שאלות ותשובות

שאלה חדשה

ייש לי שאלה. הכלבה שלי היא עסקי סיבירית היא ברחה ואכלה מהפח היא מקיאה הרבה זמן היא לא אוכלת היא עושה צואה עם דם והיא רזתה והיא ממש ממש חלשה
4 באפריל 2017

התיאור הוא של כלבה חולה מאוד!
אתה חייב לפנות לבדיקה אצל רופא וטרינר.

בברכה,
ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית.

שלום רב , יש לי כלב שיצו בן שמונה חודשים . שמתי לב בימים האחרונים שבבקרים שני הבלוטות בצידי איבר המין בולטות לו ולאחר כמה דק זה יורד . האם יש סיבה לדאגה או שזה המבנה ?

שלום,
אין שום סיבה לדאגה זה המבנה הנורמלי.
בעת גירוי בלוטות אלו, שהן בלוטות מין משניות, מתנפחות.

בברכה,
ד"ר קרופניק, וט'

שלום רב! קניתי שני ארנבונים זכר ונקבה בני 3 חודשים בערך ,הנקבה אוכלת גודלת ובזמן זה אני שמה לב שהזכר אינו אוכל אלא רק עשבים ומידי פעם תפוח ונישאר באותו הגודל.. בנוסף הוא מתקשה לשתות מים מהמכשיר ושמתי לב שהופיע לו מין פצע עגול נפוח בקידמת הפה ממה זה יכול לנבוע? מה אני אמורה לעשות?
21 במרץ 2017

שלום,

ארנבון שבקושי אוכל ואינו מתפתח כמו שצריך חייב בבדיקה ע"י רופא וטרינר. הנפיחות שאת מתארת יכולה להיות אבצס (פצע מוגלתי) או בעיות שיניים ויש צורך בטיפול אנטיביוטי, הסרת האבצס או טיפול שיניים. כל עוד האזור הנפוח קיים יכול להיות ומגביל את יכולת האכילה של הארנבון.

בברכה והחלמה מהירה,

ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית.

היי יש שאלה שמאוד מטרידה אותי אני ממש פרנואידית לגבי הכלבות שלי יש לי שני כלבות אחת מסוג שיצו והשניה יוקשר טרייר מעורבת אין לי מושג עם מה הן בנות 5 אולי 55 וחצי ואני רוצה לדעת עם הם נחשבות כלבות זקנות כבר כדי להתאים להן טיפול אחר שיתאים להם ויעריך להן את החיים ועד איזה גיל בערך הסוג הזה חיי תודה אשמח שתענה לי בהקדם :)
1 בפברואר 2017

שלום,

שמחה לשמוע שאת מעוניינת בטיפול הטוב ביותר בשבילן.

כלבים מגזעים קטנים יכולים להגיע לגילאים של 16 שנה ויותר. לכלבים גזעיים יש יותר בעיות גנטיות. שי-צו סובלים בעיקר מבעיות עור ובעיות עיניים. יורקשיירים סובלים מבעיות בחלל הפה.
אלו רק דוגמאות.

בכדי להתאים להם את הטיפול הטוב ביותר אני ממליצה לך לפנות לרופא המטפל לבדיקה פיזיקלית מקיפה והבנה על מה כל אחת מהן זקוקה ספציפית. בדר"כ בגיל 5 יש צורך בטיפול של חלל פה, במידה ולא מצחצחים שיניים.
בגילאים יותר מאוחרים (גיל 8 שנים) אנחנו ממליצים על בדיקות תקופתיות הכוללות בדיקות דם, שתן, מדידת לחץ-דם, א.ק.ג, צילומי בית חזה ואולטרסאונד לאיברי הבטן. מטרת הבדיקות היא לאבחן בעיות לפני הופעת סימנים ובכך למנוע אסונות.

נשמח לעזור,

ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית.

שלום, הכלב שלנו, פינצ׳ר מעורב, בן 8, בריא ושמח בדרך כלל. בשבוע שעבר קרה משהו מוזר ומאז יש לו התנהגות מוזרה במהלך הטיול איתו. יצאתי איתו לטיול בשכונה בגלל מזג האויר הגשום והקר (בדרך כלל מטיילת איתו בטיילת). בהגיעי למיקום מסוים הןא נעצר כאילו הוא מפחד ומשהו כואב לו. כל פעם שניסה לצעוד שעד נוסף הוא קיפץ כאילו מכאבים. אחרי מספר ניסיונות הרמתי אותו החזרתי אותו הביתה. כסיפרתי את הסיפור לבני משפחתי גיליתי שהוא התנהג באופן דומה בעבר בדיוק באותו מיקום, וכי גם אז מזג האויר היה גשום. עלה אצלי חשד שאולי הוא התחשמל, כיוון שיש שם ספוטים ברצפה בשביל שבו הלכנו. אחרי האירוע הזה, הוא חזר הביתה ומתנהג רגיל בבית, אוכל שותה ומשחק. אולם, כאשר מטיילים איתו בחוץ הוא לעתים קופא במקומו ומסרב לזוז או ללכת (מזכיר את תגובתו כשנעצר במקום ההוא). אודה אם יש לכם תשובה למה זה יכול להיות? ואיך להתמודד עם ההתנהגות הזאת שלו במהלך טיול. כיום, אנחנו ממש משדלים אותו ללכת ולפעמים בכוח מושכים אותו כדי להמשיך ללכת.

שלום,

האם תופעה זו קיימת גם בטיולים בטיילת (המקום הרגיל שאליו מטיילים) או רק בטיולים בשכונה?

תופעה כזו של עצירה וחוסר רצון לזוז בטיול, כשבבית הכל כרגיל – מצב רוח ותיאבון מרמזת על בעיית ראייה או בעיה התנהגותית.  בעיית ראייה (לא עיוורון) לפעמים מתבטאת רק במקומות שאינם מוכרים לבעל החיים. הוא מהסס כיוון שאינו מכיר את הדרך או את המכשולים בדרך זו. בעיית התנהגות יכולה להיות מטראומה שחווה בעבר. פחות סביר, התחשמלות כיוון שברגע שהיה מתחשמל הייתם רואים סימנים קשים לכך. יותר סביר פחד ממראות או רעשים או ריחות. לאו דווקא משהו שאנחנו, כבני אדם, נשים לב אליו.

ממליצה לכם להגיע לבדיקה אצל וטרינר, שיבדוק ראייה ומצב גוף כללי.

בברכה,
ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית.

כורת הפודל שלנו בת כעשרה חדשים , שמחה וחייכנית . אתמול כשניסיתי אחזתי בה כמו תמיד מתחת לרגליים הקדמיות החלה לילל בקול. היא הולכת רגיל אך לא עולה במדרגות בקלות כפי שנהגה עד כה. חייבת לציין שהיא התרוצצה אתמול בגינה וכנראה דילגה מעל המסלעה. מה כדאי לי לעשות? אשמח לתשובה מהירה, קשה לי לחשוב שהיא סובלת.

שלום,

יכול היות שקיבלה מכה בעת הדילוג על המסלעה. כאב בהרמה וקושי בעליית מדרגות יכול להיות ממכה שקיבלה או לפציעה אחרת. החל מציפורן שנשברה ועד לבעיות בצוואר המקרינות לכיוון הרגליים הקדמיות.

אם למרות מנוחה, עדיין מתקשה לעלות מדרגות או מראה סימני כאב כשמרימים אותה, ממליצה לפנות לרופא וטרינר לבדיקה.

החלמה מהירה,
ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית

שאלה בבקשה. הכלבה שלי בייחום. שיחררתי אותה במקום מגודר כשלפתע נכנס כלב גדול שהריח אותה כנראה ועלה עליה. זה נמשך כמה שניות רצתי והורדתי אותו מעליה. האם יש סיכוי כלשהו שהיא תיכנס להריון?

שלום,

זיווג בין כלבים מחייב "הדבקות" שלהם אחד לשנייה. במהלך הזיווג איבר המין של הזכר מתנפח ולוקח 20 דקות עד להיפרדות.

אם לא קרה, אין סיכוי להיריון. כמובן, שאם לא ראית והיה מצב של יותר מ20 דקות בהן היה הכלב מחיצת הכלבה, אז היריון אפשרי.

מציע לך לפנות לוטרינר ולבדוק.

בהצלחה,
ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית.

חייבת לדעת מה זה !! יצא לכלבה שלי משהו מוזר מעל העין צירפתי קישור אשמח עם תענה לי רק מה זה .. content://media/external/file/44881
2 בינואר 2017

שלום,

הקישור לא נפתח.

ממליצה לגשת לוטרינר

שלום רציתי לשאול יש לי ציוואה בן חודשים וחצי והוא קילו 300 ורציתי לדעת האם הוא יהיה גדול?
28 בדצמבר 2016

צ'יוואווה בוגר שוקל בין 2-3 ק"ג, בממוצע.
במידה ולא מקפידים על תזונה בכמות הנכונה הכלב עלול להשמין.

בברכה,
ד"ר סיגל קרופניק, וט'

שלום אבקש לדעת האם צפוי בקרוב מבצע טיפולי שיניים לחודש השן, כפי שהיה בשנה שעברה תודה
27 בדצמבר 2016

שלום,

בהחלט!

בכל שנה, בחודש פברואר, אנו יוצאים במבצעים והנחות על טיפולי שיניים. חודש פברואר זהו חודש בריאות השן העולמי.

בברכה,
ד"ר סיגל קרופניק.

שלום, אשמח אם תוכלו לייעץ לי.. יש לי שני ילדים גילאי 6, 3 שמאד רוצים חיית מחמד. ההתלבטות שלי היא בין שרקנים לארנבים, איזה חיה יותר מתאימה לילדים? מה פחות יעשה ריחות לא נעימים בבית? יש לי בית לא גדול ולא רוצה שירגישו ריח כשנכנסים לדירה, האם מישהו מהם מפריש פחות ריחות? כמו כן מה דורש פחות טיפול? האם ארנבים יותר רגישים משרקנים? היו לי בעבר ארנבים שהדביקו אותנו בסקבייאס- זה היה נורא. האם גם שרקנים מעבירים את זה? תודה רבה! יעל

שלום יעל,

חיית מחמד לילדים היא כמובן קודם כל חיית המחמד שלך. את זו שתצטרכי לטפל. כל בע"ח הנמצא בכלוב חייב טיפול שבועי על מנת לסלק ריחות לא נעימים מהכלוב ולשמור על רמת היגיינה בסיסית.
ארנבונים, בטיפול נכון, מאוד חברתיים וניתן לשחרר אותם מהכלוב להסתובב בבית. בגילאים צעירים הם לומדים אפילו לעשות צרכים במקום מוגדר.
שרקנים, פחות לומדים, אך גם הם חיית מחמר מדהימה וחברותית.

לגבי מחלות, מומלץ לאחר קנייה או אימוץ, להגיע לבדיקה אצל וטרינר המבין בחיות אקזוטיות בכדי לבדוק שהכל תקין. ארנבונים, במידת הצורך, יקבלו זריקה לטיפול בסקביאס.

