים.

אם עד עכשיו הוא לא התחיל לשתות ולאכול לבד או לפחות מראה סימן להתעניינות, אין ברירה אלא לקחת לוטרינר.

החלמה מהירה,
ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית.

יש לי כלבה מסוג מלטז מבוגרת (בת כ-9 שנים) ועיוורת. אתמול נפלה במדרגות בבית, אינני יודעת מאיזה גובה. היא היתה קצת בהלם ולאחר מכן התנהגה רגיל, אכלה, שתתה שיחקה וישנה. ומהלילה היא מקיאה. שאלתי האם זה יכול להיות מפגיעה כתוצאה מהנפילה. לציין שתמיד לאחר שהיתה שותה מים היתה מקיאה או פולטת קצת מים.

נפילה על הראש יכולה לגרום לבעיות רציניות. מכיוון שאת לא יודעת מכמה מדרגות ומאיזה גובה נפלה, והכלבה כרגע מקיאה הייתי פונה אל הוטרינר המטפל לבדיקה.

בהצלחה,

ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית.

שלום יש לי מלינואה רועה בלגי בן 4 חודשיים שאוזנייו התחילו לעמוד. הייתי איתו בגינת כלבים לפני כמה ימים והוא שיחק אם כלבה שנשכה אותו באזניים ראיתי דם על אחת האזניים אבל לא פצע ומאז אזנייו נפלו והפסיקו לעמוד יכול לקרות מצב שהם לט יעמדו בכלל בתודה מראש עומר
10 באוגוסט 2015

היי עומר,

במצבים של פציעות חמורות, בהן יש פגיעה בסחוס האוזניים לא יעמדו.
בתקופה זו עדיין יכול להיות מצב בו האוזניים עומדות לסירוגין, כלומר יהיו ימים שכן וימים שלא. לוקח זמן עד למצב בו האוזניים עומדות כל הזמן.

אם אתה רואה פצע או אם קיים דימום, פנה לוטרינר שיבדוק את האוזניים.

בברכה,
ד"ר סיגל קרופניק, וט'

 

שלום,הארנבים שלי רועדים.שמתי לב לזה היום,כאשר סידרתי להם את הכלוב.האם זה משהו נורמלי? (הכלוב שלהם בגינה שלי,לא בבית)
9 באוגוסט 2015

רעידות זה משהו כללי. צריך לשים לב לפרטים נוספים: האם אוכלים כרגיל? האם יש מספיק שתייה? מקומות מוצלים וקרירים להתחבא בהם (בעיקר בימים אלו)? האם מתגרדים?
אם את עדיין מודאגת כדאי לצלם סרטון ולשלוח לוטרינר שיגיד אם נורמלי או לא.

בברכה,
ד"ר סיגל קרופניק.

שלום , לחתולה שלי יש בעיות בכליות שכבר איבחנו אצל וטרינר. אמרו לנו לעשות לה אירוי , ההורים שלי בחו״ל ואמרו לי לעשות לה לבד . כבר חודש אני עושה לה בלי בעיות ופתאום . אחרי שבוע שלא עשיתי לה ניסיתי לעשות אבל אני לא מצליחה לדקור אותה . אנחנו עושים את זה תת עורי איפה שהצוואר. לא נעים לי שאני עושה חה טראומות ודוקרת אותה סתם.. אפשר עזרה? זה דחוף.. תודה ומקווה שתענו .

שלום,

מקווה שעדיין רלוונטי.

הדקירה עצמה צריכה להיות מהירה, החלק שדוקר ולא נעים הוא מעבר המחט דרך העור. ברגע שעברת, אין כאב.
תנסי לעטוף את החתולה עם מגבת או לתת לה משהו טעים לאכול, תלטפי אותה לפני ותרימי את העור להחדרת המחט רק כשאת מוכנה, בכדי שהתהליך יהיה מהיר.
אם את לא מצליחה, אני בטוחה שהוטרינר שלך יוכל לעזור. קחי את החתולה אליו והוא יתן לה נוזלים כל עוד ההורים בחו"ל.

דרך-אגב, הפורום אינו עונה על שאלות דחופות. במקרים דחופים והתייעצות מהירה יש לנו ביפר.

בהצלחה!
ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית.

שלום רב.הכלבה שלי עוד חודש בת שנה מסוג יורקשייר טרייר ננסי.היום הבטתי בה ולפתע ראיתי על אמצע גרונה מין פצע/גידול/זיהום בצבע כתום . ניסיתי לגעת כדי לראות מה פשר הדבר,אך הכלבה התנגדה . יש לך מושג מה פשר הדבר ?
6 באוגוסט 2015

שלום,

האם הכלבה מתגרדת? אם הלקות בולטת מהעור? האם יש פרווה באזור? המקום חם? כואב? האם יש הפרשות?

לפי התיאור, כל אחד מהאפשרויות שחשבת עליהן יכולה להיות נכונה (פצע, זיהום או גידול) ויכול להיות גם טפיל עור (למשל, קרציה) או פטריה. אם היא לא נותנת לגעת, ככל הנראה זה מציק לה וכדאי שוטרינר יבדוק.

