שאלות ותשובות

שאלה חדשה

שלום החתול שלי בן 9 שנים לאחרונה הוא נראה חיוני פחות אוכל פחות שוכב הרבה וגם רזב במשקל. חשוב לציין שהבאנו גור נוסף חתול לבית שדווקא הוא מאוד אוהב. מה אתה מציע ?
29 במאי 2015

שלום,

חתול בוגר עם תיאבון ירוד וירידה במשקל מרמז על בעיה בריאותית.  בתחילה יש להביא אותו לבדיקה אצל וטרינר. על סמך הבדיקה יהיה אפשר להתקדם לפי הצורך לבדיקות דם ושתן, צילומי רנטגן או אולטראסאונד.

לא ציינת האם החתול מחוסן? האם מקיא או משלשל? ואיך מרגיש החתול השני?

בברכה,
ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית.

בוקסר בן חודש וחצי, האף שלו כל הזמן יבש ולא לח

אף של כלב נרטב כאשר הוא מקק אותו, אם לא – אז הוא יבש.

כל עוד אין יובש הגורם לבקיעת העור או יובש כרוני אין סיבה להתייחס.

אם הוא יבש בצורה כרונית, הסבו את תשומת ליבו של הוטרינר בביקור הבא.

שבת שלום,
ד"ר סיגל קרופניק

שלום רב יש לי כלבת גולדן מקסימה והיא בת 9 שנים, כשספרנו אותה בתספורת קיץ גילינו גוש בצבע אדום פרמידי ליד הברך. זה לא מפריע לה והיא לא מלקקת את זה אוכלת ומשחקת כרגיל, בכל זאת התייעצנו עם וטרינר . הוא מישש את הגידול וראה שהוא קשה, החליט על ניתוח להסרה מלאה ותפירה לסגירת הפצע. האם זה באמת נחוץ? אם זה משהו קוסמטי אז זה מיותר, אני רוצה לטפל בה רק אם זה עלול לגדול , לשלוח גרורות. תודה על העצה.

שלום וברכה,

מסה עורית אדומה יכולה להיות דלקת, גרנולומה או גידול. בכדי להבחין ביניהם יש צורך לקחת דגימה ציטולוגית (דגימה עם מחט ובחינת התאים תחת מיקרוסקופ).  לפעמים יש צורך גם בשליחת הדגימה למעבדה פתולוגית.
על-פי תוצאות הבדיקה ניתן להחליט על אופן הטיפול: רפואי (משחה, אנטיבויטיקה) או כירורגי (הסרה) או ללא טיפול כלל.

בברכה,
ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית.

שלום, הכלבה שלי בת 11 בערך וקוראים לה דולי…מאתמול בבבוקר הכלבה שלי רועדת ולא זזה מהמקום שלה. כשאנחנו קצת מזיזים אותה היא בוכה, הוצאנו פסטרמה כדי לגרות אותה קצת אבל היא לא התלהבה ולא קפצה אבל שהבאנו לה עד הפה היא אכלה, ואתמול היא הקיאה הרבה. בדרך כלל אנחנו כאילו מרביצים לאחותי ואז דולי קופצת ונובחת עליינו(מגנה עליה)ואחר כך משחקים איתה ואתמול היא רק הסתכלה לא נבחה ולא קפצה עליינו…היא גם לא נבחה מאתמול. צריך עוד פרטים?אודה לתשובתך

נשמע שהכלבה זקוקה לבדיקה של וטרינר. חוסר תזוזה ויללות, כמו גם שינוי בהתנהגות (לא נובחת לא מגיבה לדברים הרגילים שמקפיצים אותה) מעידים על כאב או פגיעה קשה שלא מאפשרת לה לקום. הקאות הן סימן למחלות רבות.

בברכה,
ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית.

 

שלום , העין של הכלב שלי אדומה כבר מספר ימים שאלתי אנשים מה צריך לעשות ואמרו לי לשים תה וזה עבר וחזר שוב מה איפשר לעשות ??
26 במאי 2015

עין אדומה מעידה על תהליך דלקתי או זיהומי. אם שקיות תה לא עוזרות  יש להגיע לבדיקה אצל וטרינר.

בבדיקה, הוטרינר יבדוק את הכלב ובפרט את העיניים – יבדוק ראייה, סוגי הפרשות ויחפש אם קיים גוף זר או סימנים לכאב.
לפי ממצאי הבדיקה יתאים את הטיפול המתאים ביותר – אנטיביוטיקה ונוגדי כאבים.

מצרפת מאמר קצר בנושא בדיקה עיניים:
http://www.regevet.com/service/%D7%91%D7%93%D7%99%D7%A7%D7%95%D7%AA-%D7%A2%D7%99%D7%A0%D7%99%D7%99%D7%9D-%D7%9E%D7%A7%D7%99%D7%A4%D7%95%D7%AA-2/

בברכה,
סיגל קרופניק, רופאה וטרינרית.

שלום יש לי חתול בן 17 גדלתי איתו והוא בן בית כמו כולם בנוסף הוא גם מסורס ולפי מה שהבנתי סירוס מקצר חיים ,בכל מקרה כנראה שלחתול שלי נפלו השיניים בגלל הגיל שלו והוא סובל כל פעם שהוא אוכל הוא מיילל ומנסה להוציא אוכל כנראה שנתקע לו בין השיניים שנשארו הוא מתפרע ובוכה עד שהוא נרגע אני לא רוצה ללכת לוטרינר כי הפיתרון היחיד שלו יהיה להמית אותו ,האם כדאי להרטיב לו את האוכל או להביא לו אוכל נוזלי???

חתול בן 17 הוא חתול מבוגר מאוד אבל אין סיבה להמיתו על בעיות שיניים! ניתן לטפל ולעזור לו.

אוכל רטוב יכול לעזור במקביל לטיפול שיניים.

אני מצרפת מאמר קצר בנושא כאבי שיניים בכלבים וחתולים והטיפול בהם:
http://www.regevet.com/%D7%92%D7%9D-%D7%9C%D7%97%D7%99%D7%95%D7%AA-%D7%99%D7%A9-%D7%9B%D7%90%D7%91%D7%99-%D7%A9%D7%99%D7%A0%D7%99%D7%99%D7%9D/

בברכה,
ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית.

 

לופוס או קדחת הקרציות לכלבת זאב? דר רגב שלום רב בבעלותי כלבת מסוג רועה גרמני בת חמש. שאף שלה היה מתייבש מדי פעם ביום חמישי התחיל לטפטף .לקחנו אותה למרפאה אשר מדדה לה חום שהראה 39.5 וטסיות נמוכות 192 .הכימיה הראתה איזהי בעיה בכליה. הכלבה לא שותה הרבה ולא עושה הרבה פיפי. בתחליה טופלה בדוקסלין =משחה ליובש באף עם סטריואיד. שהיובש חלף לאחר יומיים.והרופא חושד שזה לא קדחת הקרציות אלה בעיה אוטואמנית .נשלחה דגימת דם למעבדה חיצונית. האם להפסיק את האנטיטוביטקה. האם טיפול בסטרוידים יכול לעזור לכלבה שכרגע לא נראה שיש לה בעיה. האם צריך לשנות את מזון מרויאל לקנין למשהו אחר. ןהאם תוחלת חייה התקצרה בהנחה שהוטרינר צודק והיא סובלת מלופוס. תודה רווית

שלום רוית,

אני מניחה שבדיקת הדם למעבדה חיצונית נועדה לבדוק האם קיימת עדות לטפילי דם הגורמים לקדחת קרציות. עד לתוצאות לא הייתי משנה את הטיפול.

דוקסילין היא אנטיביוטיקה שמטרתה לטפל בטפילי הדם במידה וקיימים. סטרואידים ניתנים במטרה לעזור כאשר יש ירידה ברמת הטסיות (טרומבוציטופניה).

טיפול בלופוס (זאבת) הוא טיפול לכל החיים. המחלה היא אוטואימונית (מערכת החיסון תוקפת את מרכיבי הגוף עצמם) ויש צורך בטיפול אימונוסופרסיבי (בד"כ שילוב של מספר תרופות הכולל גם סטרואידים).
לא הייתי משנה שום דבר במזון.

אם החשד של הוטרינר נכון, בטיפול נכון ומעקבים סדירים יהיה אפשר לספק לכלבה איכות חיים טובה ולשלוט במחלה.

חכי לתשובות המעבדה. בנתיים נראה שהכלבה מקבלת טיפול טוב.

בברכה,
ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית.

היי הכלבה שלי בת שנה ובעין הימנית יש לה אדום (לא באישון) האם יש מה לעשות? ומה זה בכלל? תודה על העזרה
25 במאי 2015

היי ליהי

מה סוג הכלבה? האם האזור האדום הוא הלחמית (החלק הלבן של העין) או האם קיים אזור בולט אדום שנראה יוצא מהעפעף. קשה לי לענות ממה נובע האדום, כיוון שיש צורך בתיאור יותר מדויק או תמונה.

עין אדומה יכולה להיות עקב דלקת של הלחמית והעפעפיים או דלקת של אזורים אחרים בעין. אזור בולט אדום יכול להיות שמיטה של בלוטת הדמעות.

האם האדמומיות מפריעה לכלבה? האם העין מפרישה? עצומה? מגרדת?

בכל מקרה, יש צורך בבדיקת רופא.
נשמח לעזור,
ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית.

יש לי שני כלבים גורים בני שלושה וחצי חודשים, אחד אימצתי כביכול מהשכנה, שכן כול יום הם גם הולכים אליה, לאחר ויכוח התגלה שהיא נותנת לאחד הגורים עוף מכובס ואוכל , כתוצאה מזה הם לא אוכלים את האוכל שאני קונה הרויאל לכלב, האם זה מותר לתת להם ???

שרה שלום,
תזונה נכונה מלאה ומאוזנת היא התזונה אשר אנו יודעים מה מרכיביה. רויאל קנין הוא מזון מצוין.
עוף מכובס (ללא עצמות) ניתן לתת לכלבים אבל הוא אינו מכיל את כל אבות המזון, הויטמינים והמינרלים הנחוצים להם.

בברכה,
ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית.

שלום יש לי כלבה קטנה מסוג פודל בגלל הצטברות מוגלה אני מנקה לה מסביב לעיניים אחת לכמה ימים.. היום ניקיתי לה את העין והיא נבהלה וזזה קצת ופצעתי אותה פצע קטן בגודל חצי סנטימטר מתחת לעין יורד לה קצת דם ממש טיפה שיושבת שם ולא זזה (היא לא מטפטפת דם) ואני לא יודע מה לעשות איתה ואיך לחטות לה את זה כי אם אני שוב אנקה לה את העין אולי אני אזיק לפצע.. אני גם לא יודע עם אפשר לשים לכלב ממש נקודה קטנה של משחת עיניים בשביל לחטות היות וזה קרוב ממש לעין אני לא רוצה להסתכן כי זה לא הרגל או מקום אחר בגוף.. כדאי ללכת לוטרינר? הכלבה מתנהגת כרגיל היא בסדר אבל עדיין העניין מטריד אותי

אורי שלום,

אתה צודק, פצע ליד העין מחייב בדיקה וטרינרית, בה הרופא יבדוק שאין פגיעה גם בעין עצמה ושהפציעה לא עמוקה מדיי. בנוסף, יתאם חומר חיטוי המתאים לאזור עדין כל-כך.
ישנן בשוק סוגי משחות עיניים רבות ולא הייתי שמה ללא התייעצות עם וטרינר.

בברכה,
ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית.

לכלב שלי יש כאבים בצוואר התחתון, כלומר באיזור מעל החזה, הוא עם ראש מורכן, הולך מעט בנויה ומתקשה להתנער, מה זה יכול להיות?

כאבים בצוואר יכולים להיות בגלל פגיעה נוירולוגית (מערכת העצבים) או אורטופדית (חוליות הצוואר).
לא ציינת בן כמה הכלב ומה סוגו אבל פגיעה נפוצה בצוואר יכולה להיות פריצת דיסק, טראומה לאזור (תנועה לא נכונה של הצוואר), דלקת של עמוד השדרה או גידול.

אם אין שיפור במצבו או חלילה יש החמרה – צליעה על אחת הרגליים, יללות של כאב, יש לפנות למרפאה וטרינרית.

בהצלחה,
ד"ר קרופניק, וטרינרית.

שלום, לפני כחודש וחצי גדלה בלוטה לכלבה שלי על הראש (בלוטה בגודל של גולגולת של כלב) ובנוסף היא הפסיקה לאכול. הלכנו למס' וטרינרים אף אחד לא מצא מה יש לה, טענו שהבלוטה תמיד הייתה לה פשוט בגלל שעכשיו היא רזתה אז היא בולטת יותר (מדובר בבלוטה בגודל של ראש נוסף כך שנשמע מוזר). לאחרונה היא התחילה להשתעל והוציא הרבה ליחה, הוטרינר טוען שיש לה דלקת בלבלב ואנו נותן לנו תרופות. לדעתי יש הרבה מעבר לזה, היום מרוב שהבלוטה גדלה, עין ימין כמעט נסגרת. מה עושים במצב כזה?
22 במאי 2015

בלוטה שצמחה יש צורך לבדוק ע"י בדיקה ציטולוגית (לקיחת דגימה עם מחט והסתכלות תחת מיקרוסקופ) במטרה לאבחן מהם התאים הבונים את הבלוטה.
מסה כזו יכולה להיות תגובה דלקתית, זיהום,  אבצס או גידול. כל אחד ודרך הטיפול שלו.