מצרפת מאמרי מידע על הטיפול בארנבונים ושרקנים.

בהצלחה,
ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית.

שלום. יש לי פקינז בן 3 מסורס. לפני כשבוע הוא נכנס לדיכאון לא יוצא מתחת למיטה כל היום. אולי פעם אחת לעשות פיפי על הריצפה וחוזר למקומו. מסרב לאכול או לשתות. חשוב לציין שזה התחיל בתקופה של גשמים חזקים ורעמים אבל לא ממש בטוחה שזה קשור לזה. מנסה לדובב אותו לצאת ללא הצלחה. יתכן והוא חולה??? או סתם בדיכאון ממשהוא??
20 בדצמבר 2016

שלום,

האם בעבר התנהג כך בזמנים של מזג אויר סוער?
פחדים מרעשים יכולים להוביל כלב להסתתר ולפחד. מצרפת מאמר בנושא חרדות בכלבים.

במידה וזו הפעם הראשונה שמתנהג כך, ייתכן כי אינו מרגיש טוב. לפעמים כאב מוביל להתנהגויות מוזרות כמו סירוב אכילה ושתייה והימנעות מאנשים.
אם מזג האוויר משתפר והכלב ממשיך שהתנהגות זו רצוי לקחת אותו לוטרינר.

בברכה,
ד"ר סיגל קרופניק.

לכלב השיצו שלי בן 8 חודשים נוצרה לפתע בלט מאחורי איבר המין לכיוון האשכים. האם מדובר באשך שטרם ירד תודה לתשובתכם

שלום,

בלט כזה יכול להיות אשך שלא ירד, בקע (הרניה), מסה או גידול, זיהום או בלוטות מין משניות הנמצאות משני צידי הפין ומתנפחות/בולטות בעת גירוי מיני.

אם הבלט מופיע כל הזמן יש צורך בבדיקה וטרינרית.

בברכה,
ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית.

הכלבה שלי בת חודש . כרגע לא יוצאת לטיולים כי היא עוד לא מחוסנת , אמרו לנו לחסן אותה בגיל חודשיים .. אתמול בלילה היא פשוט צרחה בזמן שעשתה קקי ובתוך הצואה היה כמו תולעים כאלה לבנות מה עושים במצב כזה
2 בדצמבר 2016

שלום,

אם יש לה תולעים היא צריכה לקבל סירופ נגד תולעים לגורים.

חיסון נגד פרוו וכלבלבת אינו קשור למצב ויש צורך לחכות איתו עוד שבועיים.

בברכה,
ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית.

הארנב שלי מתנגד לשתות ולאכול ובקושי הולך מה לעשות בנידון?
28 בנובמבר 2016

ארנבונים יודעים להחביא בעיות וכאב. לפעמים הסימן הראשון הוא חוסר שתייה ואכילה. ארנב שאינו אוכל ושותה זהו מצב חירום המחייב בדיקה אצל וטרינר. גשי בדחיפות אל וטרינר המבין בארנבונים.

בהצלחה,
ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית.

שלום יש לי שיצו בן שנתיים לפני חמישה ימים הכלב התחיל להקיא בהתחלה נוזלים צהובים ואז נוזל בצבע שחור אושפז ליום אצל הוטרינר ושוחרר מכיוון שהיה יום שישי ביום שישי בלילה במשך הלילה היה זרוק על המיטה והתחיל לרעוד ולהוציא רוק מהפה כניראה עקב בחילה בבוקר שלשל צואה בצבע שחור הכלב אושפז במרכז רפואי לכלבים מאז נעשו כל הבדיקות האפשריות הכלב לא אוכל כלום בקושי זז במקום משלשל דם נוזלי כבר מספר ימים ופולט כל מה שמנסים לתת לו בוצעו הרבה מאוד בדיקות לשלילת פרוו ועוד מחלה שקשורה לטיפול בקורטיזון וחסימות מעיין באולטרסאונד הכל נשלל מטופל באנטיביוטיקה אבל לא מגיב יש למישהו המלצה מה לעשות אנחנו מיואשים כבר

מבינה את התסכול.

שלשול שחור והקאות שחורות מעידות על דימום למערכת העיכול הקדמית (קיבה ומעי דק). הייתי שמחה לכתוב מהו הצעד הבא אך אני לא יודעת את כל הבדיקות והממצאים.

בעיות הגורמות לכך יכולות להיות בגלל בעיה במערכת העיכול – דלקת מעיים או קיבה חריפה, כיבים במערכת העיכול, גידולים, גוף זר הגורם לחור במערכת (פרפורציה) או בגלל בעיות מחוץ למערכת העיכול כמו אדיסון (תת פעילות של בלוטת האדרנל), בעיות כבד, דלקת לבלב או בעיות במערכת הקרישה.

יש לשלול בעיות אלו ע"י בדיקות דם הכוללת גם בדיקות דם כלליות וספציפיות לאדיסון, לבלב, תפקודי קרישה, אולטרא-סאונד, אנדוסקופיה.

 

החלמה מהירה,
ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית.

שלום, החתול שלי בן כמעט 15. זכר. מסורס. ללא היסטוריה של מחלות מיוחדות/ טיפולים למעט עקירת שיניים מלאה לפני שנתיים. לחתול בטן נפוחה ובדיקת אולטראסאונד לפני שבועיים העלתה כי יש לו ציסטות פנימיות וכנראה שאחת מהן התפוצצה. דגימת נוזל העלתה נוזל חלבוני. לא דובר על תאים סרטניים. החתול קיבל זריקת סטרואידים לניסיון לסגירת הציסטה ולספיגת הנוזל בגוף. הנפיחות לא ירדה. החתול אוכל, לא הרבה , אך מרזה. אין בעיה עם שתיה. ככלל הוא במצב רוח טוב. החתול נמצא גם בבית וגם בחוץ אני חוששת לבצע ניקוז של הנוזלים עם טשטוש עקב מצב גופני ירוד וגיל החתול, מה גם שהבעיה עשויה לחזור לאחר ימים מספר. יש מקום לחוות דעת נוספת ?

שלום,

היכן הציסטות ממוקמות? האם קשורות לאיבר מסוים בגוף?

האם בוצעו בדיקות דם? אנליזת הנוזל?

בנוזל בטני המכיל חלבון יש צורך לברר מהיכן החלבון ומה כמותו. הנוזל יכול להיות חלבוני בגלל בעיות לב, גידולים סרטניים, נוזל מרה או זיהום ועוד.

ואם אתה חושש, למרות המלצותיו של הוטרינר, בהחלט יש מקום לחוות דעת שנייה,
ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית.

שלום ד״ר יש לי רועה גרמני בן 9 הבחנתי שיש לו צליעה ברגל הקדמית במפרק התחתון שקרוב לכף הרגל ויש גם נפיחות קטנה כנראה מנפילה לא טובה האים הוא שבר את הרגל או פרק את המפרק כשהוא הולך הוא מדדה אבל למשל מצליח לעלות מדרגות ולרוץ האים זה דורש בדיקה דחופה ?יכול להיווצר נזק בלתי הפיך או שזה יתרפא מעצמו?
8 בנובמבר 2016

שלום,

צליעה יכולה להיגרם ממספר רב של גורמים: טראומה (כמו נפילה לא נכונה) מובילה לפריקה או שבר. דלקת מפרקים או שינויים הנובעים מהגיל יכולים לגרום לכאב ולנפיחות ואפילו גידולים יודעים לגרום לנפיחות מפרקית. צליעות יכולות להיות גם בגלל בעיות של מערכת העצבים. למשל, פריצת דיסק עלולה להוביל לצליעה.

ניתן לאבחן ע"י בדיקת רופא הכוללת בדיקה אורתופדית ונוירולוגית. במקביל אם יש חשד לטראומה מומלץ לצלם את האזור הכאוב והפגוע. זו הדרך היחידה לאבחן אם קיים שבר והיכן בדיוק ממוקם.

ממליצה לתאם תור לבדיקה ומשם להתקדם.
בברכה,
ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית.

הבוקר הארנבת שלי נשמה בכבדות ולאחרונה נשרה לה פרווה בעורף מה זה אומר האם היא עומדת למות חלילה? אשמח לתשובה דחוף!
29 באוקטובר 2016

שלום,

נשימות בכבדות לאורך זמן מראות על קושי נשימתי או כאב.

נשירה פרווה בארנבים יכולה להיות מבעיות עור רבות. הנפוצה מביניהן היא טפיל סקביאס הגורם לכך.

בכל מקרה, שתי הבעיות מחייבות בדיקה של וטרינר.

בהצלחה,
ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית.

היי יש לי פומרינין בן 4 חודשים נישאר לו עוד חיסון אחד לעשות … היומיים האחרונים החלפתי לו אוכל . אוכל רגיל של כלב עד לפני יומיים היה אוכל אוכל דייסתי שקניתי מהוטרינר . מאז החלפתי לו הוא לא מפסיק לשלשל . חייבת לציין שהוא אוכל שותה משחק קופץ הכל כרגילללל . השאלה שלי מה לעשות? להחזיר את האוכל של הוטרינר או להמשיך עד שיתרגל ויעבור לו השילשולים ??
24 באוקטובר 2016

שלום,

מעבר בין מזונות חייב להיעשות בהדרגתיות,נ בעיקר בגורים. כל שינוי תזונתי עלול לגרום לשלשולים.

המלצתי היא לחזור למזון של הוטרינר או לחילופין לתת עוף ואורז מכובסים עד להתמצקות הצואה. לאחר מכן, יש להציג מזון חדש בהדרגתיות על פני 5-6 ימים.

אם השלשולים לא מפסיקים או אם מצב הרוח משתנה לרעה או נוספו הקאות יש לפנות לוטרינר המטפל לבדיקה.

החלמה מהירה,
ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית.

שלום, יש לי 3 ארנבים, הארנבים שלי בערך בני 4-5 חודשים, והם כבר די הרבה זמן לא גודלים, כשהם היו גורים הם גדלו, אך עכשיו נראה שהם נתקעו איפשהו באמצע בין שלב הארנב הגור לשלב הארנב הבוגר, אף על פי שהם לא ארנבים ננסים! מה לעשות? האם זה חמור??

שלום,

אם הם לא ארנבונים ננסיים חשוב לבדוק שמקבלים את כמות המזון ומגוון המזון החשוב להם לגדילה – מצורף מאמר על גידול ארנבונים.

אם התזונה נכונה יש צורך בבדיקה של וטרינר.

בברכה,
ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית

מה אומר החיך העליון השחור אצל כלבים
6 באוקטובר 2016

חיך עליון הכוונה לחלק העליון בתוך חלל הפה בין השיניים. לחלק מהכלבים קיימת פיגמנטציה באזור זה ובמקום להיות ורוד הוא שחור, בצורה נורמלית.