בבדיקה בדר"כ בוחנים את המצב הכללי של הכלבה ובעיקר את העור – האם יש עוד מקומות בהם יש שינויים בעור או בפרווה, האם מגרדת את האזור. יכול להיות ויהיה צורך לקחת דגימה ציטולוגית (דקירה עם מחט ובחינת התאים במיקרוסקופ).

בברכה,
ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית.

היי, קנינו לפני שבוע שרקנית בת חודשיים ומאז שהיא אצלינו היא מאוד מפחדת מאיתנו וקופצת מכל רעש קטן.. האם זה נורמלי? בנוסף, קנינו לה בית מפלסטיק ומאתמול היא לא יוצאת ממנו.. האם זאת התנהגות נורמלית או שיש משהו שאנחנו עושים לא נכון? תודה

שלום,

תתחדשו!
שרקנים הם חיות מקסימות. לוקח להם זמן להתרגל לבני אדם, בעיקר אם הם צעירים והיו עד עכשיו יחד עם עוד שרקנים.
אפשר לנסות להציע לה מזון טעים (ירקות או פירות ספציפיים רק בזמן שאתם מלטפים אותה, למשל), ובעיקר, סבלנות.
יש לשרקנים נטייה להתחבא ורצוי כמה שיותר מקומות מחבוא בכלוב. מכיוון שלא יודעים לטפס חשוב שיהיה שטח קרקע נרחב להתהלך בו.
הם לא אוהבים טמפרטורות גבוהות ורצוי בימים חמים אלו לדאוג לטמפ' מתחת ל25 מעלות צלזיוס.

אני ממליצה שתתאמו תור לבדיקה אצל וטרינר על מנת שיבדוק שהכל תקין. אם היא בריאה, ביקור פעם בשנה יכול להספיק.

ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית.

שלום, האוגר שלי רועד מתוך שינה הייתי רוצה לדעת מה הסיבה לכך? ומה לעשות?
4 באוגוסט 2015

שלום,

רעידות משינה יכולות להיות במידה והטמפרטורה בבית נמוכה וקר לו או במידה ואין לו מספיק מצע. חשוב, בעיקר בימים חמים אלו, לוודא שכלוב לא ישירות מול רוח המזגן. טמפרטורה אידיאלית היא בסביבות 25 מעלות צלזיוס.

אם במהלך שעות הפעילות האוגר מסתובב כרגיל, פעיל על גלגל ריצה או משחקים אחרים ואוכל ושותה כמו שצריך והרעידות מופיעות רק מתוך שינה אין שום סיבה לעשות משהו.

בברכה,
ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית.

שלום הכלב שלי בן שבוע לשבועיים הוא התחיל להיתגרד מאז הוא לא מפסיק ועכשיו השער שלו נעלמם מרוב כל ההיתגרדות שלו והוא חלש ופשוו מרא מזעזע אני רוצה לקחת אותו לויטרינר אבל כל פעם שנוגעים בו הוא נושח ואני לא יודעת מה לעשות בבקשה עזרההה הוא לא אוכל לא שותה פשוט סגור כל היום בבית.בנוסף לכל זה יש לו פיפי צהוב כתום כזה בבקשה עזרהה מה אני עושה

כלב שמתגרד מאוד יכול לסבול מפרעושים או טפילי עור אחרים הגורמים לגרד (דמודקס או פטריות). גירוד ברמה קשה עלול לגרום לפצעים ולזיהומי עור נוספים (בגלל הגירוד). אני ממליצה, למרות שמנסה לנשוך לשים עליו קולר או להיעזר באדם נוסף ולקחת אותו לוטרינר.

הוטרינר יבדוק את מצב העור והאם רואה פרעושים או טפילים אחרים ויטפל בהתאם.

בהצלחה,
ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית.

היי שלום יש לי כלב בן 7 והוא התחיל להיתגרד לפניי שבועיים ומאז הוא לא מפסיק ומרוב שהוא מיגרד יותר מידיי כל השערות שלו נעלמו רואים לו את העור ובנוסף לזה הוא עושה פיפי צהוב כתום כזה.והוא לא נותן שיגעו בו ברגע שנוגעים בו הוא נושח ואין לי מושג מה לעשות ואני בתוקפה הכי קשה מפחנת כסףף אין לי אך לעזור והכל יקר ואני לא יודעת מה לעשות בבקשה עצה עזרה תועיל לי מאוד תודה

אביבה יקרה,

גירודים בתקופה זו בשנה יכולים להיות בגלל פרעושים. קיימות סיבות אחרות לגירוד כמו למשל, פטריות, טפילי עור מיקרוסקופיים הנקראים דמודקס או אלרגיות.