דלקת לבלב נחשבת לדלקת קשה, הכלבים בד"כ עם במצב רוח ירוד, חוסר תיאבון ולפעמים גם הקאות ושלשולים. הטיפול דורש סבלנות ולוקח זמן.

אני מצרפת קישור למאמר על דלקות לבלב בכלבים:
http://www.regevet.com/%D7%93%D7%9C%D7%A7%D7%AA-%D7%9C%D7%91%D7%9C%D7%91-%D7%91%D7%9B%D7%9C%D7%91/

בברכת החלמה מהירה,
ד"ר קרופניק, וטרינרית.

יש לי שני כלבים זכר בן4 ונקבה בת 1 כאשר חזרתי הביתה היא נראת מפוחדת זנב למטה וגוף מכופף ובנוסף רגלה השמאלית רועדת מדי פעם מה לעשות והאם יש מצב שהכלב שלי תקף אותה ?

מהתיאור שלך קשה להגיד בוודאות אם הותקפה או לא.

אם הם ביחד תקופה ארוכה ואף פעם לא תקפו אחד את השני הסבירות נמוכה, אבל לא ניתן לשלול.

גב כפוף ורעידות רגל יכולים להיות בגלל כאב, תנועה לא נכונה שקשורה לשרירים, עצמות או אפילו מערכת העצבים וחוליות עמוד השדרה.
אם אין שיפור במצבה או חלילה התדרדרות – פנה למרפאה וטרינרית.

בברכה,
ד"ר סיגל קרופניק.

שלום, יש לי חתול רחוב שנולד אצלנו בגינה שגדל בחוץ הוא שלנו אך בעיקרון כל הזמן מסתובב בחוץ הוא כבר לא גור, בזמן האחרון הוא רזה מאוד ומשמיעה קולות כמו משיכה באף כאילו הוא מקורר מה זה יכול להיות והאם זה קריטי? קצת בעיה לקחת לוטרינר כי הוא נותן רק לנו ללטף אותו ואני בספק אם יכנס לרכב

שלום,

הפרשות מהאף והשמעת קולות כפי שאת מתארת יכולים להיות עקב זיהום של מערכת הנשימה העליונה.

אם לא חוסן אף פעם יכול להיות וסובל מוירוס ההרפס אשר אצל חתולים יכול להתבטא בסימנים של צינון, כפי שנשמע לך.

המלצתי היא להשיג כלוב נשיאה לחתול ולהביא אותו בבטחה לוטרינר על מנת שיוכל להתאים לו טיפול. יכול להיות ויצטרך לקבל אנטיביוטיקה או טיפול אנטי-וירלי.

בברכה,

ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית.

שלום הכף רגל של הכלבה של ממש נפוחה והיא לא נותנת שיבדקו אותה הצלחנו לראות מה יש לך בין שתיי אצבעות כמו בועות קטנות מה זה יוכל להיות תודה
21 במאי 2015

שלום מורן

האם הכלבה דורכת על הרגל? האם מלקקת אותה או פוצעת? האם כואבת?

כף רגל נפוחה יכולה להיות עקב תגובה אלרגית, למשל, לעקיצת דבורה. נפיחות יכולה להיות בגלל גוף זר (מלען) אשר נכנס ויצר תגובה דלקתית מקומית או אפילו מהכשת נחש.
אופציות נוספות הם אפילו שבר.

מומלץ להגיע לבדיקה אצל וטרינר.

בברכה,
ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית.

 

 

הכלבה שלי הריחה קיפוד יש ממה לחשוש?
20 במאי 2015

לא. הסכנה בקיפודים היא הקוצים, אם רק הריחה אין שום סיבה לדאגה.

בברכה,
ד"ר סיגל קרופניק.

שלום יש לי כלבה בת 8 במשך כבר חצי שנה לא מפסיקה ללקק את התחת שלה. היינונטצל הרופא, הוא בדק ואמר שאין לה כלום. היא פשוט ביום בהיר אחד התחילה והיא לא מפסיקה. רציתי לשאול מה זה יכול להיות כי זה לא הגיוני שכל הזמן תתלקק שם. מעבר לזה היא מתנהגת רגיל ללא כל שינןי בהתנהגות שלה. אשמח לשמןע חוות דעת תודה בר

שלום בר,

ליקוק של אזור פי הטבעת בכלבים יכול להיות ממספר סיבות: שלשול, גירוי של האזור, סתימה של בלוטות אנאליות או אלרגיה למזון (יכולה להתפתח בכל גיל).
יש לחזור ולבדוק את הכלבה, לרוקן את הבלוטות האנאליות שלה ואולי לשקול להחליף מזון, הכל כתלות בממצאי הבדיקה הוטרינרית.

בברכה,
ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית.

שלום רב, אני חוזרת ושואלת לגבי האוגר שלי מה לעשות יורד לו דם מאיבר מינו וקניתי אותו לפני שנתיים בערך שתי עיניו עצומות לבד לא יודעת למה הוא לא פותח אותן מה לעשות?

לינוי שלום.

האם האוגר זכר? האם חי עם אוגרים נוספים?

אוגר בן שנתיים ויותר נחשב לאוגר מבוגר. דם מאיבר מינו מחייב בדיקה של רופא וטרינר.
עצימת העיניים יכולה להיות עקב כאב הנלווה למצבו.
כפי שהמלצנו בטלפון – אנא פני לוטרינר באזור מגורייך.

בהצלחה,
ד"ר סיגל קרופניק, רופאה וטרינרית.

שלום רב, לחתול ספינקס שלי כל הגוף(בעיקר הגב והזנב) מלאים בנקודות שחורות –נראה לי זה נקרא קומודונים. השאלה שלי איך ניתן לטפל בבעיה והאם זה מסוכן עבור החתול?
19 במאי 2015

שלום וברכה,

קומודונים הם "שחורים". סתימה של בלוטת החלב וזקיקי השיער.

ישנם מספר סיבות לסתימת הבלוטות למשל טפילים, שינוי הורמונלי או דלקות של העור.

בצורה נורמלית התופעה מופיעה בתדירות גבוהה אצל חתולי ספינקס, אבל אם הכמות מאוד גדולה יש צורך בטיפול וטרינרי.

קיימים בשוק שמפויים אשר ניתן לחפוף איתם את העור ולנסות למנוע את התופעה, אך לפני, חשוב לשלול דלקות או זיהומים של העור.

נשמח לעזור,
ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית.

שלום רב,קנינו ארנבת ננסית מחנות החיות,בהתחלה היא הייתה חופשייה בבית אך עקב כרסומים לא רצויים הכנסנו אותה לכלוב ייעודי לארנבות עם נסורת שנקנתה בחנות חיות,לאחרונה שמתי לב שאין לה פרווה ברגליים,אני חושבת שהיא תולשת את זה לעצמה.יש מצב שהיא בדיכאון מכיוון שהיא סגורה בכלוב?

עינב שלום,

ארנבונים הסגורים רוב היום בכלוב, עלולים לפתח בעיות התנהגות. לרוב זה יתבטא בתוקפנות ולעיסת הכלוב.

אם אין ברירה והארנבון מבלה את רוב ימיו בכלוב, חשוב להקפיד על כלוב המתאים לו במידות. כלומר כלוב בו הוא יכול להיעמד על רגליו האחוריות ולהתמתח מבלי לגעת בתקרה.

חשוב גם להקצות מקום בכלוב לצרכים ומקום אחר למזון ושתייה.

הכלוב עצמו צריך להיות מתאים במבנה ובנסורת. אם קיימת בעיה עם אחד מהגורמים יכול להיות והמצע גורם לכאבי רגליים או גירודים.

מקווה שעזרתי,

ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית.

הסתכלתי בכלוב של הארנב שלי וראיתי במקום של הצרכים משהו לבן מה זה אומר והאם אני צריכה לבדוק את זה

שלום איילת.

צבע השתן בארנבונים משתנה כתלות בתזונה שלהם. יכול להיות וראית שתן.

לא ציינת האם הארנבון זכר או זכר מסורס והאם יש איתו עוד ארנבונים? נקבות?

אני מצרפת מאמר בנושא גידול ארנבונים:

http://www.regevet.com/%D7%94%D7%98%D7%99%D7%A4%D7%95%D7%9C-%D7%91%D7%90%D7%A8%D7%A0%D7%91%D7%95%D7%A0%D7%99%D7%9D/

בברכה,

ד"ר סיגל קרופניק.

הגור של הכלבה שלי לא שותה את חלב אימו הוא נורא רזה העין שלו נפוחה ואני פוחדת שהוא ימות
17 במאי 2015

שלום,

לא ציינת בן כמה הגור והאם הגורים האחרים יונקים.

אם הוא בן מספר ימים הוא חייב לינוק. במידה ולא,  יש להוסיף לתזונה שלו אבקת חלב לכלבים (ניתן להשיג בחנויות חיות ווטרינרים).
לגבי הנפיחות בעין – יש צורך לגשת לוטרינר.

בברכה,
ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית.

 

שלום יש לי כלב פקינז הוא שלושה ימים עם הזנב למטה כשאני נוגעת או מרימה כואב לו הוא אוכל שותה משחק רגיל מה זה יכול להיות?
13 במאי 2015

זנב שמוט וכאב במגע יכולים להיות בגלל טראומה או בגלל כאב גב (למשל מפריצת דיסק או דלקת).

אם כבר שלושה ימים יש כאב, ללא שינוי, אני ממליצה לך לפנות לוטרינר לבדיקה.

בברכה,

ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית.

נשיכה. שלום, יש לי כלבה בת חודשיים וחצי שלוש. והיא לא מחוסנת והיא נשכה אותי ביד וירד טיפה ממש דם. יש סיכון ?! יש לי טטנוס
10 במאי 2015

שלום.

אם הכלבה פצעה אותך יש צורך לנקות את המקום עם מים וסבון ולמרוח חומר חיטוי, למשל פולידין.

בכל מקרה של נשיכה, יש להיוועץ עם רופא הומני, אבל לדעתי כל עוד מדובר בכלבה הפרטית והביתית שלך, אין סכנה.

בברכה,

ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית.

גורים בני 7-8 שבועות מגרדים את השיניים על רגליות ברזל של רהיטים. האם יש בכך סיכון?
7 במאי 2015

בגיל הזה צמיחת השיניים בעיצומה וגורים מחפשים דברי לעיסה.

רגליות ברזל יכולות לגרום לפציעה ושבירת שיניים. תנסה להציע להם משחקי לעיסה המיועדים לכלבים – עצמות משחק מגומי קשה, חבלים גדולים וכו'.

בברכה,

ד"ר סיגל קרופניק.

בהמשך ל: שבר ברגל. השבר ברגל השמאלית האחורית בירך, זה היה שבר מרוסק. האם יש דרך שאני אוכל לשלוח את צילומי הרנטגן שלה להתייעצות? והאם אחרי ככ הרבה זמן שהרגל לא החלימה יש אחוזי הצלחה גבוהים שהרגל תחזור לעצמה עם פלטות?
29 באפריל 2015

היי

קשה לענות ללא צילומים והבנה מדויקת של השתלשלות העניינים – מתי? כמה זמן חלף? האם התאחה כראוי?

אנא צור קשר עם המרפאה בטלפון 03-6742467.

שעות פעילות המרפאה: יום א-ה 9:00-20:00 ויום ו' 10:00-15:00

ד"ר סיגל קרופניק.

הארנב נפל ונשברה לו שן. שלום. הבן שלי שיחק עם הארנב והוא נפל לו מהידיים. ירד לארנב דם, שמנו משחת פולידין. מאתמול הוא רק מלקק ומנסה לאכול אבל נשברה לו השן והוא לא מצליח. מה אפשר לעשות?

שלום.

לא ברור לי מאיפה הדם והיכן מרחתם פולידין.
שיניים של ארנבונים צומחות  ונשחקות עם האכילה לאורך כל חייהם.  אם השן לא נשברה עד הסוף או שנשברה בצורה עקומה יש צורך להגיע לוטרינר, המבין בארנבונים, לשיוף שיניים.

בברכה,

ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית.

שבר ברגל. יש לי כלבה קטנה בת שנתיים וחצי מסוג פינצ'ר מעורב, לפני כארבעה חודשים היא שברה את הרגל השמאלית האחורית שלה כששיחקה עם כלב יותר גדול ממנה הוטרינר שניתח אותה הכניס לה בורג כדי לקבע את השבר ומאז חלו מעט שיפורים והמון החמרות במצב של הרגל שלה (התנפחויות, דימומים ועוד), עכשיו הוא כבר הוציא לה את הבורג והרגל שלה כבר לא מתנפחת אבל היא לא מצליחה להזיז אותה ולבצע איתה פעולות אבל היא כן מצליחה לדרוך עליה מידי פעם. הווטרינר שניתח אותה כל כל הזמן דוחק לעשות לה פלטות. השאלה שלי היא האם ניתוח עם פלטות באמת יכול לתקן את הרגל אחרי ככ הרבה זמן שהשבר לא החלים (גם לפי הרנטגן)
27 באפריל 2015

שלום,

כדי לענות על השאלה יש צורך להבין היכן השבר – באיזה רגל ומה המיקום המדויק, באיזה עצמות? מה סוג השבר שהיה? ואיך נראית ההחלמה?