שלום וברכה! יש לי ארנבת בת 7 חודשים ולפני כמה ימים שמתי לב שהיא התקרחה קצת באיזור הפה, לפני יומיים הארנבת גררה רגל אחת וחשבתי שהיא נפצעה ועכשיו היא לא מצליחה בכלל להשתמש ברגליים האחוריות שלה מה עושים איתה? האם אני צריכה להרחיק את הילדים ממנה? יש סיכוי שהם ידבקו מאיזה מחלה שיש לה?
4 באוקטובר 2016

שלום ושנה טובה,

את מתארת שתי בעיות שונות.

קרחות בארנבונים יכולות להיות בגלל בעיות עור. הנפוצה בהם היא סקביאס (טפיל עורי) הגורם לגירודים. זהו טפיל העלול להדביק גם בני אדם ולגרום לגירודים. קיימות בעיות עור נוספות הגורמות להתקרחות כמו פטריה, פציעה, זיהום.

גרירת רגל והחמירה לשיתוק של שתי הרגליים האחוריות עלול להיות בעיה רצינית בעמוד שדרה. ארנבונים מאוד רגישים ופגיעים ואם הרימו אותה לא נכון יכול להיות וגרמו לנזק בעמוד שדרה שהוביל למצב המתואר. זהו כמובן לא מצב מדבק לאף בעל חיים אחר, כולל בני אדם.

אני מצרפת מאמר בנושא גידול ארנבונים (בקישור) וממליצה לך לפנות לוטרינר המבין בארנבונים באזורך.

בברכה,

ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית.

שלום יש לי חתולה בת 7..עד לפני שבועיים הייתה בריאה לחלוטין. לפני כשבועיים קיבלה עצירות ולא היו לה יציאות במשך כ 3 ימים. הוטרינר אמר שצריך לתת לה לקססטט כל יום כפית,ומכיון שזה לא עזר, הוא המליץ על שמן פאראפין. כשזה לא עזר.. החתולה הגיעה אליו,ושם עשה לה חוקן והכל יצא… בהזדמנות זו, הוא עשה לה בדיקות דם, תיפקודי כליות וכבד, צילום רנגן ואולטרסאונד בטן, והכל היה תקין. החתולה אוכלת אוכל מיוחד לעיכול כבר שנים.. ומעולם לא קרה דבר כזה. מאז עברו כמה ימים, והחתולה לא נותנת צואה בלי כפית לקססטט ואפילו קצת יותר ליום..מה אפשר לעשות? לי זה נראה לי לא תקין .. תודה על התשובה

שלום,

קושי במתן צואה יכול להיות ממספר רב של סיבות. חלקן ניתנות לפתרון וחלקן לא. למשל, כאבי גב או בעיות במבנה האגן (כמו שברים) עלולים לגרום להימנעות מכניסה לתנוחה הנכונה למתן צואה ובעקיפין לעצירות. בעיות במערכת העצבים או במערכת העיכול עלולים להוביל לבעיה הנקראת מגה-קולון. תופעה זו מתארת מצב של הרחבה של המעי הגס שהופך למין "שק" צואה.

האמצעים לטיפול בבעיה הם בעיקר שינוי תזונתי – ריכוך הצואה ע"י הוספת מזון עתיר בסיבים ומים כמו גם מרככים (שמן פראפין ולקסא-סטט). לפעמים, ניתנות תרופות הגורמות לשלשול או תרופות המעודדות תנועתיות של המעיים.
ציינת שכל הבדיקות שנעשו יצאו תקינות. האם זה כולל צילום רנטגן? האם לא ראו הרחבה של המעי הגס או בעיות אחרות? בנוסף, איזה מזון מקבלת בדר"כ ומה בעיית העיכול בגללו היא אוכלת את המזון הספציפי? אשמח לפירוט על מנת לעזור יותר.

שנה טובה,
ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית.

יש לי כלב חדש מסוג פומריאן בן חמישה חודשים ואני חושבת שהוא מרגיש לא טוב הוא נושם נשימות מאוד מהירות עם הלשון באופן תמידי בחוץ הדופק שלו מהיר לא מדדתי כמה בדקה הוא לא מסכים לאכול תאוגל שקניתי לו אני מצליחה רק להאכיל אותו באוכל של בני אדם (לא מטוגן לא מבושל ובלי תבלינים) ועכשיו הוא ישן ונורא אפטי אליי מה לעשות ?

כמה זמן הוא אצלך? האם חם סביבו? האם כאוב? איך מצב הרוח? איך הצואה? האם הקיא?

כלבים מתנשפים ומלחיתים (זו הדרך שלהם לקרר את עצמם) ועושים זאת בנוסף גם בזמן לחץ וכאב.
חוסר תיאבון לאוכל שלו אבל תיאבון למזונות ביתיים נקרא תיאבון סלקטיבי ויכול להיות קשור לבעיות כמו קושי לאכול מזון קשה (גרגירים) או ירידה בתיאבון בגלל מצבי מחלה כאלו ואחרים ולפעמים, בצורה פשוטה, בגלל שהמזון הביתי הרבה יותר טעים.

אם את חושדת שיש בעיה בריאותית עלייך לקחת אותו לוטרינר.

בברכה,
ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית.

הי דר,יש לי כלב מסוג רואה אוסטרלי הוא בן 4,עשינו לו סירוס לפני שבוע בדיוק לאחר מספר ימין הביצים שלו התחילו להתנפח לאט לאט בצורה מוגזמת פנינו לוטרינרית היא הביאה לו משכים חדשים ואנטיביוטיקה אך זה עדיין לא עזר מה ניתן לעשות?
1 באוקטובר 2016

שלום,

אשכים נפוחים לאחר סירוס יכולים להיות בגלל מספר סיבות: סרומה (נוזלים המגיעים לאזור נורמליים כחלק מההחלמה), בצקת, זיהום או הרניה (בקע). יש צורך לבדוק את האזור ולהבין ממה נובעת הנפיחות ולטפל בהתאם. אצל כלבים בוגרים ומבוגרים העוברים סירוס קיימת נפיחות מקומית גדולה יותר מאשר אצל גורים.

אם הנפיחות עדיין קיימת (שבוע לאחר מכן) ועדיין מוגזמת יש צורך לחזור לוטרינרית המטפלת. חשוב לזכור שהנפיחות יורדת מאוד לאט ועד אז יש לשמור את הכלב במנוחה (טיולים קצרים עם רצועה בלבד), ללא משחקים או קפיצות.

החלמה מהירה,
ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית.

הכלבה שלי כנראה בהמשך השבוע (לא בטוחה מתי זה קרה ) נראה כי נדבק לה על החיך העליון מן משהו שחור.. נראה כי זה חלק מן העור שלה שהצמיח כמו שומה גדולה בצבע שחור . מה שבטוח זה לא היה לפניכן. מה לפי דעתכם זה יכול להיות ? אשמח אם תשלחו לי תשובה למייל כי אני לא מסתכלת באתר הרבה. תודה רבה לכל מי שלפחות ייתן רעיונות או יעזור באיך לטפל בזה ..
26 בספטמבר 2016

התיאור מאוד לא ברור. הייתי ממליצה לך לפנות לוטרינר בכדי שיראה במה מדובר.

יש לי כלב שיצו זכר בן 3 שנים , לפני כמה ימים הכלב התקשה לעשות קקי , הוא ממש בוכה וצורח מכאבים וכשהוא מצליח להוציא צואה זה יוצא עם טיפות דם . יוצא לו קקה ממש קצת כמו עיגולים ממש קטנים . הוא ממש סובל בוכה כשהוא מנסה להוציא קקי . לקחתי אותו לווטרינר והוא דחף לו אצבע והוציא לו את החרא שנישאר שם . הווטרינר אמר שכניראה יש לכלב לחץ הורמונלי .וצריך לעשות לו חוקן ולתת לו שמן פראפין אני לא חושבת שזה לחץ הורמנולי . האם יכולות להיות עוד סיבות לבעיה ?
5 בספטמבר 2016

כאבים במתן צואה וקושי במתן צואה מחייב בדיקה מקיפה הכוללת בדיקה פיזיקלית בכדי לבדוק רמת התייבשות, מבנה אגן ובדיקה רקטלית בחיפוש אחר פגיעה במבנה או בבלוטת הערמונית.

מומלץ גם להוסיף לבדיקות גם בדיקת צואה, בדיקת דם וצילומי רנטגן.

קושי במתן צואה יכול להיות בגלל מבנה אנטומי לא תקין כמו היצרות אגן, פגיעה במערכת העצבים, הרחבת המעי הגס (מגה-קולון), הרנייה (בקע של השרירים באזור פי הטבעת), הגדלה של הפרוסטטה הלוחצת על האזור וגידולים.
אם את לא בטוחה באבחנת הרופא, מומלץ לפנות לחוות דעת נוספת.

החלמה מהירה,
ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית.

שלום יש לי כלבה בת 5 חודשים רועה גרמנית יש לה חום מעל ל39, נשימות כבדות, חלשה, אומנם אוכלת וטיפה שותה מדי פעם והיא מחליפה שניים זה טיבעי או לפנות לטיפול מידי ?

שלום,

טמפ' גוף תקינה של כלבים נעה בין 38.5-39.3.
בגיל 4 חודשים כלבים מתחילים להחליף שיניים, משיני חלב לשיניים הקבועות. ההחלפה נעשית עד גיל 7 חודשים.

הדאגה שלי היא תיאור של חולשה, מיעוט באכילה ושתייה. זו הסיבה לקחת אותה לוטרינר.

בהצלחה,
ד"ר סיגל קרופניק, וט'

 

יש לי ארנבון בן כמעט חצי שנה, שלקחתי מפינת חי. לפעמים כשאני משחררת אותו הוא מנער את הראש ממש מהר ומתקדם בקפיצות כאלה עם סיבוב וניעור של כל הגוף. האם זה ביטוי התנהגותי של פחד ותוקפנות? או של שמחה? אני לא מצליחה להרגיש… כשאני מרימה אותו אלי, זה מפסיק. מעבר לזה, הוא כן מגלה קצת תוקפנות ונשכנות אם אני מתעסקת עם הכלוב בזמן שהוא נמצא בפנים… אם אני רוצה להרים קצת הפרשות וכו'… האם זה אופי? או משהו של הגיל? והאם סירוס יכול לעזור? תודה רבה.

שלום,

ניעור ביציאה מכלוב אינו בהכרח סימן לתוקפנות או שמחה. יכול להיות גם חילוץ איברים. חשוב לוודא שגודל הכלוב מתאים לגודל הארנב. שימי לב שיש לו מספיק מקום להתנועע, להתרומם על רגליו אחוריות מבלי לגעת עם הראש בחלק העליון של הכלוב ולהתמתח.  חשוב גם לוודא יש מקום בכלוב המשמש כאזור מסתור, אזור אחר לאכילה ולשתייה ואזור נוסף לעשיית צרכים.