הגורם הנפוץ ביותר הוא פרעושים. את יכולה לקנות חומר נגד פרעושים. קיימים בשוק מספר רב של תכשירים במגוון רב של מחירים. אני מצרפת טבלת חומרים עם המלצות שלנו. בנוסף, יש חומר חדש המגיע בצורת כדור טעים הניתן לכלב ומחסל את הפרעושים תוך מספר שעות ויעיל ל-3 חודשים (נקרא BRAVECTO, ברבקטו): חומרים נגד פרעושים.

במידה ולא יכול שיפור עם הטיפול נגד הפרעושים לא תהיה ברירה ותצטרכי להגיע לבדיקה אצל וטרינר.

לגבי השתן הכתום, נסי לעודד שתייה בימים חמים אלו. ושוב, אם לא יכול שיפור במצבו תצטרכי להביאו לבדיקת רופא.

מקווה שעזרתי,
ד"ר סיגל קרופניק, וט'.

שלום ד"ר מבקשת לבדוק האם ניתן להשתמש בטיפות המיועדות לדלקת עיניים קלה אצל בני אדם גם בגור חתולים בן 4 חודשים בברכה דורית
3 באוגוסט 2015

שלום דורית,

בשוק קיימים מספר רב של תכשירים המיועדים לדלקות עיניים. חלקם מכילים אנטיביוטיקה וחלקם מכילים סטרואידים. במקרים מסוימים, טיפות המכילות סטרואידים יכולות לגרום נזק בלתי הפיך לעיניים.

דלקת עיניים בגור צעיר כל-כך צריכה להיבדק ע"י רופא וטרינר. במידה ואת מעוניינת לטפל, ללא בדיקה, קיימות משחות אשר ניתן לשים ל-3-4 ימים, אך אם אין שיפור או אם קיימת הרעה במצב יש צורך בבדיקה.
למשל, משחת סינטומיצין לעיניים.

בהצלחה,
ד"ר קרופניק, וטרינרית.

יש לי כלב מסוג רועה גרמני בן שנה וחצי אוזן אחת שלו עומדת והשנייה שמוטה איך ניתן לתקן והאם זה דורש התערבות ניתוחית ואם כן איפה עושים ניתוח מסוג זה אנחנו מחיפה.
1 באוגוסט 2015

שלום לאנשי חיפה!

ממתי האוזן נופלת? האם בעבר עמדה?

אם עמדה בעבר וכיום נפלה יש צורך לבדוק האם קיימת בעיה רפואית אשר מונעת ממנה לעמוד או אולי הכלב בכוונה מוריד אותה. הורדה של אוזן שעמדה יכול להיות בגלל דלקת אוזניים, שטף דם פנימי בתנוך האוזן (המטומה), כאב או טראומה למבנה האוזן.
אם לא עמדה בעבר, יכול להיות ומאוחר להתערב. לרוב, ההתערבות היא ע"י חבישה מיוחדת של האוזן לתקופה מסוימת, בגילאי 4-5 חודשים.

באזור חיפה קיימים מספר מרכזים רפואיים או מרפאות שיכולים לעזור.
בהצלחה,

ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית.

 

שלום ד"ר שרון, יש לי כלב בן שנה .. מלפני יומיים הכלב לא אוכל ולא שותה אני מביאה לו מים עם מזרק כי הוא גם לא פותח את הפה בנוסף אין לו מצב רוח כל היום הוא ישן וגם הוא לא מגיב שקוראים לו,, חייבת עזרה תודה רבה!

שלום,

כלב שלא אוכל ושותה עם מצב רוח ירוד אלו סימני מחלה ויש צורך בבדיקה וטרינרית על מנת להבין מה לא בסדר.

נשמח לעזור. אנא צרי קשר עם המרפאה בשעות הפעילות, לתיאום בדיקה. 03-6742467

ד"ר קרופניק, וטרינרית

 

היי יש לי כלב בן שלוש, לאחרונה הכלב הרעיד את ראשו ואת שינייו בין קפיצה כזו (כמו שיקשוק מקור( ההליכה שלו השתנתה הרגליים האחוריות שלו מכאיבות לו כך שהמכה הכי קטנה יכולה להימרר בבכי, היה לו מין התקף שבו הוא כיווץ את החלק האחורי בגופו התגלגל על הריצפה ולאחר מכן פשוט שכב משותק לכמה שניות, לקחנו אותו לוטרינר נאמר לנו שחסר לו סידן וברזל אך למרות כל התרופות דברים אלו ממשיכים ללא הרף

נשמע מאוד מדאיג.

כדאי להגיע לחוות דעת נוספת אצל וטרינר.

יכול להיות שיהיה צורך בבדיקות דם נוספות, בדיקת אולטרה-סאונד או חוות דעת נוירולוגית (קשה לי להבין מהתיאור כל כמה זמן זה קורה ומה בדיוק מתרחש). אם יש לך סרטון של המתרחש, זה יוכל לעזור לוטרינר להגיע לאבחון ולכוון אותו לשם מהר יותר.
דרך הסרטון הוא יקבע אם הוא רואה עווית, כאב, התעלפות ולכוון לאיזה סוג פגיעה קיים.