אין טוב ממראה עיניים, והייתי שמחה לראות את צילומי הרנטגן.

פלטות נועדו לאזורים רחבים יחסית. יתרונם – נותנים יציבות לאזור השבור וההחלמה טובה יחסית.

נראה שהמקרה של הכלבה שלך דורש התייחסות במקביל לצילומי הרנטגן ומצב הרגל כיום.

נשמח לעזור.
ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית.

הכלב מקיא. יש לי כלבה חצי פיטבול גורה בת חודשיים בזמן האחרון היא התחילה להקיא פה ושם והיום זה היה השיא היא הקיאה ארבע פעמים והפעם האחרונה הייתה מלא . יש לציין שהיא לא מחוסנת עדיין אם זה קשור. אשמח לתשובה הכי מהר שאפשר תודה
23 באפריל 2015

גור, שאינו מחוסן, מקיא מחייב בדיקה וטרינרית.

הקאות יכולות להיות ממספר רב של סיבות – אכלה משהו שאינה רגילה, וירוסים כמו הפרוו, גוף זר וחסימת מעיים ועוד.

אל תתעכב ותקבע תור אצל וטרינר.

רפואה שלמה,

ד"ר קרופניק, וטרינרית

 

 

כמה עולה כול החיסונים של הכלב?

חג עצמאות שמח!

אני מצרפת את תכניות הבריאות לכלבים במרפאתנו.

לגורים: http://www.regevet.com/%D7%AA%D7%9B%D7%A0%D7%99%D7%AA-%D7%91%D7%A8%D7%99%D7%90%D7%95%D7%AA-%D7%9C%D7%92%D7%95%D7%A8%D7%99-%D7%9B%D7%9C%D7%91%D7%99%D7%9D/

לבוגרים: http://www.regevet.com/%D7%AA%D7%9B%D7%A0%D7%99%D7%AA-%D7%91%D7%A8%D7%99%D7%90%D7%95%D7%AA-%D7%9C%D7%9B%D7%9C%D7%91/

לפרטים נוספים, אנא צור קשר עם המרפאה בטלפון 03-6742467

בברכה,

ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית.

 

דם מאיבר מינו של הכלב. היי, יש לי כלב בן 6 מסוג שוקי מעורב עם עוד משהו, לפני שבוע הבחנו בבית בטיפות דם ולא הבנו ממי זה, על המצעים, על המדרגות בקיצור ידענו שזה מהכלב ועכשיו ראיתי טיפת דם על הרצפה ישר בדקתי את הכלב וגיליתי שזה מאיבר מינו . מה לעשות? מזה אומר?
19 באפריל 2015

דימום מאיבר המין יכול להיגרם משתן דמי, למשל, מדלקת או אבנים בשלפוחית השתן.

הדימום יכול לבוא ממערכת המין – מאיבר המין עצמו או מבלוטות מין משניות כמו בלוטת הערמונית (פרוסטטה), במידה והכלב אינו מסורס.

עליכם לבדוק האם הכלב מטפטף שתן? האם מצליח להטיל שתן בזרם יפה? מה צבע השתן? ובכל מקרה יש צורך בבדיקה מקיפה שתעשה ע"י וטרינר.

אתם מוזמנים לצור קשר.

בברכה,

ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית.

אוגרים סיברים. היי,לאחותי הקטנה היו עד לא מזמן אוגרים והגיע זמנם אחרי שנתיים שהם אצלנו והם הלכו,קנינו זוג חדש נקבה וזכר. יש להם כלוב די גדול ומספיק בשבילם זה לא פעם ראשונה שאנחנו מגדלים אוגרים. בשבוע הראשון שהבאנו את הזוג החדש הכל היה בסדר ובשבוע האחרון הנקבה ממש תוקפת את הזכר יש לך מושג למה? מה עושים עם זה?. ואיך אני יודעת אם היא שברה או שנהיה לו נקע ברגל? הוא גורר את הרגל האחורית והיא נראית לא טוב. אשמח לתשובה בהקדם לפני שיקרה פה משהו שאי אפשר לתקן. תודה רבה מראש !

אוגרים סיביריים הם חיות היכולות להיות אגרסיביות אחת כלפי השנייה במידה ולא גדלו יחד. אם קניתם את שני הפרטים ואיחדתם, ללא היכרות מוקדמת הם עלולים לתקוף.

בנוסף, לאוגרים אין תקופת רבייה וייחום מסודרים. נקבות יתקפו זכרים אם ישנם צאצאים או היריון לקראת המלטה.

הדבר האחרון החשוב, 2 זכרים אינם יכולים להסתדר יחד אם לא מכירים אחד את השני. האם אתם בטוחים ששני האוגרים הם זכר ונקבה?

אם הכלוב התאים בעבר לזוג אוגרים, אני לא רואה סיבה שלא יתאים גם לאלו, אבל בכל זאת הייתי מוודא שיש להם מספיק מרחב ומספיק מקומות מסתור. במידה ואין, תנסו להפריד ביניהם ע"י מחיצה.

לגבי הרגל, אם יש גרירת רגל, יש צורך בבדיקה של רופא וטרינר.

בברכה,

ד"ר סיגל קרופניק.

מתי אפשר לסרס גור. שלום יש לי גור בן 3 חודשים רציתי לדעת באיזה גיל אפשר לסרס אותו?
16 באפריל 2015

שלום.

הגיל הרצוי לסירוס כלב הנו 6-10 חודשים.

מצרפת מאמר בנושא:

http://www.regevet.com/%D7%A2%D7%99%D7%A7%D7%95%D7%A8-%D7%9B%D7%9C%D7%91%D7%94-%D7%A1%D7%A8%D7%95%D7%A1-%D7%9B%D7%9C%D7%91-%D7%A2%D7%99%D7%A7%D7%95%D7%A8-%D7%97%D7%AA%D7%95%D7%9C%D7%94-%D7%A1%D7%A8%D7%95%D7%A1-%D7%97/

בברכה,

ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית.

חוסר אכילה ושתייה בארנבים. שלום, אימצנו ארנבות לפני כשבועיים ואחרי כמה ימים אחת מהן התחילה לשלשל ולא לזוז הרבה. לא ידענו מה לעשות וחששנו שיש לה מחלה והחלטנו להחזיר אותה. ליתר ביטחון, החלפנו את האוכל לצמחים מיוחד לחיות. עכשיו, כעבור שבוע וחצי, הארנבת השנייה לא זזה הרבה וכשהחזקתי אותה היא עשתה פיפי כתום. היא רק שותה ובקושי אוכלת. אנו לא יודעים מה לעשות, נשמח לתשובה בהקדם האפשרי.
14 באפריל 2015

שלום יעל,
ארנבונים הם חיות היודעות להסתיר מחלה. אם האנרנבונת לא אוכלת זה סימן לא טוב – מומלץ לקחת אותה לבדיקה אצל וטרינר בהקדם.
שתן של ארנבונים יכול להיות בצבעים שונים, כתלות במה שאוכלים, אבל בגלל חוסר הרצון לאכול הייתי בודקת גם את זה.
אני מצרפת מאמר בנושא גידול ארנבונים - http://www.regevet.com/%D7%94%D7%98%D7%99%D7%A4%D7%95%D7%9C-%D7%91%D7%90%D7%A8%D7%A0%D7%91%D7%95%D7%A0%D7%99%D7%9D/
אשמח לענות לשאלות נוספות.
בהצלחה,
ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית.

10157362_683870471676673_919349751_n

ד"ר הילה מרטינוביץ בבדיקת ארנבון

 

 

 

 

 

 

 

 

עצירות בארנבת. שלום, אני חוששת שהארנבת שלי סובלת מעצירות. היא לא אוכלת הרבה בזמן האחרון והבטן שלה מאוד נפוחה. אני לוקחת אותה לביקורת מחר ורציתי לשאול אם יש משהו שאוכל לעשות כדי שישפר את מצבה. אשמח לתשובה בהקדם האפשרי. בברכה, יעל.

יעל שלום,
האם שמת לב לצואה?
נפיחות בטנית יכולה להיות עקב מספר גורמים: עצירות, עימדון מעי, היריון ועוד.
המלצתי היא להגיע לבדיקה אצל וטרינר לפני שהמצב מדרדר.
עד מחר מומלץ לעודד שתייה ע"י הוספת מיץ אננס טרי למים או מתן של ירקות ירוקים המכילים נוזלים כמו מלפפון.
רפואה שלמה,
ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית.

שלום יש לנו חתולת רחוב שעברה עיקור לפני יומיים, מאז חזרתה רודף אותה בעקשנות ועולה עליה ואולי אף מזווג אותה זכר אחד ולא מניח לה. איך זה יתכן לאחר עיקור??
5 באפריל 2015

 

טוקסופלזמוזיסקיימות מספר סיבות אפשריות לכך:
1. ריח החתולה שונה (בגלל הרחקתה מאזור מגוריה הרגילים) ומה שאתם רואים הוא בעצם ריב על שליטה טריטוריאלית ולא זיווג.
2. אם הייתה מיוחמת בעת העיקור, רמת ההורמונים והפרשתם עדיין גבוהה.
3. עיקור שלא נעשתה כראוי עלול להשאיר שאריות של שחלה והנקבה תמשיך להראות סימני ייחום ותמשוך אחריה זכרים.
המלצתי, אם אפשר, לבודד את החתולה ולתת לה זמן החלמה. עיקור הוא ניתוח לא קל ויש לשמור על החתולה במנוחה למשך מספר ימים (אפילו שבוע).
לאחר מכן, לגשת לביקורת אצל הוטרינר.
בברכה,
ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית.

קישור למאמר קצר בנושא עיקורים וסירוסים

 

 

 

צ׳יוואוואה בן 3 בערך.. ובימים האחרונים לקחנו את הכלב של סבתא עקב בעיות רפואיות שלה. הוא לברדור מעורב ומסורס הוא מאולף יחסית וכלב טוב. הבעיה שהצ׳יוואוואה לא מסורס והוא כל הזמן מריח את הלברדור והלברדור פעם אחת כבר נשך אותו באוזן, אבל הוא לא למד את הלקח וממשיך. ובנוסף הלברדור אוכל לו את האוכל ויוצא שהקטן בקושי אוכל.. ניסינו לגרום להם להסתדר.. מוציאים אותם ביחד לטיול משחקים ביחד וגם שמרתי על הלברדור בזמן שהקטן הריח אותו האם יש עוד דרכים שהקטן יתרגל אליו ויפסיק להריח ולעצבן אותו? או שהפתרון היחיד זה סירוס? :( Yulia C.
1 באפריל 2015

שאלה קשה…
כמה זמן הכלבים יחד? לפעמים לוקח להם זמן להתרגל אחד לשני. בעיקר כאשר הצ'יוואווה הקטן, סביר להניח שמפחד מעט מהלברדור.
בתחילה הייתי מקרבת ביניהם בהגחה בלבד, בטיולים ומשחקים כפי שתיארת. אם אפשר, לא לאפשר להם להגיע אחד אל האוכל של השני, בכדי שלא יחושו מאוימים.
סירוס אינו פתרון. בגיל בוגר, הסיכוי לשינוי התנהגותי נמוך.
קחי בחשבון שיכול להיות וגם אם יהיו יחד, עדיין במידה ויחושו מאוימים או מפוחדים יתקפו אחד השני.
בהצלחה,
ד"ר סיגל קרופניק,
וטרינרית.

שלום, יש לי כלב בישון בן שנתיים. כשהוא ישב לידי הרגשתי שהוא רועד וכשמתי את היד שלי הבנתי שהרעד מגיע מהרגל הקדמית שלו. הרעד היה חזק ונמשך כמה דקות ויש לציין שזה לא קרה לפני כן אף פעם. מה זה אומר הרעד הזה? הכלב התנהג כרגיל אך הרגל רעדה חזק ואני לא מבינה מה המקור של זה. אשמח לתשובה מכם. תודה.
30 במרץ 2015

שלום,

רעד יכול להיות בגלל בעיית שרירים, בעיה עצבית או מכאב.

אם התופעה חוזרת על עצמה יותר מפעם אחת חד פעמית או שהכלב צולע יש צורך בבדיקה וטרינרית.

בברכה,

ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית.

יש לי ארנבת ולפי בדיקה החנות חיות יש לה סקביאס בעל החנות נתן לי אוכל אחר שניראה כמו עשו ואמר לתת לה לשתות שעה ביום האם ככה אפשרי לטפל במחלה או רק ע"י חיסון האם ניתן לשחרר אותה בפרדס ששם גדלים ארנבים כלכלית אין לי אפשרות לשלם 400 ש"ח אשמח לתשובה
24 במרץ 2015

יש לבצע לארנבת בדיקה רפואית ולתת לה זריקה נגד סקביאס

אחרת היא לא תחלים, ובסופו של דבא תמות מזה
אסור לעולם להגביל את כמות השתיה.