לזכרים לא מסורסים נטייה להיות תוקפניים כלפי ארנבונים שאינם מכירים ובני אדם. סירוס בגיל צעיר פותר את הבעיה  ומומלץ.

בברכה,
ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית.

שלום, יש לנו ארנבון זכר ואנחנו נוהגים לשחרר אותו בבית ולפעמים בגינה(כמובן בהשגחה) בגינה הוא אוכל צמחים אלה צמחים ממשתלה בצבע סגול וירוק, ולפעמים אנחנו שמים לב שיש איזה חומר כתום שהוא הקיא על הרצפה. יש מצב שזה קשור לצמחים שהוא אוכל בגינה? והאם אפשר להפגיש בינו לבין שני גרבילים זכרים? ושאלה אחרונה האם עדיף להשאיר אותו במזגן בבית או בחוץ בחום? תודה.
28 באוגוסט 2016

שלום,

ארנבונים לא יכולים להקיא. מבנה מערכת העיכול שלהם אינו מאפשר הקאה. הצבע הכתום על הריצפה הוא שתן, ככל הנראה. צבע השתן שלהם משתנה כשתלות במה שאכלו.

ארנבונים מעדיפים טמפרטורות נמוכות כיוון שאינם יודעים להתמודד עם חום בצורה טובה.

מצרפת דף מידע על הארנבונים והטיפול בהם.

בברכה,

ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית.

הכלבה שלי אתמול הלכה אחורנית ונתקעה בכפכפים שהיו מאחוריה. נראה שהיא נקעה את הרגל האחורית שלה והיא נפוחה עכשיו. היא לא עושה צרכים ולא ממש אוכלת מאתמול. ניסיתי לשים לה כמה פעמים קרח להורדת הנפיחות. מה עוד אפשר לעשות, וכמה זמן יכול לקחת להוריד לה את הנפיחות? תודה רבה
8 באוגוסט 2016

האם הכלבה דורכת על הרגל?

נפיחות ברגליים וכאב שאינו יורד יכול להיות אפילו שבר ואז קרח לא יעזור.
ניתן לבדוק מה קרה ע"י בדיקת של מישוש הרגל ע"י רופא וצילומי רנטגן. אם מדובר בשבר יכול להיות וצריך לקבע או לנתח.

בברכה,
ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית.

היי, ראשית אציין שהכלבה מאושפזת אצל וטרינר אך לא יודעים מה יש לה. אשמח לרעיונות אם יש לכם. כלבת אסקי חדשה במשפחה, לא ידועה היסטוריה רפואית. בשבוע האחרון משלשלת ומקיאה דם. היום היא לא מקיאה, אבל רק בגלל שהיא לא אוכלת. השילשול (שזה לא ממש שילשול, זה דם) חמור. נכון לעכשיו הכלבה מקבלת עירוי ואנטיביוטיקה, כטיפול בדלקת מעיים. אך היא אינה מגיבה לטיפול. פרוו נשלל. האם יש לכם מושג על מחלות נוספות שניתן לבדוק? הוטרינר לא יודע מה עוד לבדוק (למעט מחלה שאיני זוכרת את שמה, שהטיפול בה הוא כדור מידי יום, באופן קפדני. וטיפול זה יאפשר לה לחיות כרגיל, אם אכן יש לה את זה) הבדיקה תבוצע מחר (אך נעשית בשני שלבים). רעיונות??

שלום,

בת כמה הכלבה? אילו בדיקות נעשו? כיצד נשלל פרוו? האם חוסנה בעבר? מתי?

שלשול דמי יכול להיות: פגיעה במערכת העיכול הנובעת מזיהום, גידולים, IBD, חוסר ספיגת המזון או כיבים, מחלות וירליות כמו פרוו, מחלות אנדוקרינולוגיות כמו בעיות בבלוטת האדרנל או הלבלב, מחלות כבד, הרעלות הפוגעות בתפקודי הקרישה כמו רעל עכברים ושוק.

אם הבעיה ממשיכה באשפוז יכול להיות וצריך להתקדם אבחונית (איני יודעת אילו בדיקות כבר נעשו): בדיקות דם הכוללות בדיקות אלקטרוליטים ותפקודי קרישה, אולטרסאונד בטן וצילומי רנטגן ובמקרה הצורך גם אנדוסקופיה. במקביל, אם הועלה חשד ספציפי לבעיות הורמונליות – קיימות בדיקות ספציפיות.

אשמח לעדכון,
בהצלחה,
ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית.

שלום. יש לי כלבה בת 3 וחצי פינצרית מעורבת אתמול ננשכה על ידי חתול בפינקס החיסונים מופיע כי התחסנה בכלבת בפעם האחרונה בתאריך 8.9.15 ביקרנו אצל הוטרינר לאחר הנשיכה והוא בדק נתן טיפול ואמר כי אין ממה לחשוש אך אני עדיין איני רגועה כי עוד מעט חולף שנה מאז חיסון הכלבת האם יש סיבה לדאגה בנושא הכלבת? לכמה זמן תקף חיסון הכלבת מבחינה בריאותית (ידוע כי מבחינת החוק צריך להתחסן פעם בשנה) אך מבחינת הבריאות האם זה תקף ליותר משנה?

שלום,

כלבת, ע"פ החוק,  חייבים לחסן פעם בשנה, אך החיסון עצמו תקף לשלוש שנים.

הסיכוי לחלות בכלבת מנשיכה של חתול הוא מאוד נמוך. החשש העיקרי מנשיכה של חתול הוא זיהום של הפצע. מומלץ לחטא טוב את המקום ואם הנשיכה עמוקה רצוי לשקול אנטיביוטיקה.

החלמה מהירה,
ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית.

שלום, יש לי כלבת פודל בת 11. לאחרונה בכל פעם שהיא חוזרת מטיול בורח לה שתן בבית(היא עושה גם צרכים בחוץ לפני שזה קורה לה, וזה לא קורה לה סתם ככה במהלך היום אלא רק לאחר טיול). אציין כי מעולם הכלבה לא הייתה עושה צרכים בבית ולאחר שזה קורה היא מפוחדת ומבויישת. אשמח לעצה מה עליי לעשות. תודה!

שלום,

בריחת שתן או טפטוף מעיד על בעיה במערכת השתן, מערכת העצבים או מערכת המין. למשל, זיהום או דלקת בדרכי השתן, אבנים, גידול או בעיה הגורמת להיחלשות הסוגרים.

מומלץ לפנות לוטרינר לבדיקה. בבדיקה יהיה צורך גם בבדיקת שתן ולפי הממצאים גם אולטרסאונד או בדיקות דם.

החלמה מהירה,
ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית.

 

שלום , יש לי כלבה האסקית גזעית , כבת שנה וחצי היא המליטה גורה אחת . היום (לאחר חודשיים מההמלטה) , היא הפכה להיות רזה למרות שהיא אוכלת פרו פלאן 3 ארוחות עשירות ביום +חטפים (בסקווטים , כבר אווז ועוד) . בנוסף , החלה אצלה נשירה שאינה אופיינית למעבר , העור שלה מורגש כשמלטפים אותה , מורגשת תחילת כרחת . הכלבה מתפקדת באופן טבעי .ויטרינר בדק אותה לפני כשבוע ואמר שמצבה הבראיותי טוב . אך אין אני מרגישה את המקצועיות במקרה זה . מה צריך לעשות ?
1 באוגוסט 2016

שלום,

ירידה במשקל למרות תיאבון תקין מחייבת בדיקות מקיפות הכוללות בדיקות דם, שתן והדמיה. קיימות מספר רב של מחלות העלולות לגרום לכך. למשל, תולעי מעיים, בעיות במערכת המין, בעיקר לאחר המלטה (דלקת רחם, לדוגמא), דלקת מעיים, נגיעות בתולעת הפארק ועוד.
אם את חוששת לחוסר מקצועיות את יכולה לפנות לחוות דעת שנייה אצל וטרינר אחר.

האם הכלבה מניקה עדיין? האם יש הקאות או שלשולים? האם מטופלת בצורה קבועה נגד תולעי מעיים וכנגד תולעת הפארק? האם ישנם הפרשות מאיבר המין?

מוזמנת לצור קשר עם המרפאה לתיאום תור,
ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית.

יש לי כלבת לברדור בת שנה וחצי. לפני כחודשיים היא המליטה 9 גורים. לאחרונה הופיעו סימנים שונים על הגוף שלה יחד עם גירודים קשים, לקחתי אותה לויטרנרית והיא אמרה שיש לה סקביאס והתחלנו לטפל בה. 3 מהגורים שלה שהו איתה עד היום ( הפרדתי ביניהם לפי בקשת הויטרנרית) אין להם סימני סקביאס ואין גירודים. האם יש סכנה עליהם? צריך גם לבדוק את הגורים?
24 ביולי 2016

שלום,

סקביאס מדבק. מומלץ להפריד את הגורים או לחילופין, אם עדיין יונקים, לתת טיפול מונע גם להם.

אם לא מתגרדים ולא מראים סימנים של קרחות יש לעקוב אחר הופעת סימנים אלו. אם מופעים סימנים מיד לגשת לוטרינרית.

בהחלמה מהירה,
ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית.

הכלב שלי בן שנה ושלוש חודשים הוא בדרך כלל בריא ומחוסן בזמן הוא אוכל כל מה שהוא רואה חוץ מהאוכל שלו וכמה פעמיים הקיא וחזר לעצמו אבל היום הוא הקיא ומאז הוא מוציא ריר וכזה בדיכאון מה עליי לעשות תודה

שלום,

ריור והקאות מחייבות בדיקה של וטרינר.

הקאות יכולות להיות בגלל משהו לא טוב שאכל, חסימת מעיים, דלקות וזיהומים במערכת העיכול או בעיות באיברים אחרים כמו בעיה בכליות או בכבד.

בברכה,

ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית.

שלום! לפני 3 שבועות נתנו לכלב שלנו (מלינואה בן שנה וחצי) כדור בראווקטו. נראה שהכדור לא עזר בכלל בכלל. להיפך. מאותו היום הוא מתגרד בלי הפסקה, נראה שפוף ומצאנו עליו המון קרציות. יש מצב כזה? תודה רבה רבה.
13 ביולי 2016

שלום,

כדור ברבקטו (BRAVECTO), מניסיוני, עושה עבודה נפלאה נגד פרעושים וקרציות אך אם קיימת נגיעות גבוהה של קרציות בסביבת הכלב הטיפול נגד קרציות חייב לכלול טיפול סביבתי (הדברה).

גירודים בכלב יכולים להיות בגלל פרעושים אבל יכול להיות שקיימים גירודים מסיבות אחרות ויש לבדוק זאת.
אם המצב לא משתפר לאחר הדברה סביבתית הייתי מוסיפה חומר אחר נגד פרעושים וקרציות ופונה לוטרינר לבדיקה.

מצרפת מאמר על פרעושים בכלבים

 

בברכה,
ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית.