רפואה שלמה,
ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית.

שלום, הכלב שלי בן 14 ויש לו פריצת דיסק והוא לא סובל מכאבים. נראה שהמצב מחמיר.. מה אני עושה? ( אני סטודנטית ואין לי תקציב לניתוח) תודה חני

שלום חני,

כיצד אובחנה הבעיה? היכן בדיוק פריצת הדיסק? בין אלו חוליות? פריצת דיסק בין חוליות הצוואר לפעמים יכולה להיות מאוד מסוכנת ויש צורך בהתערבות הכוללת ניתוח.
קיימות פריצות דיסק בדרגות מסוימות שניתן לטפל שמרני. טיפול שמרני כולל מנוחת כלוב (הכלב לא זז במשך מספר שבועות) ומשככי כאבים.

אם קיימים חסרים נוירולוגיים לפעמים הדרך היחידה לטפל היא ניתוחית, לצערי.

לפני הכל חשוב לדעת בוודאות שזוהי הבעיה. כאבי גב או חסרים של מערכת העצבים יכולים להיות מבעיות נוספות למשל נדידה של תולעת הפארק, זיהום בחוט השדרה, גידול או שבר חוליה.

בברכה,
ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית.

פתאום האף של החתול שלי קיבל מן פס שחור כזה מוזר ואני מפחדת שזו מחלה זה נורמלי לחתול בן שנה וחצי ? והוא פרסי …

שלום,

האם הפס השחור נמצא באזור החיבור בין הפרווה לאף? האם במרכזו? האם בולט? האם קיימות הפרשות מהאף או העיניים?
פס שחור יכול להיות לכלוך, הפרשות שהתקשו או בעיות עוריות (טפילים, פטריה). רצוי לצור קשר עם הוטרינר.

בהצלחה,
ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית

הכלב שלי פתאום בקושי הולך אדיש מה ניסגר הוא החיים שלייי למה הוא ככה!?!?!? דחוךףף

כלב שבקושי הולך ואדיש חייב בדיקה וטרינרית.

מקווה שכבר ראיתם רופא והוא עזר.

בברכה,
ד"ר סיגל קרופניק

שלום :) , אתמול בערב הוצאתי את הכלב שלי לטיול וכרגיל הוא מושך חזק וכדי לעצור אותו אני מושכת חזרה ולרוב הוא יותר חזק ממני אבל אני מצליחה להוציא אותו …. היום בבוקר ראיתי שהראש שלו מוטה קדימה והוא לא יכול להרים אותו למעלה וכואב לו קצת ואני לא בטוחה אם זה בגלל זה כי תמיד הוא ככה שמוציאים אותו … והוא בן 11 … מקווה שתוכל לענות בהקדם… תודה
28 ביולי 2015

שלום,

חוסר יכולת להרים את הראש יכול להיות בגלל כאב צוואר. כאבי צוואר יכולים לנבוע ממשיכה חזקה או מטראומה אחרת כמו גם שינויים הקשורים לחוליות עמוד השדרה הצווארי. מקרה זה מחייב בדיקה אצל וטרינר לפני שיהיו עוד בעיות.

בבדיקה, הוטרינר יבדוק את מצבו של הכלב והבדיקה תכלול גם בדיקה נוירולוגית. יכול להיות ויהיה צורך בצילומי צוואר.

לגבי משיכות בטיול, מומלץ לעבור לשימוש בריתמה. יהיה לך יותר קל לשלוט עליו ועל המשיכות.

בברכה,
ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית.

שלום, שמי תמר. החתול של השכנה שלי נפגע וכנראה איבד תחושה ושיטה על הגפיים האחוריות כולל שליטה על הצרכים שלו. הוטרינר שלה הצליץ על הרדמה למרות שהחתול לא נראה כסובל מכאבים ומראה סימני חיות כמו גירגור ומלקק את עצמו. האם חתול נכה לא יכול לחיות ואכן יש צורך בהרדמתו? יש לי תחושה כי ממהרים לחרוץ את גורלו. תודה
27 ביולי 2015

תמר יקרה,

ממה נפגע החתול ולפני כמה זמן? האם אובחן עם בעיה בחוט השדרה שלא ניתנת לפתרון (לדוגמא, שבר בין החוליות בגב).

שיתוק של רגליים אחוריות, ללא הרגשה של כאב עמוק וללא יכולת לשלוט על צרכים, ברוב המקרים, אינו ניתן לריפוי.
המתת חסד היא ההמלצה כיוון שיכולת החתול לזכות באיכות חיים נפגעת. בעלי החתול, אם אינה מעוניינת להרדים, תצטרך לסעוד אותו כל ימי חייו:

- לדאוג שיהיה יבש משתן וצואה כל הזמן (רטיבות משתן היא קרקע מעולה לחיידקים ולזיהומי עור ומושכת זבובים היכולת להטיל ביצים על העור הרטוב).

- לשנות תנוחות וצדדים בכדי למנוע כאבים ופצעי לחץ.