בברכה

דר' סיגל קרופניק

שלום! יש לי כלבה בת 8 חודשים, ולאחרונה החל אצלה תהליך נשירה די חריף. אני רוצה לציין שזה לעולם לא קרה בכמויות כאלה, אני משער שזה בגלל התקופה, או גיל המעבר בין גורה לכלבה בוגרת שאלתי היא מתי זה אמור להיפסק והאם זה תהליך זה יחזור על עצמו כל כמה חודשים?
22 בנובמבר 2014

שלום גלעד,

באיזה גזע מדובר? איזה מזון היא מקבלת? האם החלפת מזון לאחרונה? האם מטופלת סדיר נגד פרעושים?

נשירה היא תהליך טבעי אצל כלבים. היא נמשכת כל השנה אך משמעותית בעונות המעבר. נשירה מוגברת בזמן זה עשוייה להתאים לגיל (מעבר מפרוות גור לבוגר) או לתקופה (החלפת פרוות חורף בפרווה דלילה יותר). עם זאת, נשירה מוגברת עשוייה להעיד על בעיה בריאותית או על תזונה לקוייה.

על פניו, כל עוד הנשירה אינה מלווה בגרד/קרחות/פצעים וכן בהנחה שאתה נותן תזונה איכותית המיועדת לגורים, נראה לי שאפשר לחכות.

בברכה

ד"ר הילה מרטינוביץ

ווטרינרית

שלום, יש לי כלבה בת 16 כמעט, מעורבת (רועה גרמני עם עוד משהו, לא ברור מה). היא סובלת מכמה תופעות שמאפיינות את גיל הזקנה כמו דלקת פרקים, אי שליטה על סוגרים, עייפות ממושכת. אבל יש תופעה חדשה שחוזרת על עצמה בחודשים האחרונים שמטרידה אותי. היא כל הזמן מגרדת/ מכרסמת עם השיניים שלה את האיזור העליון של הזנב. יש לציין כי הזנב שלה ממש נפול, לפעמים גם בין הרגליים ממש ולאחרונה שמתי לב שמרוב גירודים נהייה לה שם ממש קרחת קטנה ואדמומיות באזור. האם זה יכול להחשיד על משהו ממאיר? אין לי מושג איך בכלל להתייחס לזה וכמה זה חמור. אשמח לקבל הכוונה כלשהי. תודה מראש! גליה.

שלום גליה,

וואו..גיל 16 כל הכבוד לה ולכם.

גרד באזור הזנב נובע במרבית המקרים מפרעושים. האם היא מטופלת? תבדקי אם את רואה פרעושים רצים או צואת פרעושים באזור (גרגירים שחורים). סיבה נוספת נפוצה לגרד בבסיס הזנב הם הבלוטות האנאליות (שנמצאות ברקטום) אשר עשויות להתמלא ולהציק. יש לרוקנן אצל רופא ווטרינר.

אם היא תמשיך לגרד היא עלולה ליצור פצעים ולכן כדאי לבדוק זאת בהקדם.

כמו כן, בגילה המופלג אכן מתחילות בעיות אך אפשר לנסות להקל עלייה ולהעניק לה איכות חיים טובה יותר בזמן שנותר לה. טיפול תרופתי לדלקת פרקים לדוגמא, יקל על כאבייה ועשוי אף לתרום  לשליטה על הסוגרים. בשביל להתאים לה טיפול תרופתי, יהייה עלייה לעבור בדיקה רפואית אצל וטרינר ומינמום מידע על תפקודים כלליים באמצעות בדיקת דם.

בברכה

 הילה מרטינוביץ

ווטרינרית

שלום פולינה, סירוס- מומלץ לסרס עד גיל חצי שנה. תזונה- יש המון חברות. יש לוודא שהן מכילות מינימום של 18% סיבים. עדיף לקנות אריזות קטנות לשמירת הטריות. יש להציע גם אספסת ללא הגבלה וירקות טריים (להגביל כמויות ולהרגיל בהדרגה). מצע- זה בסדר לשים נסורת. לא מבושמת. לא להשתמש בשבבי עץ אורן. לגבי עלויות את מוזמנת להתקשר למרפאה. 03-6742467 בברכה ד"ר הילה מרטינוביץ ווטרירית

שלום דניאל,

יש לגשת בדחיפות לבדיקה רפואית.  שילשול שחור מעיד על דם בצואה.

הילה מרטינוביץ

ווטרינרית

שלום ד"ר שרון רגב , אימצתי ארנב לא מזמן והוא בן 4 חודשים .. רציתי לשאול כמה עולה סירוס לארנבים ? ועד איזה גיל עדיף לעשות סירוס ? והאם הנסורת בכלוב שבו הארנב נמצא מזיקה לו ? כי יש אתרים הכותבים שזה מזיק .. ואיזה חברה של כופתאות הכי טובה לארנב .. כי אני לא רוצה להביא משהו לא טוב לארנב שלי:) תודה על התשובה מראש:)

שלום פולינה,

סירוס- מומלץ לסרס עד גיל חצי שנה.

תזונה- יש המון חברות. יש לוודא שהן מכילות מינימום של 18% סיבים. עדיף לקנות אריזות קטנות לשמירת הטריות. יש להציע גם אספסת ללא הגבלה  וירקות טריים (להגביל כמויות ולהרגיל בהדרגה).

  מצע- זה בסדר לשים נסורת. לא מבושמת. לא להשתמש בשבבי עץ אורן.

לגבי עלויות את מוזמנת להתקשר למרפאה.  03-6742467

בברכה

ד"ר הילה מרטינוביץ

ווטרירית

שלום…לפני שבוע אימצנו גור קטן (בן 6-8 חודשים) מסוג לברדור…ביום הראשון הכלב הקיא והתחיל לשלשל ואכל מעט מאוד…כבר שבוע שאנחנו מנסים לתת לו אוכל מסוג רויאל קנין לגורים, אבל הוא מתעלם מהאוכל לגמרי (ערבבנו את האוכל עם בשר מקופסאות שימורים ואף קנינו את הקופסא של אותה חברה שמיועדת ל recovery) אבל כלום לא עוזר, אנחנו מכריחים אותו לאכול, הוא עדיין משלשל אבל אין הקאות ..הוא שותה הרבה מים…מצד שני הוא די פעיל וכאשר הוא רואה אותנו הוא קופץ ומכשכש בזנב? האם מדובר במחלה או שזו תקופת הסתגלות?

נשמע כמו מחלה, אם הוא עדיין לא החלים כדאי לקחת אותו לבדיקה אצל וטרינר, להתחיל מבדיקה פיזיקלית כללית ובדיקת צואה ואם צריך אז להתקדם גם לבדיקות דם וכד' 
בברכה
דר' שרון רגב
וטרינר

לכלבה שלי יש קסקסים והיא מתגרדת, הסוג זה יוקשייר ננסי… אני חופפת לה כל שבוע ובגלל שראיתי את הקסקסים אז שבועיים לא חפפתי לה… בנוסף שאני משתמשת בשמפו המתאים לכלבים שיבולת שועל… מה אפשר לעשות בשבילה? ואני רוצה לציין שאני חולת ניקיון וחייבת לקלח אותה בתדירות גבוהה….

סיוון שלום רב
לא ציינת אם היא מתגרדת או לא, כדאי להשתמש לה עם שמפו לחןות רפואי כמו ALLERMILL ,  ניתן למצוא במרפאות וטרינריות. אם זה לא עוזר כדאי לבדוק לה את העור. גשי לוטרינר שמבין במחלות עור.
בברכה
דר' שרון רגב
וטרינר

שלום. יש לי שאלה כזו יש לי שתי ארנבים בבית זכר ונקווה, הם אצלי כימעט שלושה חודשים , בשבועיים האחרונים שמתי לב שלארנתבת חלו שינויים באף , וגדלים חה כל מיני בשר לא יודעת אל להגדיר זאות ברגלים האחוריות והאף שלה פתאום גדל אני לא יודעת מה לעשות, האם זה מסוכן ? האם זה מדבק? אשמח לקבל תשובה . תודה מראש.
לארנבת שלך יש סקביאס, זה מדבק. קחי אותה לוטרינר
דר' שרון רגב
וטרינר

 

שלום, מלפני יומיים שמתי לב שהעין ש הכלבה שלי אדומה ויש בה גוש קטן, לקחתי אותה לווטרינר ואמר שהוא חושב שהעפעף השלישי שלה נפגע ושלפי דעתו היא צריכה ניתוח עם הרדמה כללית. הכלבה היא פינצ'רית, והיא 12 יום אחרי המלטה, האם ההרדמה או הניתוח בכלל מסכן את החיים שלה ? והאם זה מחייב ניתוח ?? ואם כן כמה זה יעלה לי פחות או יותר ? תודה מראש.

שלום רב
קחי אתהכלבה לרופא שמבין משהו בעיניים , יש כמה כאלה. בבית דגן , בנוה מונוסון וגם אצלי בבית החולים דר' אורן פאר הוא אשף בעיניים.
בהצלחה

שלום יש לי חתול פרסי שקבלתי אותו לפני ארבע שנים.החתול כמעט כל יום מקיא…וזה הפך כבר לשיגרה.אך בזמן אחרון המאבד גם משקל, וכבר כמה ימים לא היה לו יציאה, והוא גם כך מאוד שקט, עכשיו ממש שקט. בקושי אוכל את האוכל שלו, חוץ מקצת גבינה.תודה מראש

סוזי שלום רב
מצטער על האחרו הרב במתן התשובה ואני מקווה שלא מאוחר מידי.
החתול שלך חולה ללא ספק ויכול להיות גם במחלה קשה.
גשי בדחיפות לוטרי נר לבדיקה יסודית. דם שתן צילומים אולטרה סאונד ועוד. משהו ממש ממש לא בסדר.

בברכה
דר' שרון רגב
וטרינר

שלום, יש לי כלבה מעורבת אמסטף/וימרנר ,היא בת 12 והיא אצלנו מגיל שנתיים, כל הזמן דאגנו לבריאות שלה: חיסונים,ריצות בשטחים פתוחים,מקלחות,סירוקים,מזון וכו'…לאחרונה הופיעו על בטנה שני בליטות האחת : שומה ללא פרווה שגודלת עם הזמן והשנייה: בליטה בינונית שדומה לחצי בועה מלאה נוזל (עם פרווה,הששערת הנוזל לפי מראה)…היא אינה סובלת מהן או מגרדת. האם כדאי לקחת אותה להיבדק או שבגילה כבר עדיף לא להוסיף עליה טרטורים?

שלום סוזי,

בהחלט כדאי ללכת לבדיקה. הוטרינר יחליט האם יש צורך לדגום את המסות.

הדגימה נעשית באמצעות מחט דקה ובד"רכ אינה מטרידה את הכלב בכלל (דקירה כמו של חיסון). החומר נבדק תחת מיקרוסקופ ובמרבית המקרים יש תשובה במקום. ישנם גידולים עוריים שאינם מטרידים (כמו שומן למשל) ואילו אחרים שמחייבים הסרה. כדאי ללכת לבדוק כי יש משמעות להסרה מוקדמת אם יש צורך.

בשורות טובות

ד"ר הילה מרטינוביץ

ווטרינרית

שלום..יש לי כלב מקסים בן 5שנים שהתחיל להתנפח בבטן עשיתי לו בדיקות והתגלה שיש לו מחלה בכבד סופנית כמו לאלכוהליסטים כל שבועיים אני עושה לו ניקוז של המים והוא מקבל פוסיד לשתן יש עוד משהו שעלי לעשות? מעבר לזה יש לו תאבון מצויין והוא לא נראה לי כסובל אבל אין לי מושג תעסור לי בבקשה דוקטור..תודה

שלום רבקה,

צריכים קצת יותר פרטים ע"מ לעזור…

איזה בדיקות נעשו ע"מ לאבחן? בדיקות דם? אולטראסאונד? צילומים? ביופסיית כבד?

 מה היו הממצאים בכל הבדיקות?

האם מקבל טיפול תרופתי  נוסף מלבד פוסיד? תזונה מיוחדת?

ד"ר הילה מרטינוביץ

ווטרינרית

שלום רב יש ברשותינו כלב מעורב כנראה פינצ'ר,כלב פוינטר ועוד סוג אולי אמסטף הוא שוקל כ17 קילוגרם.הוא בן 7 שנים האם ניתן ורצוי לסרס בגיל הזה.

אבי שלום רב
תמיד ניתן לסרס והשאלה היא למה? בגלל חוק הכלבת החדש והאגרה הגבוהה – לא כדאי

אם יש בעיות בריאות כמו בלוטת ערמונית חולה או גידול באשכים אז בהחלט כדאי, אם הכלב תוקפן ודומיננטי , בהחלט כדאי.