היי האם אפשר לתת אומגה 3 של בני אדם. ללברדורית ? היא בת 10 סובלת מדלקת פרקים ושמעתי שיש כלבים שזה עוזר להם. אם כן מה המינון המומלץ היא שוקלת 37 קג. תודה רבה רבה
5 ביולי 2016

שלום,

אומגה 3 הוא מצוין לדלקות פרקים, בין היתר.

ניתן לתת לכלבה ששוקלת 37 ק"ג 3 כמוסות של אלפסה מקס ביום.

אני ממליצה לעשות שינויים  נוספים בכדי להקל עליה כמו שינויים תזונה – מעבר למזון תומך מפרקים ומעודד ירידה במשקל, ירידה במשקל ומשככי כאבים אנטי-דלקתיים.

בהצלחה,
ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית.

היי.. יש לי גורת מלטז בת חודשיים, שוקלת כ – 1.300 . היום, לקחנו אותה לחיסון שני, היא קיבלה תילוע , חיסון משושה וטיפות נגד פרעושים וקרציות. הווטרינרית בהתחלה לא ממש הצליחה להזריק לה את החיסון ולכן דקרה אותה מספר פעמים . חזרנו הביתה והכלבה הייתה בסדר גמור. היא הלכה לישון, אז כשקמה, התחילה לבכות וליילל… בכל פעם שהרמנו או ניסינו להרים אותה – היא צרחה. היא הולכת קצת מוזר ולאט ורק ליד הקירות, ובכל פעם שמלטפים אותה היא הולכת למקום אחר, אין אפשרות בכלל להרים… האם זה נורמלי? / מסוכן? אני נורא מפחדת. היא נראית קצת רע. עזרה בדחיפות :( בברכה, נועה .
2 ביולי 2016

נועה יקרה,

לחיסון משושה קיימות תופעות לוואי כמו חוסר מנוחה, עייפות, חולשה וכאב במקום הזרקת החומר ל-24 שעות.
ניתן להקל על הכאבים עם משככי כאבים.
ממליצה לך להתקשר אל הוטרינרית להתייעץ מה כדאי לתת ואיך לעזור לה.

אם כבר עבר, אז ממליצה שבחיסון הבא תציינו זאת בכדי שתקבלו הדרכה מה לעשות.

בברכה,
ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית.

היי יש לי שתי ארנבים זכר ונקבה שמנו את שתיהם באותו כלוב קטן אבל בסדר הם היו שם משהו כמו 4 ימים. כנראה הם רבו ואני לא יודעת מה יש לשתיהם הם נורא רזו פתאום השיער שלהם נהיה כמו שיער רטוב כזה והוא התייבש לא בצורה יפה גם השיער בכפות רגליים שלהם נשר לגמרי מה לעשות איתם?
26 ביוני 2016

שלום,

ארנבונים שאינם רגילים אחד לשני במקום קטן יחסית יריבו על טריטוריה. האם את בטוחה שהם זכר ונקבה? האם הכלוב מספיק גדול ויש מקום לכל אחד להסתתר?

נשירת פרווה ורזון מעידים על מחלות. האם מתגרדים? מתעטשים? אוכלים כמו שצריך?
קיימות מספר מחלות כמו למשל מחלת עור הנקראית סקביאס או מחלת דרכי הנשימה הנקראית פסטורלה שיכולות להראות את הסימנים שאת מתארת.

מומלץ לפנות לוטרינר לבדיקה.

מצרפת מאמר על גידול ארנבונים.

בברכה,
ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית.

היי אתמול קיבלנו גורת מלטז בת חודש וחצי היא הייתה נורא פעילה… היום לקחנו אותה לוטרינר הוא עשה לה חיסון ראשון ותילוע והכניס לה שבב אלקטרוני.. היא הייתה סבבה אבל פתאום היא נהייתה ממש ממש עייפה היא כל הזמן ישנה היא לא קמה… אנחנו מעירים אותה ומנסים להעמיד אותה היא ישר שוכבת וחוזרת לישון…. (יש לציין שרוב הלילה היא הייתה ערה כי היא בכתה כי היא מתגעגעת להורים שלה ולאחים שלה) האם זה בסדר?? אני ממש חוששת.. תודה רבה
13 ביוני 2016

שלום,

מקווה שהגורה בסדר…

חיסון ראשון לגורים קטנים עלול לגרום לעייפות וחולשה ולפעמים כאב במקום מתן הזריקה למשך 24 שעות, אך מכיוון שאינכם מכירים אותה עדיין אני ממליצה לצור קשר עם הוטרינר המחסן לבדיקה חוזרת.

אשמח לעדכון,
ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית.

הייי, אימצתי חתלתולה בת שלושה שבועות שננטשה ע"י השכנים לפני שבוע. היא התאקלמה מאוד מהר, משחקת מתרוצצת גדלה יפה אוכלת טוב והיציאות שלה תקינותולא מראה שום סימני מצוקה אבל הבטן שלה ניראת לי מאוד מאוד נפוחה. האם זה מצב רגיל לגורים או האם זו היא דלקת צפק של חתולים?

היי,

תתחדשי! חתולים הם בעלי חיים מדהימים.

האם הצרכים תקינים – צואה במרקם וכמות תקינה? מה היא אוכלת?

נפיחות בטנית לגורים יכולה להיות בגלל מזון שאינו מתאים או בגלל טפילי מעיים. תולעי מעיים מועברים ע"י פרעושים ודרך האם. כל גור חתולים צריך לעבור טיפולים נגד תולעי מעיים.
בנוסף, גורים צריכים לקבל חיסונים וטיפולים נגד פרעושים.

בברכה,
ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית.

ד״ר שלום. לצערי היום בבוקר הכלב שלי קפץ לכביש ורכב דרס לו את רגל הקידמית. הכלב צרח ודימם. הלכנו מהר למוקד חירום קרוב קיבל הרדמה, משכך כאבים אנטיביוטיקה ל10 ימים וגבס. כמה זמן לוקח שיקום? הרופאה אמרה שיש נמק של 3 סמ ומקווים שלא יצטרכו לכרות את האצבע. כמה זמן שיקום ומה אומר חס וחלילה תהליך כריתת אצבע.. בברכה ענת
6 ביוני 2016

שלום ענת,

צר לי לשמוע. מקווה שהכלב מרגיש יותר טוב.
לפי התיאור נשמע שהכלב שבר את הרגל. שבר ברגל יכול להיות "פשוט" או "מורכב". קיימים שברים בהם קיבוע חיצוני כמו גבס יספיקו אך יש כאלו בהם יהיה צורך בקיבוע פנימי.
נמק הוא מצב בו הריקמה מתה ולעיתים יש צורך לכרות את האיבר.

למרבה המזל, כלבים יודעים להחלים בצורה טובה ומהירה יותר מאנשים. יהיה צורך במנוחה ומשככי כאבים אך תוך שבוע מהכריתה הכלב יחזור להשתמש ברגלו.

החלמה מהירה וקלה,
ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית.

קוראים לי גבריאל, יש לי כלבה דלמטית בת 13 וחצי בערך. בימים האחרונים היא לא מפסיקה לילל, לפעמים היא קורעת דברים, היא מלקקת הרבה דברים, והיא מיללת בלי הפסקה… אני מפחד… אני יודע שזה גיל מבוגר מאוד לכלבים דלמטיים, אבל אני לא חושב שזה משהו שהיא הייתה עושה בגלל הסיבה הזו… אני חייב עצה דחוף!
5 ביוני 2016

גבריאל יקר,

שינויי התנהגות כאלו מצריכים בדיקה וטרינרית.

במקביל, נסה לחשוב האם שונה משהו בהתנהגות שלך? בהרכב המשפחתי? סדר היום או האם יש משהו נוסף הגורם לה לפחד (שיפוצים או רעשים חדשים?).

בהצלחה,
ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית.

 

יש לי אסקי סברית מעורבת עם זאב בת שנה ושלוש כלבה מדהימה אימצנו אותה לפניי6 חודשים אבל יש לה התנהגות מאוד מוזרה היא פוחדת מכל אדם שמתקרב אילה במיוחד מזקנים, יכול להיות שהיא היתה חיה לפניי שהגיע אלינו אצל זוג מבוגר שהתעללו בה מה יכול להיות אשמח אם תענו לי על שאלתי תודה פזית
1 ביוני 2016

פזית יקרה,

הלוואי וכלבים יכלו לדבר, אז היינו יכולים לדעת מה עבר עליהם ולמה הם מפחדים ממה שמפחדים.

כלבה חרדתית המפחדת שמתקרבים אליה זקוקה לחום, אהבה ומגע רך. נסו להסביר לאנשים המתקרבים אליה להתקרב לאט ובזהירות, ללטף במקומות שאוהבת (יש כאלו שמרגישים נח עם ליטופי גב וכאלו אם ליטופי ראש, למשל), לדבר אליה בטון רגוע.  אם הכלבה אוהבת חטיפים לכלבים, אתם יכולים לבקש מאנשים המתקרבים אליה לצ'פר אותה בחטיף כזה.

במידה וכל השיטות לא יעזרו מומלץ לפנות למאלף המבין בבעיות התנהגות או להתייעץ עם וטרינר מומחה לבעיות התנהגות.

בהצלחה,
ד"ר קרופניק, וטרינרית.

כלב בן שנתיים בריא בדרך כלל מסוג מלינואה. מאתמול יש לכלב רוק שקוף בכמויות גדולות אשר מצטברים על הריצפה כאשר הוא נח עם הראש על הריצפה ומרטיב את כול השערות בפה שלו הייתי אצל וויטרינר שבדק אותו ואמר שיש לכלב חום של 39.4 אבל הוא לא רואה רוק בכמיות ונכון אצל הוויטרנר לא היה חכלב ריור מוגבר! . הוויטרנר אמר שיכול להיות שהכלב נגע בחומר כימי ואו משהו אחר , האם יש סיבה לדאגה. אני מגדל המון שנים כלבים ואף פעם לא ריאתי כמות כזו של רוק?
30 במאי 2016

שלום,

ריור מוגבר יכול להיות בגלל מספר סיבות: חשיפה לחומרים רעילים (ריסוס או חומרי הדברה וניקוי, תרופות מסוימות או חומרים מרים) אך יכול להיות מסיבות אחרות כמו בעיות בחלל הפה (החל ממשהו תקוע ועד בעיות שיניים), בעיות במערכת העיכול או מערכות אחרות הגורמות לבחילה.

אם עדיין מרייר גש חזרה לוטרינר להמשך בדיקות. יכול להיות והוטרינר יצטרך לקחת בדיקת דם ולטשטש את הכלב במטרה לפתוח את הפה כמו שצריך ולבחון את חלל הפה.

החלמה מהירה,
ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית.