- לדאוג לאוכל, לשתייה ולמקום רך ומוצל כל הזמן בקרבת החתול במקביל למניעת כניסה של בע"ח אחרים היכולים לנצל את מצבו.

חשוב לזכור שיכולים להיווצר עוד סיבוכים נוספים.
קיימים בעלים מסורים המסוגלים לעשות זאת ויש כאלו שאינם מסוגלים. הייתי מתייעצת עם נוירולוג מומחה (קיימים וטרינרים נוירולוגים ב"חוות דעת" בבית ברל ובבית החולים הוטרינרי בבית דגן).

בכל מקרה ההחלטה אינה קלה, בהצלחה.
ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית.

היי, שמי יולי. יש לי כלבה בת שלוש ( מעורבת). היום בבוקר היא הקיאה וכעבור חמש שעות בערך התנפח לההחלק שבין העיניים לאף (לא האף עצמו).. לא יודעת אם יש קשר בין הדברים אך אני ממש מודאגת. היא אוכלת ושותה רגיל, מקשקשת בזנב ואף נובחת אך היא ישנה יותר מהרגיל ולא רוצה לשחק… אשמח לדעת אם אני צריכה לפנות לעזרה, בית חולים או שזה פשוט יעבור.. תודה רבה
24 ביולי 2015

יולי יקרה,

האם ההקאות ממשיכות? מה הקיאה?
הקאות יכולות לגרום להתייבשות (בעיקר יחד עם החום של היום) ועלולות להיגרם ממספר רב של גורמים.
נפיחות פתאומית (כמו שאת מתארת) מתרחשת כתגובה אלרגית למשהו שהכלבה נחשפה אליו. בד"כ עקיצה של חרק או חשיפה לחומר הגורם גירוי.
אם בשלב זה של היום הכלבה עדיין לא עצמה, מבחינת המראה (עדיין קיימת נפיחות) ואם היא מקיאה או לא מרגישה טוב יש צורך לפנות לוטרינר.

קיימים מספר בתי חולים ומרפאות פרטיות הנותנים שירות 24 שעות.

בהצלחה,
ד"ר סיגל קרופניק.

היי, יש לי כלבה בורדר קולי גזעית בת 4 חודשים. כשהיא הגיעה אלינו (בת חודש וחצי) שתי האוזניים שלה היו שמוטות. לאט לאט שתיהן החלו להיעמד עד ששתיהן היו חצי עומדות (עומדות ורק הקצה של האוזן שמוט, כמו ארנב חמוד:)). לפני כמה ימים פתאום שמתי לב שאוזן אחת שלה שמוטה לגמרי והשניה נשארה חצי עומדת וזה ככה גם כמה ימים. זה לא ניראה שיש לה משהו שמציק לה באוזן, היא לא מגרדת את האוזן או משהו כזה. זה הגיוני שהאוזן שלה שמוטה ככה? יכול להיות שיש לה איזו דלקת?
22 ביולי 2015

היי דנה,

הכיוון שלך יכול להיות נכון – שמיטה של האוזן לאחר שנעמדה יכולה להעיד על כאב באוזן מדלקת או זיהום. רוב הכלבים מראים כאב ע"י יללות, גירוד האוזניים וניעור הראש, אבל ישנם כלבים שרק מנח האוזן מרמז על כאב.
אוזן שמוטה יכולה להיגרם בנוסף, מטראומה לאוזן – לתנוך האוזן או בגלל המטומה (שטף דם פנימי בין סחוסי האוזן).

נסי לראות האם את מזהה איזושהי נפיחות של האוזן או הפרשות מהאוזניים או אדמומיות. אם את רואה, את בכיוון ועכשיו יש צורך להגיע לוטרינר שיבדוק את תוך האוזן ויעריך מה הגורם להפרשות. אם את לא רואה, יכול להיות שהגורם הוא פנימי ויש צורך בבדיקת תוך האוזן (בדיקה אוטוסקופית).

מצרפת מאמר בנושא דלקות אוזניים: גם לחיות יש כאבי אוזניים.

נשמח לעזור,
ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית.

היי, אתמול הביאו לי 2 גורי חתול שנולדו לפני כשבועיים והבעיה היא שכשאני מנסה להתקרב אליהם הם רועדים ומוציאים עליי שיינים וציפורנים כאילו הם באים לנשוך ולשרוט אותי ואם הם ימשיכו ככה אני לא יוכל להוציא להם את קערות האוכל שלהם ולהוציא אותם מהקרטון המסריח שלהם.. מה לעשות איך לגרום להם להיפתח ולא להרגיש מאויימים.? ועוד משהו אתמול העיניים של אחד מהם הייה בסדר גמור והיום יש סוג של משהו צהבהב ירקרק כזה בעיינים שלו שמונע ממנו לפקוח לגמרי את העיינים, מה לעשות לנקות לו ועם מה או להשאיר את זה.. אשמח לתגובה מהירה
20 ביולי 2015

היי דנה,

גורי חתולים קטנים שאינם מורגלים לבני אדם יכולים להראות את סימני הפחד ע"י חשיפת שיניים, נהמות וניסיונות שריטה. מכיוון שהם מאוד קטנים עדיין קל להרגיל אותם ולהשתלט עליהם:

1. קחי מגבת ועטפי אותם כך שגם אם מנסים לנשוך או לשרוט לא יצליחו. כשהם עטופים לטפי את ראשם מספר פעמים ביום. בדר"כ לאחר 24-48 שעות הם מתרגלים.