צריך לזכור שלסרוס בגיל כזה מתקדם יש תופעות לוואי כמו השמנה , עייפות וכד'.
בברכה
דר' שרון רגב
וטרינר

שלום ד״ר שרון רגב , ברשותי פאג בן 4 חודשים כעת מתחלפות לו השיניים האם זו סיבה שהוא נוטה לישון קצת יותר מהרגיל למרות שהוא משחק אין לו חום ואין תגובות אחרות למעט הקאה פעם אחת שהייתה ? איזה תסימינים יש לחילוף שינים ? יש לציין הוא משחק רגיל רץ אבל לא כמו ברגיל

אמיר שלום
החלפת שיניים אמורה לקרות ללא כל סימנים נוספים, כראה יש לה משהו נוסף

היי יש לי כלבת פאג סיני בת 5 שנים לפני יומיים נפלו לה 2 שיניים קידמיות בלסת התחתונה מה עליי לעשות בנושא אני מאוד מוטרדת מהנושא

לואיז שלום רב
נשירת שיניים באה כתוצאה ממחלת חניכיים כרונית ונסיגת עצם, כנרא שהשיניים של כלבתך אינן מטופלות כראוי. גשי עם כלבתך לוטרינר שמבין בשיניים (אחד כזה שיש לו במרפאה רנטגן מיוחד לשיניים) שיבדוק לה את הפה יצלפ שיניים במידת הצורך. צריך לזכור שחניכיים חולות אפשר לרפא אבל נסיגה לא.
בברכה
דר' שרון רגב
וטרינר

שלום שרון, שמי רחלי לפני 4 חודשים אמצתי כלבת לברדור מעורבת עם גולדן שננטשה בבקעת הירדן, בגלגל, הכלבה לא מכירה את החום פה בקיץ שמגיע לפעמים ל-47 מעלות, האם תספורת תעזור לה או יותר תחשוף אותה לקרינת השמש?

רחלי שלום רב.
לשאלתך הראשונה – לא לספר, לפרווה יש תפקיד מבודד גם מהשמש וגם מהחום.
ושניה.. לברדורים הם גרגרנים טבעיים, הבעיה שיש להם נטיה לעלות במשקל, הקפיד לשקול אותה מזמן לזמן וכך תדעי אם היא מגזימה. את יכולה לשקול אותה על משקל אדם כשהיא על הידיים ולהפחית את משקלך .
בברכה
דר' שרון רגב
וטרינר

שלום, יש לי כלב שיצו לאחרונה הוא מגרד את הרגלים האחוריות ונוצרים כתמים כחולים. הוא מטופל בפורונטליין אחד לחודש.

פנינה שלום רב
מצטער על האחור בתשובה הייתה תקלה באתר..
הכלב שלך מגרד ברגליו האחוריות , שמת לו פרונטליין, פרונטליין אינו תכשיר נגד גירוד אלא תכשיר נגד פרעושים. אם הבעיה שלו אינה פרעושים פרונטליין לא יעזור בכלל. האם את רואה עליו פרעושים?  אם לא סביר שמדובר במחלת עור אלרגית או אטופית.

בכל מקרה נראה לי שכדאי לגשת עם הכלב לוטרינר לבדיקה.
בברכה
דר' שרון רגב
וטרינר

שלום לפני חודש קיבלתי גור מדהייייים מעורב שהיה בן חודש ואני רוצה לעשות לו את החיסונים . רציתי לדעת איזה חיסונים חייבים לעשות וכמה הם עולים .. תודה ויקטוריה

שלום ויקטוריה,

מומלץ לעשות חיסוני משושה, חיסון כלבת, תולעת פארק וטיפול נגד תולעים. הסבר מפורט יש באתר המרפאה תחת מאמרים-גור חדש במשפחה.

את מוזמנת להתקשר במרפאה ע"מ להתעדכן בעלויות. יש מחירים לחיסונים בודדים ומחיר לתוכנית בריאות

בברכה

ד"ר הילה מרטינוביץ.

ווטרינרית

שלום יש לי שני כלבי סאן ברנרד זכר ונקבה בני כ שנתים + הכלבה נכנסה לזמן יחום אבל היא לא כלכך נותנת לו להזדווג איתה והוא לא בעל נסיון יש לציין שזו הפעם הראשונה שאני מאפשר להם להיות ביחד בזמן היחום …ועכשיו לבעיה שאני חושש ממנה הזכר לא אכל כלום במשך שבוע ימים והוא ירד המון במשקל ואני כבר חושש למצבו ונסתי גם להרחיק אותו ממנה למקום שהוא בכלל לא רואה אותה אבל כרגע זה גם לא עוזר….. השאלה שלי מה עליי לעשות כדי לעודד אותו לאכול ..? תודה אביחי

אביחי שלום

הוא רוצה להזדווג, אני מניח שעד עכשיו היחום כבר עבר והוא חזר לאכול, אבל אם לא תן  פשוט משהו מאוד טעים כמו בשר או עוף או קופסאת שימורים.

שלום רב להכלבה יש עיין אדומה ולפעמיים היא סוגרת אותה אני עשיתי לה קצת תה אם צמר גפן ואני חושבת שזה עוזר לה קצת יש משהו שאפשר לקנות לכלבה שלי כדי לרפא את עיין .אשמח לשובה מכם

אורלי שלום רב

מתנצל על האחור במתן התשובה, תקלה באתר מנעה מאיתנו לענות קודם.
מאז ששאלת עברו כ 10 ימים, אני מניח שהעיו כבר החלימה, במידה ולא נסי 3-4 ימים לשים משחת סינטומיצין של  5% (של בני אדם), ואם זה לא יעזור פני לוטרינר שמבין במחלות עיניים.
בברכה
דר' שרון רגב
וטרינר

שלום ! יש לי חולדה בן חצי שנה מסוג דמבו רקס. נראה לי הוא חולה. הוא מתגרד בצדדים כל הזמן ויורד לו כתוצאה מזה קצת דם. הוא יושב כל היום בכלוב בתוך הבית שלו. ויוצא רק לאכול ולשתות. אני מאוד מפחדת שזה משהו מדבק, כי יש לי גם גור חתולים. מה זה יכול להיות?

אלינה שלום רב
זה יכול להיות המון דברים, החל מפרעושים וכינים המשך בסקביאס וכלה באלרגיה. כדאי לתאם תור ובדיקה אצל ןוטרינר 
בברכה
דר' שרון רגב
וטרינר

שלום,יש לי כלב מסוג פקינז/פינצר בן 1.5 לפני כשבועים הופיע לו עיגול כמו ערפל בעין הייתי אצל הווטרינר ולאחר בדיקה הוא הביא לי מרשם לטיפות עיניים אנטיביוטיות ואמר שזה נראה לו כמו דלקת ולחזור לביקורת אחרי שבוע , לאחר שבוע המצב החמיר וכנראה שגם העין השניה נדבקה , היום חזרתי מי ווטרינרית עיניים והיא אמרה שזה קטרק לאחר כמה בדיקות שהיא ביצעה והמליצה על ניתוח בעין שעדין לפי דעתה אפשר להציל :/ רציתי לדעת אם יש מקום לאבחנה נוספת או טיפול תרופתי שניתן לתת מה אפשר לעשות? תודה מראש.

בני שלום רב
תלוי מי הרופאה. אצלנו במרפאה עובד דר' אורן פאר שהא בעל גישה יחודית לעיניים ובעל ניסיון רב. 
אם אתה מעוניין בדעה נוספת פנה למרפאה לתיאום תור אצל דר' אורן פאר.
בברכה
דר' שרון רגב

שלום רב יש לי שאלה .יש לי כלבה שחורה פנצ"רית מעורבת כול הזמן יש לה ליד העניים שלה כמו יובש זה נראה כאילו רטוב לה שם .מה אתה ממליץ לי לשים לה ליד עניים שלה .אשמח לשובה ממך .מה מיספר מירפאה אני מעוניית להזמין תור

שלום אורלי
יובש ליד העיניים עשוי להתאים לבעיית יובש השכיחה בכלבים והבעיה העיקרית היא בנוזל הדמעות. עם זאת ייתכן והבעיה לא בעיניים אלא בעפעפיים או בעור שמסביב העיניים ולכך יש סיבות אחרות. הטלפון במרפאה 036742467 נשמח לסייע.
בברכה
דר פאר
וטרינר

חברה שלי עשתה לי הפתעה וקנתה לי גורת תחש מעורבת עם פינצ'ר ננסי. כשקיבלתי אותה מתברר שעשו לה חיסון משושה ראשון. אחרי שקילחתי אותה, בדקתי את פרוותה ונדהמתי לגלות שהיא שורצת פרעושים! ובדיקה מעמיקה באוזניים ובין האצבעות גילתה כ-10 קרציות. קפצתי לחנות חיות והמוכר המליץ לי על הספריי פרונטליין שהוא טוב לגורים (הכלבה בת חודשיים). ריססתי את הכלבה ושטפתי את כל הדירה עם אקונומקיה וחיטאתי כל פינה בדירה. למחרת שמתי לב שכמה פשפשים מתרוצצים לה על הפנים. ריססתי אותה שוב ועדיין מצאתי פה ושם פרעושים על הפרווה. אתמול ריססתי אותה בפעם הרביעית ומאז לא מצאתי פרעושים וקרציות. יש לי שלוש שאלות: 1. האם כדאי לקנות את האמפולות? 2. האם כדאי להזמין מדביר? 3. הגורה מייללת המון, ובמיוחד כשאני עוזב אותה כדי ללכת לשירותים או לישון. (אני לא רוצה שהיא תכנס לחדרים בגלל הפרעושים וגם כדי לתחום אותה). האם ישנה אפשרות של חרדת נטישה?

אבירן שלום רב

1 האמפולות הן המוצר היעיל ביותר. תלוי בגיל הגורה – אם היא פחות מחדשיים כדאי לקנות ריוולושן ל חדשיים אז אדבנטיקס הוא היעיל ביותר.

2. חכה קצת עם המדביר יכול להיות שתתגבר על ה עם האמפולות.

3. הרב גורים בוכים בתחלה ,אפשר לה לישון לידך בחדר על הרצפה  לידך , דבר איתה תוריד יד והיא תירגע. תמיד יש אפשרות של חרדת נטישה אבל זה יחסית נדיר.

מציע לך להתיעץ עם מישהו שמתמצא בחינוך גורים. תתקשר אליי ביום א למרפאה ואשמח להמליץ לך.
בברכה

שבת שלום
דר' שרון רגב
וטרינר

הכלבה שלי אכלה דבורה והיא כל הזמן נובחת מכאב מה לעשות??

גש דחוף לבדיקת רופא

שלום רב ד"ר שרון רגב .יש כלבה שהיא מוסנת והיום קרה לה משהו מוזר בבוקר יצוא לה בעניים כמו בלוטות כאלה וגם היא עשתה בבית קיקי וגם הקיעה צהוב פעמיים ונהה לה הפניים קצת נפוחות וגם באזור של עיקור שלה היה שם עור אדום .וואחרי כול זה היא חזרה להיות בראה כאלוי לא קרה לה כלום וזה בפעם שנייה שזה קורה .אשמח לשובה מהירה ממכם דחוץ ….

שלום אורלי
קשה לדעת מתיאורך, על אף שהמצב חזר לקדמותו, נראה כי כדאי לבצע בדיקת רופא, להבין אם הכלבה כשורה, בטח ובטח אם ציינת שעברה עיקור.
דר פאר
וטרינר

מזה מס' ימים הכלב שלי אפטי.אוכל שותה כרגיל,לא מקיא,לא משלשל.מידיי פעם רועד ורוב היום מסתובב עם הזנב למטה.אינו מרייר. מתקשה ומפחד לקפוץ מהמיטה לרצפה כפי שהיה רגיל-וכשהוא כבר עושה זאת הוא משמיע צווחה קלה. אפילו מאבן שפה לכביש לא יורד-הוא מפחד. אוכל בדרך כלל בשר עוף מכובס-עם עצמות (מזה יומיים כבר לא נותת לו לאכול עצמות,רק בשר). כשאני לוחצת לו באיזור בלוטות הצוואר זה כואב לו וגם לחיצה בבטן מכאיבה לו. מה הבעיה של הכלב שלי?

הי רחלי
קרוב לוודאי שכואב לו הגב/צוואר אך מאחר ועשויות להיות סיבות נוספות, מאחר ועקבת ותיעדת מספר ימים זה הזמן להגיע לבדיקת רופא מלאה כולל בדיקה נויורולוגית מקיפה לאחריה ייתכן ויצטרכו לבצע גם צילומי סקר לעמוד שידרה
בברכה
דר פאר
וטרינר

שלום רב ד"ר רגב שרון יש לי גם כלב בן 11 מבוגר .מאתמול שהכלב ירד מהמיטה .מתי שהוא זז הכלב הוא צורח מה יש לו .ומה אתה ממליץ לי לעשות יש אפשרות לקנות לו תרופה ….

שלום אורלי
כלב בן 11 דומה לקשיש כבן 80. ניתן לחשוד בערך בהכל עפ"י התיאור שנתת. וכמו שאנו רואים בפארק אנשים מבוגרים שעושים גוגינג ללא כל מגבלה כך יש כאלה שבקושי זזים. כדי להבין איפה הכלב שלך במשוואה הזו ומה מקור הכאב, יש לבדוק אותו בדיקה מלאה. בגילאים כאלה עדיף קודם כל לא לגרום נזק ורק כשיש אבחנה לתת טיפול מדוייק.
בברכה
דר פאר
וטרינר

שלום יש לי כלבה בת 3 פג סיני רועדת נופלת ,מפרקסת לא רוצה לאכול לא רוצה לשתות מיללת מכאבים מה אני צריך לעשות

הי כפיר
אני מניח שכשאתה מתכוון "מפרכסת" אתה מתכוון נאנקת מכאבים ולא מראה ביטוי הדומה לאפילפסיה.. בכל מקרה קח אותה לבדיקת רופא.
בברכה
דר  פאר
וטרינר

הארנב שלנו נלקח לווטרינר לבדיקה שיגרתית,והתגלה מורסה גדולה בגב,שמכרו לנו עם הארנב בחנות,הווטרינר ניקז את המוגלה,ונתן זריקת אנטביוטיקה,וככה יעשה גם בימים הקרובים,ואחר כך המשך טיפול אנטיביוטי בבית דרך המים.. בכל מקרה מה הסיכוי להחלים מזה,ומה אתה היית עושה במקום?