שלום שרון,כלב הפודל שלי מנער את הראש והאזניים בטירוף,שוכב על השטיח ומגרד את האזניים.גי יש ריח רע,אני מנקה בחמצן 3 אחוז,חברה אמרה לנקות עם אלכוהול 70 אחוז.האם יש טיפול אחר שאפשר לעשות,,
21 במאי 2016

שלום,

ניעור אוזניים וריח לא נעים מעיד על דלקת אוזניים. מי חמצן מנקה את ההפרשות החיצוניות אבל לא עוזר בטיפול כנגד החיידקים או השמרים היושבים בעומק התעלה.

אלכוהול שורף!! בשום אופן לא לנקות איתו.

מומלץ להגיע לבדיקה אצל וטרינר. בבדיקה יוכלו לאבחן את סוג הדלקת והגורם ולטפל עם טיפות אוזניים נכונות – התאמה של אנטיביוטיקה ומשככי כאבים. במצבים חמורים יש צורך בשטיפת אוזניים עמוקה ובבחינת עור התוף. לרוב בהרדמה מלאה.

החלמה מהירה,
ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית.

היי, יש לי כלבת פיקינז בערך בת 10 שבוע שעבר ביום חמישי לקחתי את הכלבה לפארק עם אחיינים שלי עד לשם הכל היה בסדר היא היייתב נראת מעולה ולאחר מכן כשהגענו לפארק אחיינים שלי טיילו איתה היו שמה הרבה ילדים קטנים ואני לא יודעת מה קרה שם, אחרי שהיא חזרה היא הייתה ממש עצןבה וכל פעם בכתה כשהתקרבו אליה או נגעו בה, היא כל הזמן עם הזנב למטה בקושי שותה ויוצאת לעשות צרכים והאף שלה יבש מה זה יכול להיות? היא גם חזרה מלאת קןצים חשבתי אולי נתקע לה אבל לא ראיתי..
18 במאי 2016

כאב וחוסר תזוזה של הזנב יכולים להיות בגלל בעיה בגב. יכול להיות שעשתה תנועה לא טובה או נפלה? כאבים בגלל פריצות דיסק נפוצות בכלבים מסוג פקינז.

אם הם מייללת ונראית כאובה זה סימן המחייב בדיקה, בעיקר כשלא ראית מה קרה. צרי קשר עם הוטרינר המטפל.

בהצלחה,
ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית.

קראתי את המאמר על הדבקה ותהליכים וטיפול ב- FIV בחתולים. שאלתי: האם נגיפי FIV יכולים לגרום לחתול לגידולים. היה לי פעם חתול שאחרי מלחמה עם חתול אחר לא חזר לעצמו. שום וטרינר שמצאתי לא ידע לאבחן את הבעיה. החתול הלך ודעך לאיטו ורק כאשר היה כולו עצמות כי בקושי היה מסוגל לאכול אובחן לו גידול גדול על הכבד. לדברי הוטרינר זה היה בגלל איידס של חתולים. זה לא משנה עכשיו לגבי החתול ההוא, אך מעניין אותי לדעת האם זה נכון. היום יש לי חתולה.

כן.

FIV גורם להיחלשות מערכת החיסון. הבעיות הנפוצות יותר הן סימנים של ירידה במשקל, פרווה דלילה, והדבקות מזיהומים משניים (וירליים וחידקיים). בבדיקת דם תהיה ירידה בתאי הדם הלבנים.

במקרים של סיבוכים ניתן יהיה לראות הפרעות התנהגותיות, התפתחות גידולים, הדבקות וסיבוכים של דלקות במערכת הנשימה, השתן, העיניים וחלל הפה.

בברכה,

ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית.

הכלבה שלי בת 4, שותה מים מכלי שמוכר לה כבר הרבה זמן. בשבועות האחרונים היא מתקרבת לכלי בחשש ולמרות שהיא רוצה לשתות היא פוחדת והרבה פעמים מוותרת. מידי פעם היא גם נובחת לעבר הכלי ומשמיעה קולות. מה יכולה להיות הסיבה? ניסיתי להחליף את הכלי אבל התופעה המשיכה. תודה עדי
13 במאי 2016

האם היא שותה ממקומות אחרים? האם התופעה קיימת לכל מים? האם מחוסנת לכלבת?

אם התשובה היא שהפחד הוא לכלי שלה או לאזור כלי המים שלה, נסי להחליף את המיקום של כלי המים ואת כלי המים עצמו.

אם התשובה היא שיש לה פחד ממים (הידרופוביה) והיא ממעטת לשתות יש צורך בבדיקה! אחד הסימנים של מחלת הכלבת הוא הידרופוביה.

בברכה,
ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית.

שלום רב! אתמול קניתי לאחיינית שלי שני ארנבונים ננסיים מקסימים בני חודש. שניהם זכרים, נמצאים באותו כלוב וכרגע מסתדרים נפלא אחד עם השני ואוהבים להתכרבל ביחד ולא רבים בכלל. אבל קראתי באינטרנט ששני זכרים יריבו עד פציעה ואפילו מוות של אחד מהם. האם זה נכון? האם עלי לדאוג שכשיגיעו לבגרות מינית הם יריבו אחד עם השני? ואם כן, האם סירוס שלהם יכול לעזור? שאלה נוספת: כרגע הם ניזונים מאספסת חופשי ומעט כופתאות pellets למכרסמים. מאיזה גיל מומלץ להתחיל להוסיף להם לתזונה ירקות ופירות, ואיזה ירקות ופירות הכי טובים להם? תודה רבה!

שלום,

תתחדשי! ארנבונים הם בעלי חיים חמודים ומקסימים הנותנים הרבה אהבה.

ארנבונים חיים בלהקה "בטבע". הם יודעים להסתדר טוב מאוד אחד עם השני. זכרים יריבו ביניהן על נקבות או כשהם לא מכירים אחד את השני. נשמע ששני החבר'ה שלך מכירים ונינוחים אחד עם השני.

סירוס יכול לפתור את בעיית הריבים בעתיד ואפילו מומלץ. ישנם ארנבונים שבגיל הבגרות, בסיבות גיל חצי שנה, מתחילים להראות סימני אגרסיביות כלפי הבעלים.

אני מצרפת לך מאמר בנושא גידול ארנבונים. יש שם פירוט מלא של התזונה המומלצת. ניתן כבר עכשיו להציע להם ירקות ופירות מהרשימה במאמר.

רצוי להביא את הארנבונים לבדיקה שנתית אצל וטרינר.

בהצלחה!
ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית.

שלום! לפני כשבוע קיבלתי 3 חתולים מתנה ואחד מהם נראה לי חולה, כי בטנו נפוחה מאד והוא בקושי זז, בוכה כל היום, ורעב מאד. לפני כמה ימים עוד היה נרמאלי בגודל הבטן, רץ והשתולל, ולא היה רעב כלכך. דוקטור אנא חזור אליי במהירות האפשרית! מה עליי לעשות?

שלום,

בן כמה הגור? האם נותן צואה לבד?

גורים מאוד קטנים צריכים עידוד לעשיית צרכים. יש צורך לגרות את פי הטבעת ע"י דימוי של ליקוק האם. ניתן להיעזר במצר גפן ספוג.

בעייה נוספת היא תולעים. תולעים גורמים לנפיחות בטנית, צואה רכה ולרעב מוגבר. סירופ או כדור נגד תולעים יכולים לפתור את הבעיה.

בברכה,
ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית.

שלום, יש לי כלבה יפיפיה סוג פינצ׳ר היא בת 6 קופצנית מאוד מלאה באנרגיה, לפני יומיים היא קפצה על הספה וצרחה והתחילה לצלוע אחרי כמה זמן היא התחילה ללכת ולרוץ כרגיל אבל היא לא קופצת יותר,לא על הספות ולא על המיטות ולא על כיסאות, כשנוגעים לה באיזור ברגל היא מתנגדת והולכת לצד, אני ממש מודאגת ולא יודעת מה לעשות!?

שלום,

קפיצה לא טובה יכולה, בכלבים מגזעים קטנים, לגרום לבעיות אורתופדיות או נוירולוגיות. מהתיאור נשמע שקפצה לא טוב. אם הפסיקה לצלוע סימן שיש הטבה, אך עדיין כואב.

הכאב יכול להיות מפגיעה ותנועה לא טובה, אך לפעמים גגם בגלל קרע של רצועה צולבת, אפילו חלקי, תזוזה של פיקת הברך או כלל בעיות בגב כמו פריצת דיסק. אם עדיין כואב לה רצוי לפנות לוטרינר שישלול בעיות רציניות כמו שתיארתי. במידה והכל בסדר, יכול להיות שמשככי כאבים יעזרו לה.

החלמה מהירה,
ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית.

שלום, רציתי לספר על משהו שדי מדאיג אותי. לקחתי את הכלבה שלי לטיול לא מזמן ושמתי לב שהיא מצאה צפרדע. היא התחילה לשחק איתו ובסופו של דבר נשכה אותו והעיפה אותו. דקה לאחר מכן שמתי לב שיוצא לה קצף מהפה וכעבור מספר דקות הפה שלה מאוד מאוד רטוב יחסית למצבה הרגיל. מה אני אמור לעשות? מה קרה לה בדיוק? מקווה לתשובה מהירה

שלום,

חלק מהצפרדעים בעלי שכבה רירית מרה. ריור והקצפה נגרמים בגלל שהיה לה מר בפה.

היי, יש לי ארנבון קטן בן כמה חודשים.. היום התחילה תופעה מוזרה, יש לו מן רעידות או עיוותים ברגליים.. כל פעם כמה נקישות.. הוא שקט במיוחד היום ולא מסתובב כרגיל בבית כמו תמיד.. נשאר בפינות ועומד ללא תזוזה.. גם השתן שלו נהיה קצת לבן.. יש לי סרטון של הרגליים לשלוח.. אשמח לעזרה אני ממש דואגת לו.. תודה

שלום,

רעידות רגליים בארנבונים יכול להיות בגלל בעיות נוירולוגיות או בעיות שרירים, חסר תזונתי או חולשה וכאב.

האם אוכל כמו שצריך? מה הוא אוכל? האם יש איתו עוד ארנבונים ואיך הם? האם מסתובב לבד? האם היתה טראומה או נפילה או ריצה מהירה מאוד?

בשורה התחתונה, במצב זה אני ממליצה לך לפנות לוטרינר לבדיקה.

בברכה,
ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית.

שלום יש לי חתולה יפה ומדהימה היא בת 10 -בערך.. לפני כמה ימים ראיתי אותה מכרסמת את הציפורניים שלה ואולי מנסה להוציא משם משהו.. לאחר יום וחצי ראיתי אותה צולעת קל.. יש לה בכף הרגל האחורית מין פצע .. זה מאוד מדאיג אותי! מה לעשות? האם זה חמור?
1 במאי 2016

שלום,

פצע בכף הרגל הגורם לצליעה מחייב בדיקה. יכול להיות ועדיין משהו תקוע שם או לחילופין הפצע עלול להזדהם ללא טיפול.

תתאמי תור לוטרינר ובנתיים את יכולה לנסות לנקות את המקום עם סביעור או חומר חיטוי אחר (הימנעי מאלכוהול כיוון ששורף).