2. נסי להיות לידם כמה שיותר שישמעו ויריחו אותך.

3. תני להם אוכל והישארי לידם.

לגבי העיניים: זה השלב בו הם פוקחים את העיניים ויש צורך לנקות אותם עם צמר גפן לח במים חמימים, על מנת שלא יצטברו הפרשות. במידה וההפרשות מרובות יכול להיות ויש צורך גם במשחת עיניים אנטיביוטית. האם, בנוסף להפרשות מהעיניים, ישנם הפרשות נוספות מהאף, האם מתעטש או משתעל? אם כן, יש צורך בבדיקת רופא.

בכל מקרה אם את מתקשה, גשי למרפאה וטרינרית לקבלת הדרכה. ברוב המרפאות שמחים להדריך ולעזור.

בברכה,
סיגל קרופניק, וטרינרית.

שלום, אתמול מצאתי שלושה גורי חתולים ממש קטנים ברחוב בתוך ארגז אני מאכילה אותם בתחליף חלב ביתי , הבעיה היא שהבטן שלהם מאוד נפוחה והם לא עו קקי מאז שהבאתי אותם, אבל אני כן מעודדת אותם בלעסות את בטנם ופי הטבעת ולא קרה עד עכשיו כלום מה לעשות ?

שלום,

גורי חתולים עד גיל שבועיים וחצי-שלושה צריכים עזרה עם עשיית הצרכים – שתן וצואה. ניתן לעזור ע"י צמר-גפן ספוג במים פושרים (לח) ועיסוי של אזור הטוסיק, איברי המין והבטן. העיסוי צריך להיות מעט לוחץ על מנת שיצליחו לעשות את הצרכים.

תחליף חלב חייב להיות תחליף חלב לחתולים ולא תחליף חלב של בני אדם היכול לגרום לעצירות או לשלשולים, כתלות בסוג.

אם עדיין לא הצלחת יש לפנות לוטרינר כיוון שיכול להיות שהצואה קשה מדיי או שהם מיובשים ויש צורך במתן נוזלים ואולי חוקן (במקרים נדירים מאוד). אם קיימת עצירות של יותר מ-24 שעות, צרי קשר עם וטרינר.

בהצלחה!
ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית

שלום, יש לי שלושה כלבים בבית והבחנתי בתופעות דומות אצל השניים המבוגרות מבינהם. אחת פיצרית ננסית מעורבת עם ציוואווה בת 12, שלושה קילו, התחילה ללקק ללא הפסקה את הרצפה לפני כשבוע, כשעצרי אותה היה לה מייו כצף לבן על השפה התחתונה, היא המשיכה לעשות זאת כחצי שעה לפחות. היום אותה התופעה קרתה עם הכלבה השניה, מעורבת( לא ידוע עם מה) בת כ10 , שוקלת 10 קילו, האם יש סיבה לדאגה או שמדובר שאיזשהי תופעה המאפיינת זיקנה? תודה מראש
14 ביולי 2015

ליקוק רצפות או חומרים אחרים שאינם אכילים נקרא פיקה. פיקה יכולה לקרות כאשר הכלב חולה במחלת דמוי אלצהיימר, המתבטאת בגיל מבוגר אבל יש עוד מספר  סיבות לליקוק רצפה – משהו שנשפך על הרצפה או בחילה. פחות סביר שלשתי הכלבות יש אותם סימנים, יותר הגיוני  שנחשפו שתיהן למשהו הגורם לכך או שעל הרצפה נשפך משהו או השתמשת בחומר רצפות הגורם להן לכך….

ליקוק אובססיבי משתיהן זה חריג.

בברכה,
דר' סיגל קרופניק.

שלום ד"ר שרון רגב יש לי כלבת לברדור מעורבת ומהיום בבוקר ראיתי שצד אחד של הפנים שלה ממש נפוחות והיא לא מפסיקה להיתגרד ממה זה יכול להיגרם וכיצד מטפלים בזה? והאם זה מסוכן? אשמח אם תעזרי לי בתודה מראש אורטל.

שלום אורטל,

נפיחות וגירוד בפנים או בחלק מהפנים יכולים להיות עקב תגובה אלרגית לעקיצת חרק או הכשת נחש. יש צורך להגיע לבדיקה אצל וטרינר כמה שיותר מהר.

ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית.

שלום יש לי כלבת פינצר מעורב ,ילדה לפני כחודש ושבוע בערך הגורים לא יונקים אבל עדיין יש לה חלב העטינים מה לעשות ?זה מסוכן?
12 ביולי 2015

שלום,

מתי הפסיקו הגורים לינוק?