הי מיקה
למעשה הוטרינר אבחן אבסס בגב הארנבון אותו פתח, שטף וניקה והמשיך בטיפול אנטיביוטי. ארנבונים נשאים וחשופים לחיידק בשם פסטורלה (כמו להרבה חיידקים אחרים) הגורם העיקרי להיווצרות אותו כיס מוגלה. נשמע שהוטרינר עשה את כל הפעולות הנכונות. חשוב לציין, כי להגיינה ולתזונה השפעה חשובה על בריאותו של הארנבון ולכן יש לברר אם מקבל את כל הדברים הנדרשים.
בברכה
דר פאר
וטרינר

שלום שרון יש לי שני ארנבות נקבות בהתחלה הם הסתדרו מאוד טוב ולפני כמה ימיים התחילו לריב ולעלות אחת על השניה אני יודעת בוודאות שזה שתי נקבות. הפרדתי אותן ושמתי לב שאחת מהן תולשת את הפרווה שלה ואוכלת אותה וגורמת לעצמה לפצעים. השאלה שלי איך מטפלים בזה וממה זה נגרם ואיך אני גורמת להן להסתדר שוב?

הי הדר
אם אכן מדובר בשתי נקבות הרי שככל הנראה נוצר רקע של לחץ שגרם להן להתנהגות זו. יש לוודא שהתזונה, המצע ותנאי הסביבה אכן מתאימים להן וההפרדה שביצעת היא רעיון טוב מאוד. חכי מספר ימים ואם תבחיני שרגועות נסי תחת פיקוחך להחזירן לאותו הכלוב.
בברכה
דר פאר
וטרינר

המשך לשאלה לגבי המורסה של הארנב בגב, הוא אוכל תערובת למכרסמים ואספסת,ושותה מים,פעם ביומיים אנחנו נותנים לו גזר,עכשיו הבעיה היא שהחלפנו לו את הנסורת,אבל הוא מחרבן כ'כ הרבה שכול הכלוב מלא בקקי שוב,והוא גם כול הזמן דוחף את הנסורת ומתיישב על הפלסטיק עצמו… אז אני לא יודעת מה לעשות לגבי הגינה, חוץ מזה שהוא ארנב מאוד נקי,ופעם אחת לא יצא לי לראות אותו מלוכלך

אולי הוא לא אוהב את הנסורת החדשה, ואם היא עשויה מעצי אורן אז הוא גם צודק כי זה לא בריא לארנבונים..לגבי התזונה – חשוב שאספסת תהיה 80% מהואכל שלו, תערובת רק 15% ו 5% שאר ירקות.

שלום יש לי כלבת לברדור מט פעעורבת בת שנתיים לערך, יוצא שכמעם בשבוע היא מקיאה מיצי קיבה אני חושבת כי זה צבע צהוב אין לי מושג למה היום ואתמול היא לא אכלה כלום כי במקרה החלפנו לה אוכל מה יכולה להיות הסיבה של ההקאות,? ולמה היא לא אוכלת את האוכל החדש, כמה זמן היא יכולה להשאר בלי אוכל?

שלום רוחמה,

יש רשימה ארוכה של סיבות . החל מרגישות למזון, תולעת פארק, מחלות באיברים אחרים שאינם מערכת העיכול וכו.

בשלב ראשון הייתי נותנת את המזון שקנית ללא תוספות. תחלקי את הכמות היומית לשתי ארוחות ביום. במידה והיא ממשיכה להקיא ניתן לעשות עוד ניסיון עם מזון מיוחד למערכת העיכול ואם גם זה לא עובד…מומלץ לגשת לוטרינר לבדיקה.

לגבי הסרבנות שלה- תחכי 3 ימים בלי לתת לה שום דבר אחר. ברוב המקרים כשהם מבינים שלא יקבלו משהו אחר הם ניגשים למזון החדש.

בברכה

ד"ר הילה מרטינוביץ

ווטרינרית

שלום ד"ר רגב יש לי זוג חתולים אם (14.5 שנים) ובנה (13 שנים) חמודים. לאמא הופיעו לפני מספר שנים אבנים בשלפוחית השתן. אבן אחת נעלמה לאחר טיפול באוכל רפואי ואחרי חצי שנה בעצת הוטרינר, העברנו אותם למזון CD של הילס כדי לשמר את המצב ולמנוע היווצרות דלקת על ידי האבן שנותרה בשלפוחית ולא נמסה. מאז לא חזרו דלקות יש לציין שבערך שנה – שנה וחצי לאחר תחילת הטיפול, החתולה קרעה רצועה בברך (אולי יתכן שהמזון לא מספק מספיק חלבונים??). באופן כללי החתולים בריאים. העניין הוא שלאחרונה החתול, שהוא בעל קיבה רגישה, החל להקיא ואנו חושדים שהסיבה היא שינוי הנוסחא של המזון CD הילס (יש שינוי בריח של האוכל). לא ניתן להפריד ולהאכיל כל אחד מהחתולים במזון אחר ולכן רציתי לשאול אם יש מזון אחר שאתה יכול להמליץ עליו שיתאים לשני החתולים. בנוסף, האם זה בסדר והאם זה מזין בצורה מספקת להאכיל את החתולים כל חייהם במזונות כמו CD או שזה יכול לגרום להם לבעיות אחרות בשל מחסור ביסודות מסויימים או בשל החומציות של המזון?? תודה רבה

נורית שלום, מזון CD הינו מזון טוב מאוד לבעיות בדרכי השתן, חשוב להבין שעיקר המטרה בשימוש בו היא הגברה של צריכת המים (וכתוצאה מכך דילול השתן) ושמירה על חומציות שתן תקינה. אין במזון חומרים שמונעים היווצרות דלקת! המזון אכן מכיל פחות חלבון ביחס למזונות אחרים של חתולים. איני חושבת שכמות החלבון הנמוכה היא שגרמה לקרע ברצועה הצולבת, ייתכנו גורמים אחרים בינהם – עודף משקל, טראומה… כמו כן, האם בדקתם אם יש עדין אבן בשלפוחית השתן? במידה ואין אבנים, ובעיקר בנקבות (בהן אין חשש לחסימה בדרכי השתן), אין בעיה לעבור למזון רגיל, ולבצע בדיקות שתן אחת לחצי שנה (ניתן לאסוף שתן בבית, יש לכך חול מיוחד). במידה ואינל רוצה להחליף מזון, ניתן לעבור ליורינרי של רויאל קנין שפועל בצורה דומה ל-C/D. לגבי הקאות, הנוסחה ב- CD שונתה לפני שנה לפחות (בהנחה שאת מתכוונת ל- CD הדיאטטי). האם ההקאות נמשכות שנה? יש הרבה מאוד גורמים אפשריים להקאות בחתול מבוגר. ראשית יש לתת טיפול טוב נגד תולעים, ניתן לנסות החלפת מזון, אך רצוי לבצע אבחון מסודר להקאות! רפואה שלמה, ד"ר גילי בילו

שלום .. יש לי כלבה ג'ק ראסל בת חצי שנה מפונקת מאוד מטופלת מאוד + חיסונים היום בבוקר הכלבה שלי התעסקה עם כדורים מסוג "פנוברביטון" ומאז היא לא יציבה וכל הזמן רוצה לישון והיא הולכת כמה ונופלת שוחחתי עם וטרינר והוא אמר לי לתת לה רק חלב … מה עליי לעשות אני מפחדת עלייה היא החיים שלי..

שלום רוית,

מקווה שהכלבה התאוששה.

בעקרון אלו כדורים שניתנים גם לכלבים אך מינון גבוה עשוי להיות רעיל. מה שחשוב הוא מהו משקלה וכמה היא אכלה. התאם לזאת מחליטים האם יש לבוא למרפאה לשטיפת קיבה ומתן חומר שסופח את החומר או אם מספיק לחכות בבית עד שהחומר מתפנה לבד מהגוף.

בברכה

ד"ר הילה מרטינוביץ

ווטרינרית

שלום יש לי כלבה מסוג פקינז ראש אריה והיא בת 3 רציתי לדעת כמה היא צריכה לישקול כיהיא אוכלת המון וניראת לי שמנה

שיראל שלום, משקל הגוף נקבע לפי מצבה הגופני, מדובר בדירוג מ 1 עד 9 (או בשיטה דומה, מ 1 עד 5) הסבר מפורט בקישור: http://www.thepetdoctorinc.com/2011/08/body-condition-score-chart/ במידה ומצבה הגופני גבוה מ-5, הכלבה זקוקה לדיאטה, מומלץ לעשות זאת בסיוע הוטרינר. באופן עקרוני, על כל מזון יבש ישנה טבלה המראה מה כמות המזון שהכלבה צריכה לאכול בהתאם למשקלה, בהנחה שמשקלה תקין עפ"י הקריטריון שהוסבר לעיל. רפואה שלמה, ד"ר גילי בילו

זה מספר חודשים יש לנו חתול רחוב שבא לגינתנו ואנחנו נותנים לו אוכל ושתייה. ובכן בשבועיים באחרונים גדלה לו פטריה [ אני חושב ] משהו לבן על הראש במקום השער השחור שלו. אנחנו רוצים לשים לו תרופה בתוך האוכל בכדי שהוא יבריא. איזה תרופה תוכלי להמליץ לי? תודה מראש

שלום רועי,

פטרייה בדר"כ נראית כאזור קרחתי,עגול ומקושקש. גם פצע שמחלים יכול להיראות דומה ועל מנת לאבחן יש לקחת תרבית פטרייה. טיפול נגד פטרייה  לחתולים כולל תרופות דרך הפה (גריפולין או ספורנוקס).הטיפול ארוך (חודש ומעלה) ועשויות להיות תופעות לוואי. לכן, לפני שמתחילים כדאי לדעת שאכן מדובר בפטרייה. טיפול ראשוני שאפשר לעשות הוא טיפול מקומי , בהנחה שהלקות נמצאת באזור שהחתול אינו יכול ללקק. אפשר למרוח פוליקוטן/טבעקוטאן. כדאי לשים כפפה (פטרייה עשוייה להדביק בני אדם)  ולמרוח שיכבה דקה על האזור  פעמיים ביום 10 ימים.

אם אתה אתה מעוניין לאבחן- לא כדאי למרוח משחה לפני שווטרינר לוקח תרבית מהמקום.

בברכה

ד"ר הילה מרטינוביץ

ווטרינרית

שלום ד"ר.יש לי ארנב מזה ארבע שנים. הבעיה היא כזו הוא שותה המון מים מהבקבוק,כלומר מסייםאת כל הבקבוק ביום,כך שאני ממלאה את כל הבקבוק שוב והוא לא זז מהמקום של הבקבוק,מה לעשות? האם זה תסמין למשהו? תודה רבה ויום טוב.

שלום טלי,

כמות שתייה נורמלית לארנב יכולה לנוע בין 50-150 מל לקג (כך שארנב במשקל של 4 קג יכול לשתות גם  600 מל ליום וזה עדיין נחשב בטווח תקין). עם זאת שתייה מרובה יכולה להעיד על תהליך של מחלה (כמו סוכרת, מחלת כליות ועוד) ולכן חשוב לנו לדעת -

*מה משקל הארנב וכמה הוא שותה ביום

*האם זה תמיד היה כך/ החל פתאום

*האם יש סימנים נוספים (שינוי במשקל,בתאבון בחיוניות וכו)? .

במידה ומחליטים לברר את העניין יש להתחיל מבדיקה רפואית ומשם להחליט אם מתקדמים לבדיקת שתן ובדיקת דם.

בברכה

ד"ר הילה מרטינוביץ

יש לי כלבת לברדור בת 3 חודשים..נמצאת אצלי כחודש וחצי..היום היא התחילה להקיא 7 פעמים במשך שעה וחצי. מה עושים?

אורי שלום, ראשית, תתחדש ושיהיה בכיף, בחרת גזע מוצלח :-) שנית, הקאות גורמות להתיבשות (אובדן נוזלים ומלחים), הדבר משמעותי יותר בגורים בשל גודלם ולכן במידה וממשיכה להקיא / לא אוכלת / משלשלת יש צורך בבדיקת רופא וטיפול בהתאם לממצאי הבדיקה. גורים שאינם מחוסנים באופן מלא (= מינימום 3 חיסוני משושה, כאשר האחרון בוצע בגיל 3.5-4 חודשים) חשופים למחלות שונות שפוגעות במערכת העיכול, כמו כן – כל שינוי מזוני (חטיף, שינוי אוכל, מזון ביתי) עשוי לגרום להקאות, רעלים (תרופות, ריסוס או חומרים נגד פרעושים) וכן גופים זרים (משחקים / צעוצעים קטנים שאולי בלעה). כאמור, במידה והכלבה לא מרגישה טוב – פנה לבדיקה רפואית! רפואה שלמה, דר' גילי בילו

שלום, יש לי כלב פקינז לבן בן 6 ובחודש האחרון שמתי לב שהשער גודל לו רק במקום אחד באמצע הגב. בעורף בכלל לא גודל לו ובצידי הגוף הגדילה מעטה ורוחבית כאשר בגב זה גדילה אנכית. מאוד מוזר ומצחיק המראה שלו. ממה זה נובע? קצת מודאגת. ברצוני להוסיף שהכלב כל חודשיים היה מסתפר והשער שלו היה מהמם מסורק ומטופל.