בברכה,

ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית.

שלום, יש לנו חתול בריטי בן 2.5 לפני כשבוע החל לגרד באוזניים ולנער את הראש בתדירות גבוהה. לקחנו אותו לוטרינר שרשם לו טיפות מסוג Autizon. מתחילת הטיפול החתול נראה במצב רוחרע ממש, לא מעוניין בחברתנו וממש בורח ומתחבא…התנהגות ממש לא אופיינית. יש סיבה לדאגה? המון תודה!
25 באפריל 2016

שלום,

כמה זמן אתם מטפלים? איך מסתדרים עם הטיפול?

האם רואים שיפור בגירודים?

דלקת אוזניים יכולה לתת הרגשה מאוד לא טובה ונעימה. גם הטיפול אינו נעים לרוב החתולים אבל לאחר מספר ימים הם מתרגלים ואפילו נעים להם כיוון שהגירודים וניעורי הראש יורדים.

אם המצב ללא שיפור והוא ממשיך לסבול, גשו לרופא שוב במטרה לבדוק האם אין בעיה נוספת.

בהצלחה,

ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית.

הכלבה שלי צולעת מדי פעם אבל כשאני בודקת לה את הרגל לא כואב לה . מה צריך לעשות
24 באפריל 2016

שלום,

צליעה יכולה להיות בגלל כאב הנובע מהרגל עצמה – כאבי שרירים, מפרקים או ציפורניים או לחילופין הצליעה מתבטאת אך האזור הכואב הוא הגב, למשל פריצת דיסק.

בפעם הבאה שאת רואה את הצליעה גשי לוטרינר לבדיקה.

בהצלחה,
ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית.

שלום יש לי בעיה עם התוכית שלי היא לא רוצה לאכול והיא נראת ממש רזה חוץ מזה היא הפסיקה לעוף פתאום וזה ניראה שהיא לא מתאמצת אפילו לעמוד פשוט תמיד נופלת קדימה על הראש ונישארת ככה והיא כן חייה כמובן …. חוץ מזה זה ניראה כאילו יש לה נשירה של נוצות אבל זה לא בטוח אוליי ממש בקטנה ואני לא יודע מה לעשות O:
21 באפריל 2016

שלום.

תוכים אלופים בהסתרת מחלות. התיאור שלך מדאיג מאוד ומחייב בדיקה של רופא וטרינר המבין בחיות אקזוטיות.

במצב הזה של רזון, חוסר אכילה, חוסר תעופה או תגובה הסיכוי לשרוד הוא נמוך.

בהצלחה,

ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית.

היי… לכלבה שלי יש כמו פצע נפוח באיזור של החור של התחת הוא אדום ואני חושבת שיורד משם דם מה אפשר לעשות?

פצע באזור פי הטבעת יכול להיות מפציעה של האזור כי מגרדת או בגלל נפיחות או בעיה בבלוטות הריח (בלוטות אנליות). כדאי לתאם תור לוטרינר שיבדוק. בנתיים כדי להרגיע את המקום מומלץ לנקות ולחטא את האזור עם מעט סביעור.

בברכה,

ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית

היי יש לי כלבה שועלית (קטנה יחסית, שוקלת 7.4 ) שאימצתי בגיל חודשיים והיום היא בת כ-11 חודשים. אתמול היא עברה עיקור. כשהגענו הביתה ויצאנו מהאוטו, הורדתי אותה לרצפה כי חשבתי שאולי היא תצטרך לעשות צרכים בגלל שלא עשתה הרבה זמן, ולאחר כמה צעדים (היא הלכה לאט מן הסתם, עדיין הייתה קצת מטושטשת) בית החזה שלה התנפח די הרבה לכמה שניות, היא הקיאה, ואז הנפיחות ירדה והיא לא הייתה מוכנה ללכת. הרמתי אותה לבית היא נחה, אכלה קצת אוכל רטוב שקניתי לה (היא אכלה כפית או 2 בערך שעתיים אחרי שהגענו הביתה ) והכל היה בסדר (חוץ מזה שהיא השתעלה קצת שיעול יבש) היום יצא לי לראות כמה פעמים שהיא השתעלה, וגם את התופעה הזאת שבית החזה התנפח לה לכמה שניות ואז חזר לעצמו, אבל בהיקף קטן יותר מהפעם הראשונה (היא גם הקיאה בבוקר וניסתה להקיא פעם אחת בערב, אבל לא משהו רציני, מן גיהוק כזה של בחילה פתאומית). קראתי קצת באינטרנט וראיתי שהתופעות של הקאה, רצון להקיא והתנפחות בית החזה (בחלק היותר קרוב לבטן) זה תסמינים של היפוך קיבה. וגם כתוב שזה יכול לקרות גם לגזעים קטנים שאורך בית החזה שלהם מהחוליות ועד עצם החזה הוא ארוך באופן יחסי, ושרוחב בית החזה עצמו מימין לשמאל קטן, כמו שאצל הכלבה שלי וזה די מדאיג אותי. אבל, יכול להיות שאלה סתם דברים שקוראים לאחר העיקור? מחכה לתשובה תודה, הילה
15 באפריל 2016

הילה יקרה,

עיקור ברוב המרפאות נעשה בהרדמה מלאה בגז ולשם כך מחדירים לקנה הנשימה צינור הנקרא טובוס (בכדי לאפשר נשימה). לפעמים קיים חיכוך של הטובוס הגורם לשיעולים לאחר מכן, שצריכים לעבור תוך מספר שעות.

הקאות זו תופעה שיכולה להיות אחרי הרדמה, אם הכלבה לא היתה בצום או בגלל שאכלה עוד כשהיתה מעט מטושטשת.

הסימנים להיפוך קיבה הם התנפחות של הבטן באזור הקדמי, הקרוב לבית החזה וניסיונות הקאה כושלים. לא נפוץ בכלבים מגזע קטן, אלא דווקא מגזעים גדולים וענקיים.

אם הכלבה לא חוזרת לעצמה תוך 24 שעות מהניתוח, צרי קשר עם הוטרינר המנתח לבדיקה.

החלמה מהירה,
ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית.

שלום רב! יש לי תוכי מסוג קקדו אמברלה. לאחרונה עצם החזה שלו ממש בולטת וגם בכנפיים מרגישים את העצמות לדעתי הוא ממש רזה. מה יכולות להיות הסיבות לכך וכיצד ניתן לטפל בעיניין. שאלה נוספת האם יש אוכל כשר לפסח לתוכי ואם כן איכן ניתן להשיגו? תודה מראש
9 באפריל 2016

שלום,

ירידה במשקל בעיקר אם קיצוני כמו שאתה מתאר מחייב בדיקת וטרינר המבין בתוכים. ירידה במשקל יכולה להעיד על מספר רב של בעיות, החל מבעיות ממשק כמו תזונה לא מתאימה או כמויות לא מתאימות, סטרס משינוי והכנסת תוכי נוסף לכלוב, למשל, ועד לבעיות חמורות יותר הכוללות מחלות של מערכת העיכול, למשל PDD הנגרם ע"י וירוס.

לשאלתך השנייה, אני אישית לא מכירה, אך ממליצה לך לפנות לחנויות המוכרות מזון ולשאול.

בברכה,
ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית.

יש כלבה פודלית ננסית, בזמן הטיול היא נובחת ללא הפסקה ומושכת תמיד קדימה. מה הסיבה לכך ? תודה

שלום,

בת כמה הכלבה?

ישנם כלבים שמאוד שמחים לצאת לטייל. ההתרגשות הגדולה יכולה להתבטא בקפיצות, ריצות, דילוגים, משיכה קדימה אם היא קשורה ברצועה ונביחות.

אצל חלק מהכלבים ההתרגשות פוחתת עם הגיל וחלקם נשארים מתרגשים גם בגיל מבוגר.

בברכה,
ד"ר קרופניק.

היי אימצתי גורה לפני חודשיים.. היא בת 5 חודשים. כנראה בוקסרית מעורבת עם רועה בלגי. היא לעיתים רחוקות מוציאה ריר מפי הטבעת יחד עם הצואה שלה ולעיתים גם מלווה במעט דם. קרה לה כבר פעמיים או שלוש בעבר.ועכשיו היא מוציאה ריר בלבד. ללא צואה. מלווה במעט דם. ואין לה תאבון. רק שותה מים. כמו מה זה נשמע? אני מחר הולכת לחסן אותה במשושה ה3. בדיקה אצל הוטרינר יכולה לחכות עד מחר או שזה משהו דחוף?
8 באפריל 2016

גורה המשלשלת ריר, ללא תיאבון צריכה להגיע לבדיקה רפואית, זה לצערי, לא יכול לחכות.

יכול להיות שיהיה צורך לדחות את החיסון הבא.

בברכה,

ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית.

גורה בת חודש וחצי מעורבת שיצו ופינצר עד כמה יכולה לגדול?
29 במרץ 2016

שיצו ופינצ'ר הם שני סוגי כלבים המגיעים למשקלים של 4-7 ק"ג. אני מאמינה ששילוב ביניהם יהיה פחות או יותר במשקלים הללו, אלא אם כן יש עירוב של עוד גזע.

תתחדשו ותגדלו באהבה,
ד"ר סיגל קרופניק.

יש לי שתי שאלות. שאלה ראשונה- יש לי ארנבת שמצאתי לפני כמה ימים ברחוב, לקחתי אותה הבייתה והתחלתי לטפל בה. כרגע אין לי עדיין כלוב אז שמתי אותה בארגז ריפדתי בעיתונים, ושמתי לב שהיא עושה הרבה צרכים, מה יכולה להיות הסיבה לכך? שאלה שניה- יש לי גם כלב שאימצתי מעמותה, הוא איתנו כבר מעל לשנה, הוא בן שנה וכמה חודשים ושוקל סביב ה-25 ק"ג. שמתי לב שהפרווה שלו עוברת שינויים מבחינת הצבע, פלג הגוף העליון הוא בצבע חום , הבטן ותחילת הרגליים בלבן ומהברכיים ומטה בשחור, האם יכול להיות שיש לו בעיות פרווה? כמו כן הוא לא מפסיק לרדוף אחרי הארנבת, לא בקטע של לאכול אותה, יותר בקטע של משחק, רק שהארנבת לא ממש שמחה מהרעיון הזה.

שלום

1. ארנבונים אוכלים לאורך כל היום בעיקר חציר וירקות ירוקים ולכן עושים צרכים בכמויות גדולות. הם מעבירים כ-180-200 גללים ביום ועושים שתן בכמויות קטנות ובתדירות גבוהה. אני מצרפת מאמר בנושא ארנבונים והטיפול בהם (בקישור).