לייצור החלב לוקח זמן עד שמפסיק. בדרך-כלל אין בעיה, אלא אם כן מתחיל גודש בעטינים (נפיחות, חום, אדמומיות, נוקשה למגע וכואב).
ניתן לעזור להקלה על הגורדש והפסקה ייצור החלב ע"י הצמדה של עלי כרוב לעטינים ("תרופת סבתא" שמשתמשים בה גם אצל נשים) והחלפתם כל מספר שעות למשך יום-יומיים.
במידה ואין שיפור בגודש או שייצור החלב לא מפסיק, כדאי להגיע לבדיקה וטרינרית, למרות שלרוב זה מסתדר בעצמו.
חשוב לתת לכלבה בתקופה זו, מזון גורים איכותי.

בברכה,
ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית.

לאוגר שלי התנפחה האוזן מבפנים מה זה יכול להיות?ומה אני אמורה לעשות כדי לטפל בו?
11 ביולי 2015

שבוע טוב,

התנפחות של האוזן יכולה להיות בגלל מספר רב של גורמים, למשל, דלקת, אבצס, גידול או שטף דם פנימי. יש לתאם תור אצל וטרינר המטפל באוגרים. הוא יבדוק ממה נובעת ההתנפחות ולפי זה יחליט על דרך הטיפול.

בברכה,
ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית.

שלום רב יש לי מלינואה זכר בן 3 חודשים והאוזניים שלא עדיין לא עומדות ולא מתחילות לעמוד, לשתי הוריו האוזניים עומדות בצורה יפה באיזה גיל האוזניים שלו יעמדו והאם יש סיכוי שהם לא יעמדו בכלל? בתודה מראש עומר
10 ביולי 2015

עומר שלום,

גיל 3 חודשים הוא צעיר מדיי לעמידת האוזניים. בדר"כ הן יעמדו ללא התערבות בגילאי 5-7 חודשים. בהתחלה האוזניים עומדות חלק מהזמן וחלק (בעיקר בזמן בו הכלב מתעייף) לא.

אם בעוד חודשיים לא תראה שיפור, כדאי להתייעץ עם וטרינר שיראה את האוזניים ויחליט אם יש מקום להתערב. ההתערבות לרוב נעשית ע"י חבישה מיוחדת של האוזניים למס' ימים-שבועות.

בנתיים, סבלנות.
ד"ר סיגל קרופניק.

שלום שמי שחר כהן מאשדוד, מסתובב אצלינו חתול רחוב בגינה בעל שלושה צבעים , אנו מאכילים אותו בגבינה וחלב… הוא כמעט וכבר לא מפחד ממני אני מרגישה את זה.. רציתי לשאול איך אוכל לדעת אם היא זכר או נקבה איזה אוכל לתת לה ואם מותר לה גבינת זיתים ואיזה אוכל אסור לה… זה המון שאלות אבל הן ממש חשובות לי… אם מפרסמים שאלות לפי שיקולי מערכת אז תדעו שזה קורה בהרבה פעמים לאנשים והם גם ירצו לדעת … תודה מראש. אם המייל לא עובד לכם תנסו עם אות גדולה בהתחלה.
9 ביולי 2015

שחר יקרה,

בהחלט שאלות חשובות לכל מאכילי החתולים.

חתולים זכרים ניתן לזהות ע"י האשכים – יש להסתכל מתחת לזנב. אם לא מסורס, בצמוד אליו תראי זוג אשכים. במקרה הספציפי של החתול שלך, קל לענות שזוהי נקבה, היות ורק לנקבות יש שלושה צבעים ("טריקולור", בדר"כ צבע אדום, שחור ולבן). הסיכוי לזכר כזה הוא 1:200.

מזון מסחרי המיועד לחתולים הוא המזון הרצוי ביותר אם לא אז לגוון בין בשרים ודגים (כמובן ללא עצמות) ולהמעיט כמה שאפשר במוצרי חלב. מוצרי חלב ובעיקר חלב עצמו עלולים לגרום לשלשולים.
אסור לתת לחתולים לאכול שוקולד, שום, בצל, ענבים, אבוקדו, ממתקים וצמחים ממשפ' השושניים (שושן צחור).

בברכה,
סיגל, רופאה וטרינרית.

יש לי רועה אסיאתי זכר בן 4 חודשים והוא צולע ברגל אחת ברגל הקידמית.. אך לא בוכה ולא ניראה שכואב לו חשבתי אולי קיבל מכה ויעבור לו אבל לא עבר. בדקתי לו את הרגל לחצתי כימעט בכל המקומות לא כואב לא ולא כלום ולא פגע לו ניכנס לו כלום ברגל בדקתי הכל. חלק אומרים שזה ביגלל המישקל שלו והוא מיסוג כלבים מאוד גדולים וזה יעבור לו כשיגדל היתחזקו לו השרירים והוא בן 4 חודשים כבר שוקל כימעט 50 קילו.. אשמח אם תייעץ לי ואולי אתה יודע משהו אחר על כך.. אשמח עם תעזור לי..