שרה שלום, לעיתים יש בעיות בצמיחת השיער אחרי תספורת, אך כיוון שבעבר היה מסתפר ולא היו כלל בעיות בצמיחת השיער הייתי מגיעה לבדיקה רפואית. האם הכלב מתגרד? האם בריא באופן כללי? ישנן מחלות הורמונליות שיכולות להשפיע על צמיחת השיער, וכן חסרים תזונתיים שעלולים להשפיע על צמיחת השיער. רפואה שלמה, דר' גילי בילו

היי, יש לי כלבה מסוג פאג סיני בת חודשיים וחצי בשבוע האחרון שמתי לב לשינוי צבע העור שלה בבטן ניהיה יותר כהה… רציתי לדעת אם זה חלק מהתפתחות הגדילה או שזה מחלה.. (הכלבה ניראת לי בסדר גמור, היא מתנהגת כרגיל, לא מראה שום סימני מחלה)

היי מוטי

נורמלי לגמרי – לא לדאוג.

בכבוד רב
דר' שרון רגב
וטרינר

שלום רב, מהיותיי ילדה אמצתי המון חתולי רחוב,ולא עלתה לי המחשבה בכלל שהם יכולים להיות חולים כי הם נראו בסדר לגמרי,ועובדה שהכל בסדר עם משפחתי..רגיל.. אני מאמצת רק חתולי רחוב,כי עושה לי הרגשה טובה להעניק להם בית. כרגע אין לי חתול,לא היה לי בערך שנה חתול בבית כי הייתה לי בבית אחיינית והורים שלי "לא בריא" ובלה בלה.. כרגע שהכל אפשרי,אני רוצה שוב חתול כי חסר לי.. השאלה היא. האם כדאי לקחת חתול רחוב? המחלות מסוכנות? המצב הכספי לא כ"כ מצוין שאני אוכל לחסן אותם.וזאת הסיבה שהייתה לי עם כל החתולים, חייב לחסן?או שלא לאמץ מהרחוב? :< אשמח לדעת.ותודה רבה!

שלום עדן,

שאלה קשה…

כשמאמצים חיה לוקחים אחריות עלייה -על התזונה שלה, הבריאות הפיזית והנפשית שלה .

יש לקחת בחשבון הוצאות התחלתיות ( קניית אוכל,ציוד , טיפול נגד טפילים, חיסונים ועוד) וכן הוצאות חודשיות קבועות וכאלה שאינן צפויות כאשר הם חולים. בהמשך לשאלתך- טיפול מניעתי הכולל חיסונים הוא חשוב מאוד ויכול למנוע מחלות בהמשך.

בחתולים יש מחלות כמו מחלות עור וטפילי מעיים שעוברות לאנשים ויש מחלות אחרות שלא מדבקות אנשים אך מצריכות טיפול כזה או אחר למען החתול.

עם זאת, השאלה ששאלת קשה כי מדובר על לאמץ חתול מהרחוב (בניגוד לקניית חיה/אימוץ מעמותה או בית) וובעצם להצילו מהרחוב.. וכמובן שלהיות חתול רחוב זה לא פשוט .

אין לי תשובה חד משמעית. אולי התנדבות בעמותה או עזרה למאכילי חתולים בחלוקת מזון  יכולה להוות פתרון ביניים בו את עוזרת לחתולי הרחוב ונמנעת משברון הלב והבעייתיות שיכולה להיווצר אם תאמצי חתול והוא יחלה.

מקווה שעזרתי..

בהצלחה

ד"ר  הילה מרטינוביץ

שלום רב יש לי כלבה בת 10 חודשים. אוכלת ושותה כרגיל אבל מדי פעם היו אצלה שילשולים לסירוגין. לפני שבוע היה לה כמה שילשולים חזקים. הוטרינר נתן פרוביוטיקה ואמר לאכול 3 ימים אורז–וזה עזר . למרות זאת הוטרינר אמר לקחת כדורים מטרוג'ל 250 ג"מ—2 כדורים פעמיים ביום ( ז"א 4 כדורים ביום)במשך 10 ימים. אבל כבר לאחר יומיים של לקיחת כדורים התחילו שילשולים. השאלה: האם להפסיק???? האם מינון בסדר???? תודה על עזרתך

שלום אלה,

במידה והשילשולים נמשכים ללא כל שיפור עם הטיפול, ועברו כבר 3 ימים, מומלץ לחזור לווטרינר להערכה נוספת. אין לי מושג לגבי מינונים כי אין לי את משקל הכלבה.

ד"ר הילה מרטינוביץ

יש לי כלבה בת 10 היא יכולה להיכנס להריון וללדת?

שלום דולב,

טכנית..במידה והיא עדיין מתייחמת, אז כנראה שהיא יכולה להכנס להריון. עם זאת בגיל 10 זה מאוד לא מומלץ!!  קיים סיכון גבוה מאוד לסיבוכים הן לכלבה והן לגורים. לא הייתי מסכנת אותה בגיל כזה.

ד"ר הילה מרטינוביץ

שלום, ד"ר שרון. יש לי כלבת פקינז בת 4 זוהי פעם שניה שסיפרנו אותה תספורת קצוצה ושוב היא ממאנת ללכת, רק אם היא חייבת, כל הזמן מגרדת את הישבן, חסרת מנוחה ונראת די בדיכאון. התסמינים עוברים אחרי שבועיים כשהשיער מתחיל לגדול. מה הסיבה.

שלום חוי,

על פי תיאורך זה נשמע שהתספורת יצרה איזהשהוא גירוי על העור.

כדאי ללכת לוטרינר שיבדוק ויראה האם יש גירוי על העור וכן יבדוק בלוטות אנאליות (בטוסיק). במידה ויש גירוי חריף ניתן לתת זריקה של סטרואידים במינון נמוך שיפסיק את הגרד. אין סיבה שהכלבה תסבוך במשך שבועיים. ולהבא- כדאי לבקש מהספרית לא לגלח קצוץ  (אלא עם סכין שמשאיר פלומה קצרה) ואף לחפוף לאחר מכן עם שמפו מרגיע, וכך להקטין את הסיכוי שיתפתח גרד.

תרגישו טוב

ד"ר הילה מרטינוביץ

שלום, אתמול בלילה הארנבת שלי נבהלה ממשהו, השתוללה בכלוב וככל הנראה שברה את הרגל. חיפשנו וטרינרים אבל בשעת לילה מאוד מאוחרת הכל סגור ונדרש להקפיץ רופא מביתו ולשלם מחיר מופקע רק עבור אבחון. החלטנו לקחת אותה לוטרינר ב8 בבוקר, אלא ששעה ורבע אחרי המקרה היא כבר מתה… מה יכולה להיות הסיבה שהיא מתה? הכאב בשבר? צער? הבהלה שהביאה לאירוע? האם לדעתך ייתכן שיכולתי להציל את חייה אם הייתי מסיעה אותה לוטרינר או שהם לא היו מספיקים להצילה?

שירן שלום, צר לי על אובדנך היקר! קשה מאוד לומר בדיעבד ומבלי לראות את הארנבת, מה גרם למותה. אכן, ארנבות הן חיה לחוצה מאוד ו- סטרס (לחץ) בביקור במרפאה לא מועיל למצבן, בעיקר אם סבלה מבעיה נוספת. משתתפים בצערך, לעתיד – ישנם מרכזי חירום שעובדים 24 שעות ביממה דר' גילי בילו

דר' רגב שלום. יש לי חתול ספינקס בן שנה שמסרב לשתות מים -ניסיתי למלא עבורו מים בכלים שונים (זכוכית, מתכת…) ובגדלים שונים ,אך ללא הועיל. (לעיתים אני מוצאת את סימני כפות הרגליים שלו על השירותים ומדאיג אותי שהוא שותה משם משום שלרוב אני שופכת חומרי חיטוי ומשאירה ) ובמקום מים,הוא אוהב לשתות חלב. האם זה בריא עבורו? והאם יש דרך להכריח אותו לשתות מים מכלי? תודה רבה, ליאורה.

ליאורה שלום, חתולים אוהבים מים טריים, וחלקם יאהבו מים זורמים. המים בשירותים, שמתחלפים כל הזמן, הם מקור למים טריים… אך, כמובן שאין זה בריא לשתות מהשירותים! רעיונות שכדאי לנסות: 1. החלפה תדירה של המים בכלים בבית, 1-2 פעמים ביום. ואכן, כפי שעשית, קערות מים בגדלים שונים ומחומרים שונים. 2. קניית מזרקת מים לחתול, ניתן גם לבנות לבד (יש דוגמאות ב- youtube, רשמי cat fountain) 3. תוכלי לנסות לשים מעט מים + מעט גרגירים יבשים, זה ייתן טעם למים, ייתכן וכך הוא יאהב לשתות את המים. (תני לו לשתות לפני שהגרגירים מתרככים). 4. מתן מזון רטוב, באופן שגרתי יומ-יומי, מכיל כמות רבה של מים! + ניתן להוסיף עוד מים למזון. חשוב מאוד להקפיד שישתה מים, לרב החתולים לא שותים מספיק ולכן הדאגה שלך מוצדקת. לגבי חלב, לעיתים עלול לגרום לצואה רכה / שלשול ולכן מומלץ שלא לתת כמויות גדולות. בהצלחה! דר' גילי בילו

שלום לך.יש לי כלב מעורב כבן 11וחצי הוא כלב בריא יחסית אבל האף שלו בחודשים האחרונים הוא יבש ויש סדקים כאלה. מה עושים? מצפה לתשובה. תודה מראש דיינה

שלום רב
באמת יכול להיות שהאף רק התייבש ונסדק ואז אפשר לשים לו כל יום קרם לחות של ווזלין אינטסיב קייר, אבל חשוב לעת שיש מספר מחלות שיכולות לתקוף את האף. החל מזיהומים בחלל הפה כמו שיניים רקובות וכלה במחלות אוטואימוניות כמו פמפיגוס או לופוס. בכל מקרה אני מציע שתשימי לו וזלין כשבוע או שבועיים ואם הבעיה לאתיפתר קחי אותו לוטרינר.
בברכה
דר' שרון רגב
וטרינר

הכלבה שלי רועה גרמניה מעורבת, בת 8-10 פתאום היום נגעתי לה באוזן מבחוץ והרגשתי נפיחות באוזן החיצונית, שאלתי היא לגבי אותה נפיחות.

שלום,

במידה והנפיחות היא באפרכסת ייתכן ומדובר בהמטומה (כתוצאה מדימום בתוך האפרכסת).

הסיבה לכך היא דלקת אוזנייים אשר מביאה לניעורי אוזניים תכופים וכתוצאה לקריעת כלי דם באפרכסת.

יש לגשת לווטרינר שייאבחן האם אכן מדובר בהמטומה וכן יסתכל פנימה לתוך תעלת האוזן.

הטיפול בדלקת כולל ניקוי וטיפות האוזניים ולעיתים (תלוי בחומרת המצב ובסוג הדלקת) כדורי אנטיביוטיקה דרך הפה.  הטיפול בהמטומה הינו מורכב יותר ובהתאם לחומרת המצב מחליטים אם לתת טיפול תרופתי (סטרואידים)/ניתוח או לעקוב בלבד.

ד"ר הילה מרטינוביץ

האם מחסום פה הוא פתרון טוב לכלבת לברדור שמסתובבת חופשי בקיבוץ, אין לי שליטה על מה שהיא אוכלת ולכן משמינה. רצוי לציין שהקייץ חם אצלי וצריך לשתות ולאורר את הגוף הרבה, כמו כן עד כמה הכלב סובל מזה.

שלום,

נשמע כפיתרון טוב בהנחה שהכלבה לא תוריד את המחסום.

כדאי ללמד אותה באמצעות התנייה חיובית (לשים לכמה דקות.להוריד.לתת משהו טעים וחיזוק קולי. לחזור על זה מספיק פעמים עד שנראה שמתרגלת).  ללכת עם המחסום  ולקוות שבהזדמנות הראשונה שהיא תהייה לבד..היא לא תוריד את זה.

מומלץ לקנות מחסום מפלסטיק שהוא סגור מקדימה וכן מאפשר לה להלחית (לנשום בפה פתוח ולקרר את עצמה). קחי בחשבון שהיא לא תוכל לשתות עם המחסום ולכן היא לא יכולה להסתובב כך יום שלם.