וואו, משקל הכלב עצום יחסית למה שמצופה ממנו בגיל 4 חודשים! וגדילה מואצת יכולה לגרום לכאבי גדיל.  חשוב לוודא שמקבל את כמות המזון הרצויה לגילו ולמשקלו ושאין חריגה במנה היומית.
אין לתת לו שום תוספים. לא של מזון ביתי ולא ויטמינים או תוספי מזון אחרים. לפעמים כל המוסיף גורע…

לגבי הצליעה – צליעה מעידה על כאב. אם אין כאב אין סיבה לצלוע.  רצוי שרופא יעשה את המניפולציות הנכונות על מנת למקם היכן הבעיה והכאב. לפעמים, גם לרופא אין ברירה והוא חייב להיעזר בצילומי רנטגן על מנת לאבחן את הבעיה.

המלצתי היא להגיע לבדיקה וטרינרית. בבדיקה הרופא יבדוק את המדדים הכללים ויבדוק את כל הרגליים, כולל בדיקה אורתופדית ונוירולוגית ועל סמך הממצאים יחליט על צילום או בדיקות דם.

אחת המחלות הקיימות בגזעים גדולים ויכולה לגרום לצליעה ולכאבים היא HOD (ראה בקישור) . מכיוון שהכלב בתהליכי גדילה, לא הייתי מחכה יותר מדיי.

החלמה מהירה,
ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית.

שלום החי, לכלבה שלי יש כל הזמן לכלוכים בעיניים, האם זה אומר שיש לה דלקת?

הפרשות מהעיניים יכולות להיות דמעות או הפרשות בצורה לא נורמלית (בגוונים לבן, צהוב או ירוק) שיכולות להעיד על דלקת, זיהום או בעיה מבנית בעין, למשל, תעלת דמעות חסומה, כיב בקרנית או סינדרום העין היבשה.

רצוי לתאם תור לוטרינר שיבדוק ויראה מהם ההפרשות ואיך נראות העיניים. לפי הממצאים יתאים לה טיפול.

בהצלחה,
ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית

היי, לפני בערך שנה קנינו ארנב זכר, לפני בערך שלושה חודשים מצאנו ארנב זרוק ברחוב והארנב מהחנות חיות נשך את הילדה, עד כדי כך שירד לה דם מהיד, רצינו לדעת אם יכול להיות לארנב כלבת או אם יכול לקרות לה משהו..?
8 ביולי 2015

שלום,

האם הארנבון שנקנה מחנות החיות בא במגע אם הארנבון מהחוץ? אם לא, ארנבון שנמצא אצלכם בבית שנה ולא בא במגע עם בעלי חיים אחרים, לא סביר שיסבול ממחלת הכלבת, המועברת ע"י רוק מחיה נגועה.
ברמה העקרונית, ארנבון יכול להידבק בכלבת, אבל הסיכוי לכך נמוך יחסית.
נשיכה מארנב מאוד כואבת ועלולה בעיקר לגרום לזיהום באזור הפצע, ולכן חשוב לחטא את המקום עם מים וסבון ואח"כ חומר חיטוי כמו פולידין או סביעור. בכל מקרה, אם אתם חוששים יש לפנות לרופא המשפחה.

בברכה,
ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית.

יש לי כלב פקינז, בן 9. הוא כלב מחונך ומאולף כלב מקסים. לפני כמה ימים הוא התחיל להשתעל כאילו הוא מנסה להוציא משהו מהגרון והמצב רוח שלו היה בסדר גמור לא היה משהו חריג. בימים האחרונים הוא גם מתחיל להקיא משהו כמו קצף לבן מהפה והוא קצת חסר מצב רוח. מה זה אומר? מה לעשות?
7 ביולי 2015

שלום,

שיעולים עד כדי פליטות קצף יכולות להיות בגלל שעלת, מחלה מדבקת בין כלבים הגורמת לשיעולים והרגשה כללית לא טובה. שיעולים יבשים, מתגברים בלילה ולפעמים בסופם יכולה להיות גם פליטה של ליחה.

חשוב לזכור שבכלבים מבוגרים שיעול יכול להעיד גם על בעיות לב, דלקת ריאות ועוד. אם המצב הולך ומדרדר רצוי לקבוע תור לוטרינר, שיבדוק, ע"י הקשבה ללב ולריאות וע"י מישוש הקנה, היכן הבעיה ויתאים לו טיפול לפי הממצאים.

מצרפת מידע חשוב לגבי שעלת המכלאות:

http://www.regevet.com/%D7%A9%D7%A2%D7%9C%D7%AA-%D7%9E%D7%9B%D7%9C%D7%90%D7%95%D7%AA-kennel-cough-infectious-tracheobronchitis/

בברכה,
ד"ר סיגל קרופניק, וט'.

1 2 3 5