בהצלחה

ד"ר הילה מרטינוביץ

שלום !!! יש לי אוגר סיבירי בן כשנה וחלושה חודשים ( זכר ) לפני מספר חודשים הופיעה אדמומיות מסביב לעיין שלו ולא יחסנו לזה שום יחס מיוחד , אבל עכשיו אחרי חודש זו נהיתה בלוטה ענקית מתחת לעין שלו . מזה ? זה מדבק ? ובבקשה איך לטפל בזה האוגר מאוד חשוב לי !!! תודה מראש קלין .

הי קלין

ייתכן ומדובר בתהליך דלקתי שמקורו בחלל הפה (דלקת סביב השן או הכיס הפנימי) יש לבדוק אותו ייתכן ויידרש טיפול אנטיביוטי

בברכה

דר פאר
וטרינר

שלום רב, יש לי חתול שנולד אצלי בחצר (גור יחיד של חתולת רחוב שהמליטה אצלי), מאז גידלתי אותו והיום הוא בן שנה, סירסתי אותו לפני חצי שנה ונתתי לו את כל החיסונים שהוטרינר המליץ. אני נותנת לו לאכול רק שאני לידו כדיי שחתולי רחוב נוספים שמגיעים לחצר לא יתקרבו, לאחרונה יש חתול שמגיע רק בלילה ונלחם בחתול שלי, הבוקר מצאתי את החתול שלי עם רגל נפוחה, ושריטה ליד העין. 1. מה עליי לעשות כדיי למנוע את זה? והאם החתול שלי לא מסוגל להגיב כי הוא מסורס? 2. האם אני צריכה לבדוק את הרגל (למרות שהוא צולע הוא דורך ומלקק אותה), כנראה שהחתול השני לא מחוסן האם עליי לדאוג? בנוסף אני רוצה לציין שמסביב לחצר יש חומה ואני מגדלת גם כלב (סמויד, ידידותי לחתולים). תודה מראש נוי

הי נוי
אם החתול האגרסיבי לא מסורס ייתכן שניתן להוריד את התוקפנות באמצעות סירוס ולשם כך עלייך להתקשר לעירייה. אם לא ניתן לבצע זאת , הרי שתתיחסי לכך כמצב נתון (בעייתי אמנם) והאידיאל זה לנסות ולשכנע את החתול שלך להיות רק בבית. באשר לרגל הרי שבמרבית ה"ריבים" בין חתולים מלוות נשיכות והן עלולות להתפתח לכיסים מזוהמים (אבצסים) ואלה יגיבו לטיפול תרופתי. אם לא עובר אן שהחתול אפטי קחי אותו לבדיקת רופא.
בברכה
דר פאר
וטרינר

שלום רב, לכלבה שלי יש קדחת קרציות. הוטרינר המטפל נתן לה דוקסילין למשך 28 יום. היא שוקלת כ 18 ק"ג, ולכן אמר לתת לה 1.5 כדורים ליום. יש לי מס' חברים וטרינרים והם טוענים שבמשקל הכלבה רצוי לתת לה 2 כדורים. בנוסף הם טוענים שיש לתת טיפול רק למשך 21 יום. אני סומכת על כל הארבעה ולכן לא בטוחה מה הטיפול האופטימלי לכלבה. אשמח להבהרות תודה

ה י טל 
בתור הוטרינר החמישי…. ההמלצה לטפל באמצעות דוקסילין 10 מ"ג/ק"ג כל 24 שעות לתקופה של חודש !! במקרה שלך השלישיה צודקת במינון של 2 כדורים של 100 מ"ג והוטרינר שלך שנתן לחודש.
בברכה
דר פאר
וטרינר

היי, לפני כשעה יצאתי עם חברה שלי ופגשנו חתלתול קטן.. וכמו שידוע בנות נורא אוהבות חתולים אז היא התחילה להרים וללטף אותו, ברגע שנתנה לי להחזיק אותו זינק עליי ושרט אותי, בנוסף הספיק לנשוך אותי כשניסיתי להעיף אותו ממני.. רצתי מיד הביתה וחיטאתי את המקומות בהם נשרטתי וננשכתי אבל אני עדיין מפחד, קראתי טיפה באינטרנט על המחלות המסוכנות שיכולות להיגרם ואין לי מושג מה לעשות אילו תסמינים אמורים להיות אם אני אדבק במחלה מסוכנת? אולי אפילו אני צריך להתפנות בדחיפות לבי"ח? אשמח לתשובה במהירות האפשרית.. דרך אגב פרטים ששכחתי – הגור נראה בריא מאוד ומטופח, העפתי מבט בשיניים שלו ולא נראה כאילו היה חולה במשהו ( השיניים היו נקיות מאוד וכל האיזור היה נקי ). והשריטות והנשיכות היו די עמוקות וגרמו לדימום קל.

שלום שון.
יש לחטא את איזורי השריטות והנשיכות והמלצתי אם אתה חושש שהן עמוקות ללכת לרופא המשפחה.
בברכה
דר פאר
וטרינר

יש לי כלבה פקינז בת 1 וחצי ושאני באה להרים אותה אז היא צווחת ומתנשפת בלי הפסקה האים אתה יודע מה יכולה להיות הבעיה?

הי סוזן
ייתכן התנהגותית אך עם זאת פקינזים ידועים בבעיות עמוד שידרה ואמנם הגיל מוקדם אך עדיין גם בגילאים כאלה עלולה להיות בעיה (ייתכן כי הבעיה גם מגיעה ממערכת אחרת) אם לא עובר יש לגשת לבדיקת רופא מקיפה.
בברכה
דר פאר
וטרינר

דר' שלום רב, יש לי חתול בן 5 חודשים. לפני שבוע הוא נפל מקומה 2-3 , ואין לו שום סימני שבר או חבלה. נעלם לחצי יום וחזר. הוא משלשל ושוכב בלי לזוז, ומתנהג מוזר. הולך לארגז חול שלו ובורח בצורה פתאומית, או פתאום קופץ בלי סיבה ומתחיל לרוץ סתם, ואז משלשל בפינה בבית. הוא מלקק המון את פי הטבעת שנראה אדום ומורחב. נראה לי שכבר יומיים הוא אפילו לא עושה צרכיו. וטרינר נתן לו עירוי-אמר שהוא מיובש ואנטיביוטיקה מיום שלישי ואין שום שיפור. מה לדעתך הבעיה? תודה רבה..אני דואגת לו ונראה שהוא סובל.

שלום יפה
גשי בדחיפות לוטרינר, אולי  אחר… נשמע עפ"י התיאור שלך כי לחתולי בעיה נוירולוגית כנראה ע"ר הטראומה. אמנם חתולים אלופים בהתאוששות אך צריך לאבחן במדוייק את מיקום הנזק האם יש תזוזה/שבר של חוליית עמוד שידרה הדורשת טיפול מקיף הרבה יותר.
בברכה
דר פאר
וטרינר

שלום, יש לי כלב לברדור כבן 10 משקלו 35-38קילו בחודש מרץ קיבל דוקסילין 100 ע"י וטרינר לטיפול בשעלת 4 כדורים למשך 10 ימים. הכלב הבריא בחודש יוני שוב החל השיעול דומה וקיבל מרשם זהה ,הכלב ניראה עייף חוסרבתאבון האם ישנה השפעה חזקה של הכדורים אולי הסמיכות של 3 חודשים היא אסורה?או שזה רק גילו שמתי לב שפלומה קטנה נפלה מגופו ע"י ליטוף קל

הי שירלי
סביר, כי לא מדובר בשעלת. אם טיפול ראשוני לא עשה את העבודה כנראה שגם טיפול שני ושלישי לא יעשו זאת. איך הריאות נשמעו לוטרינר בהקשבה ? איך נשמע הלב? האם קצב הנשימה סדיר? האם מטופל לתולעת הפארק? יש להתקדם אבחונית מעבר לבדיקת רופא כדי לטפל באופן מדויק ונכון. הטיפול לשיעולים בגלל שעלת שונים מטיפול בבעיית לב, שונים מטיפול לבעיית ריאות וכן הלאה.
בברכה
דר פאר
וטרינר

שלום. החתולה שלי בת שנתיים, חיה בבית בלבד וללא הסטוריה של בעיות עיניים. החלה לפני כ-10 ימים דלקת בעין אחת. הוטרינר אמר שזאת דלקת לחמית (ניסה לצבוע את העין ולא נצבעה- אמר שאין בעיה בקרנית) ונתן טיפול עם משחה בשם טראמיצין. רציתי לשאול לגבי זמן הטיפול – נקב ב-6 שבועות- האם זה לא הרבה זמן לתת אנטיביוטיקה? לכל אורך הזמן נותנים 3 פעמים ביום? תודה,

מיכל שלום,

האם יש השערה לגורם לדלקת הלחמית?  הרפס?
תרמיצין היא משחה אנטיביוטית, מצויינת לדלקות עיניים בתלות בגורם הראשוני.
ניתן להשתמש בה 3-4 פעמים ביום, כשהמצב משתפר עוברים לטיפול פעמיים ביום.
אם אחרי 10 ימים את לא רואה שיפור, ניתן להיעזר בתרופות נוספות, במידה ואכן הגורם הראשוני הוא וירוס הרפס ולא גורם אחר (הכל בהתאם לממצאי הבדיקה של העיניים).

רפואה שלמה,

ד"ר גילי בילו

יש לי חתולה בת שנתיים שנפלה לפני שבוע מקומה ראשונה מבין שני מזגנים ושברה את היד ,שבר רוחבי .לקחתי לוטרינר שהציעה לכבוש לה את היד וזה היה ניראה מאוד מאסיבי ולא הגיוני שחתולה תוכל ללכת כך למשך חודש ,לאחר כשעה היא דחפה את זה עם היד השניה וזה יצא ,כרגע היא כבר שבוע צולעת והרגל ניראת קצת עקומה אבל היא רצה שותה ואוכלת ועושה הכל ,האם כדי להשאיר אותה ככה ? האופציה האחרת זה ניתוח פלטינה שזה נישמע מסובך לשבר קל יחסית ,מה לעשות ?

עינב שלום,

החתולה שלך סובלת מכאבים, גם אם נראה שהיא מסתדרת, שבר כואב מאוד!
בהתאם לצילומי הרנטגן ניתן להציע אופציות לטיפול,
מתוך האפשרויות שהזכרת, אכן ניתן לקבע/ לשים גבס על הרגל או לנתח עם פלטה,
אין ברירה, גם אם נראה "מוזר" שהיא לא תלך במשך חודש, זו הדרך הטובה ביותר לעזור לה.

בכל מקרה החתולה צריכה להיות במנוחה של חודש לפחות!
יש לה עוד שנים רבות לחיות, ולכן צריך לטפל ברגל שלה ולא להשאיר אותה ככה.

רפואה שלמה,

ד"ר גילי בילו

שלום שמי עדי גוט והכלבות שלי פולי ובלה מטופלות אצלכם רציתי לשאול כמה עולה לעשות טיפול שיניים לפולי היא בת 12

הי עדי, נשמח מאוד לעזור, אך כדי לתת הערכת מחיר אנחנו צריכים לראות את מצב השיניים. ממליצה להגיע להערכה לפני טיפול שיניים / כאשר נפגש לתולעת פארק. שבוע טוב, ד"ר גילי בילו

יש לי שתי שרקנים ולאחד מהם ברגל שמאל יש פטריה מה לעשות ?

שלום ירין,

כיצד נעשתה האבחנה?  כאשר אנו חושדים בפטרייה (מתבסס על איך שהלקות נראית ועל בדיקה עם אור כחול) אנו לוקחים דגימת תרבית כדי להוכיח שאכן מדובר פטרייה ועל מנת לאבחן איזה סוג של פטרייה.  כמו כן אנו דוגמים  שיערות/קשקשים ומוודאים שלא מעורב גורם נוסף כמו טפילים. הטיפול  בדרכ משלב טיפול מקומי עם משחה ותרופות דרך הפה.

אם אכן מדובר בפטרייה, עשויים להידבק גם בני הבית וגם השרקן השני שבכלוב (במגע ישיר עם השרקן או דרך משטחים שבהם נגע) ולכן כדאי לבודד ביניהם, לנקות היטב את הכלובים  כל מספר ימים ואף לשים כפפות כשתמעסקים איתו/הכלוב.

ד"ר הילה מרטינוביץ

ווטרינרית

יש לי ארנב ננסי איך אני יכול לדעת אם הוא חולה או לא [הוא לבד כי הארנבת מתה] והוא כל היום בפינה בברכה אלחנן

שלום אלחנן

לעיתים אכן קשה לדעת אם הארנבת חולה. בגלל שזוהי חיה נטרפת בטבע הם מסתירים מחלות ולעיתים כשמבחינים בסימנים, המחלה מתקדמת.

תנסה לשים לב האם יש שינויים ,אפילו קלים, בתהנהגותה- האם נהגה לשמוח והלתעניין כשניגשת אליה וכעת איננה מגיבה? האם מסרבת לאכול מזון שבדרכ נהגה לאכול? האם אוכלת פחות? האם יש הפרשות מהאף/עיניים/שינויים בנשימה? האם הצרכים תקינים מחינת מרקם וכמות?

לפעמים השינויים הם עדינים וקשה להבחין בכך. בדיקה ע"י וטרינר אולי יכולה לשפוך עוד אור על העניין.

תרגישו טוב

ד"ר הילה מרטינוביץ

ווטרינרית