2. לא ציינת מה הצבע הפרווה המקורי ומה השינוי. בעיקרון פרווה שמשנה צבע מחייבת בדיקה. אחד השינויים הבולטים הוא פרווה שהופכת לצבע חום שחור הנגרם בעיקר בגלל ליקוק מוגזם. ברוק כלבים יש פיגמנט צובע את הפרווה וזה מרמז על ליקוק יתר.  ולגבי הארנבת – הייתי מאפשרת לה זמן התרגלות לסביבה וחשיפה בדרגתית לכללבה. כדאי שקודם תתרגל לאזור ורק כשמרגישה בנוח לאפשר מפגש ביניהן. ישנם ארנבונים שהופכים להיות כמו כלב או חתול בבית מבחינת התנהגות.

בברכה,

ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית.

שלום, לארנבת שלי יש פרעושים. היא בת חודשיים. כיצד ניתן לטפל בזה?
27 במרץ 2016

שלום,

ניתן לשים אמפולות ריוולושין לכלבים וחתולים גם על ארנבונים. חשוב לדעת את משקלם ולחשב במיוחד את המינון המתאים.

אני ממליצה לשקול את הארנבונת, לקנות את האמפולות המיועדות לגורי כלבים וחתולים ולהתייעץ עם הוטרינר כמה לתת.

אם קיימים עוד בעלי חיים בבית חשוב לטפל גם בהם ובאזורי המרבץ.

בברכה,
ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית.

שלום יש לי כלב מעורב לברדור עם רועה גרמני בן 12.5 לאחרונה יותר ויתר הוא סובל ממעיים רגיזים – המעיים שלו משמיעות רעשי יניקה והתפתלוית נוראיות. כמובן שהוא לא אוכל ולא שותה כלום זה היה כבר בעבר אבל תמיד אחרי כמה שעות זה עובר.. הפעם זה נמשך מעבר ליום.. מה עושים? תודה

שלום,

קולות מעיים מוגברים יכולים לעבור ללא בעיות או להיות רמז ראשון לבעיות במערכת העיכול.

הבעיה היותר גדולה שאתה מתאר היא חוסר אכילה ושתייה ליותר מ-24 שעות. מצב זה, בעיקר של הימנעות משתייה, מחייב בדיקה אצל וטרינר. חוסר אכילה ושתייה (אנורקסיה מלאה) מרמז על בעיות שיכולות להיות במערכת העיכול, הכבד, הלבלב או הכליות. בנוסף, כלב שלא שותה עלול להתייבש.

אני ממליצה לפנות לוטרינר המטפל. יכול להיות שיהיה צורך גם בבדיקת דם ובדיקות נוספות.

החלמה מהירה,
ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית.

שלום יש לי כלב שיצו בן חצי שנה וניהיו לו כתמים שחורים על הבטן האם זה מסוכן? וממה זה קרה?
26 במרץ 2016

שלום,

האם הכתמים השחורים בולטים? האם מפריעים לכלב – מגרדים? כואבים?

יכול להיות שאלו כתמי פיגמנט אך יכול להיות שאלו גם פצעים מזוהמים או עיבוי של העור בגלל גירודים. כדי להבדיל בין האופציות השונות יש צורך בבדיקה של וטרינר.

בברכה,

ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית.

יש לי כלבה האסקי סיבירית ,אתמול ברחה כ 4 שעות .לאחר שחזרה היא השתינה כמה פעמים בבית ואף הקיאה כל מני שברים כגון שערות וריר לבן . היא חלשה מאוד רק שותה מים.מה עלי לעשות?
23 במרץ 2016

שלום,

מכיוון שברחה ולא ידוע מה אכלה או מה קרה בזמן הזה צריך להביא את הכלבה לבדיקה אצל וטרינר.

הקאות יכולות להיות מקלקול קיבה, חסימת מעיים, רעל או בעיות של הלבלב, הכליות או הכבד. אלו הם רק  דוגמאות.

החלמה מהירה,

ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית

אבא שלי יצא לסיבוב עם הכלבה ופתאום הקלבה הרימה את הרגל שלה ולא הצליחה לדרוך עליה הגענו הביתה והיא לא הפסיקה להתעסק עם הרגל וכל פעם שניסינו לבדוק מה יש שם היא ניסתה לנשוך אותנו האם ללכת לווטרינר בדחיפות או שזה כלום ושזה יעבור????
20 במרץ 2016

שלום,

אם הכלבה לא דורכת על הרגל ולא מאפשרת לכם להסתכל, משהו מפריע לה. יכול להיות קוץ, פצע, עקיצה, ציפורן שבורה או משהו אחר. כדאי ללכת לוטרינר.

האזור של פורום שאלות ותשובות באתר אינו מקום טוב למקרי חירום. במידה ויש מקרים כאלו, בעתיד, אני ממליצה לפנות להתייעצות דרך מספר הטלפון של המרפאה 03-6742467 או דרך הביפר 03-6106666 מס' מנוי 2432 ד"ר שרון רגב

מקווה שהכלבה מרגישה טוב יותר.

סיגל קרופניק, וטרינרית.

החתול שלי אובחן באיידס חתולים ומכיוון שיש לי גם חתולה אני מפחדת שידביק אותה. לפי מה שהוטרינר אמר לי ניתן להידבק רק מנשיכה אבל אני עדיין חוששת, הם שותים ואוכלים מאותה קערה, האם היא יכולה להידבק מההפרשות שלו?

שלום,

הדרכים הנפוצות להדבקה ב-FIV הם נשיכות, עירוי דם מחתול נגוע או הדבקה בהיריון (מאם לוולד). הוירוס נמצא בהפרשות הגוף אבל במינון מאוד קטן. הסיכוי להידבק מהרוק הוא נמוך מאוד.

מצרפת מאמר בנושא: איידס חתולים.

בברכה,

ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית.

לאחר מאמץ שגורם לה לשתיה מרובה אם בגלל פעילות או טמפרטורות גבוהות יותר ואנו רק בתחילת הקיץ, יש לכלבה אובדן שתן באופן קבוע, כאילו המערכת לא יכולה ל"החזיק" את כל הנוזלים שהצטברו. מה עושים. (חץ מלנקות את הרצפה)
14 במרץ 2016

שתייה מרובה והשתנה מרובה (חוסר יכולת להתאפק) אינם תופעות הקשורות למזג האויר או פעילות גופנית. אלו הם סימנים המכוונים למגוון בעיות כמו כשל כליות, מחלות של בלוטת האדרנל או סכרת, חוסר איזון הורמונלי או חוסר איזון במלחי הגוף (ואלו הם רק חלק מהבעיות). כדאי להגיע לבדיקה אצל וטרינר…

בברכה,
ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית.

יש לי 2 כלבות והיום הבאנו הביתה גם ארנב. כלבה אחת, בת 8 ובגודל קטן אוהבת את הארנב מאוד ונראה כאילו אימצה אותו כמו בן. לעומת זאת הכלבה השנייה ,מסוג רידג'בק, בת שנה וכלבה גדולה,לא מסתדרת איתו בכלל. כשמקרבים אותה לכלוב שלו היא מתחילה להשתגע לנבוח וליילל ואני לא בטוח אם היא מנסה לתקוף אותו או לא. איך אני אמור לגרום לכלבה השנייה להסתדר עם הארנב והאם התנהגות של הכלבה הראשונה נורמאלית? תודה, יובל
12 במרץ 2016

שלום יובל,

תתחדשו! לגדל ארנבון זו חוויה מדהימה.

לגבי הכלבות, כל כלב והאופי שלו. יהיו כאלו שיפחדו ויהיו כאלו שיתחברו.  תני לזה עוד קצת זמן, זה רק היום הראשון.
הצד של הארנבון יותר חשוב לי , הוא חדש וסביר להניח מפוחד, תנו גם לכלבות וגם לארנבון את הזמן להתרגל אחד לשני.

אני מצרפת מאמר בנושא גידול ארנבונים (בקישור).

תהנו,
ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית.

איזה כדור נגד דלקת ברגל,אפשר לתת לכלב?

ממה הדלקת? היכן ברגל? בן כמה הוא? האם סובל מבעיות נוספות?

שלום רב באיזה גיל מומלץ לסרס כלב פודל זכר? הוא בן 10 חודשים עכשיו תודה
10 במרץ 2016

שלום,

זה הזמן המומלץ לסירוס.

מצרפת מאמר בנושא עיקורים וסירוסים.

בברכה,
ד"ר קרופניק, וט'

שלום רב יש לנו כלבת פודל גזעית ללא תעודות בת ארבע שעברה הריון ולידה תקינה של ארבעה גורים לפני שנה. לפני כ 10 ימים לערך היא נכנסה לתקופת הייחום שכללה נפיחות באיבר המין ופיטמות נפוחות. עכשיו הנפיחות ירדה באופן משמעותי ואנחנו רוצים לזווג אותה האם פספסנו את המועד או שעדיין אפשר? תודה!

שלום,

עוד לא איחרתם את המועד. זמן הייחום הוא שלושה שבועות והימים המומלצים לזיווג  הם 12 ו-14.

בהצלחה,
ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית

החתול שלי מלקק מידי יום פלטה שחלקה עשויה מעץ, האם מדובר בחסר תזונתי? משהו ידוע. בת 4 , מעוקרת. בררנית מאוד באוכל. ניזונה רק מאוכל יבש של חתולים בררניים ואוכלת מעט אך פעילה ואתלטית. עד כה בריאה בדכ. מחוסנת. אשמח לתשובה.
9 במרץ 2016

"פלטה שחלקה עשויה מעץ". ממה עשוי החלק הנוסף?
ליקוק עץ לא מראה על חסר תזונתי. ליקוק יכול להיות בגלל שיש משהו טעים על הפלטה, בחילות או כאבים. חסרים, לרוב לא מתבטאים בליקוק.

אם החתולה מאוד בררנית באוכל, כדאי למצוא מזון איכותי לחתולים. קיימות מספר חברות בשוק כמו Royal Canine או Science Plan.
אני מצרפת מאמר על הדרך לבחירת מזון איכותי לבעלי חיים (בקישור).

בברכה,
ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית

שלום, אני מעוניין לאמץ גורת גולדן מעורבת כבת 4 חודשים בערך. הלסת התחתונה קצרה בסנטימטר בערך מהלסת העליונה ורציתי לדעת האם המצב הזה יכול לגרום לבעיות רפואיות בעתיד או שזה רק אסתטי. אני סטודנט ולכן במידה והמצב דורש טיפולים רפואיים מיוחדים יהיה לי קשה לעמוד בתשלומים. תודה.

שלום,

כל עוד הכלבה יכולה לאכול כמו שצריך, השיניים הטוחנות,  בצידי הפה נפגשות והלשון יכולה לצאת החוצה, לא צריכה להיות בעיה. ישנם כלבים שמסיבות מסוימות יש צורך בהסרת חלק מהלסת התחתונה והם חיים מצוין בלעדיה.

קח בחשבון שבאימוץ כלב ובטיפולו עלולות להיות בעיות לא צפויות שיחייבו הוצאות כספיות לא צפויות…

בהצלחה,
ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית.

שלום לכולם, חתולה כמעט בת 17, בריאה יחסית לגילה, נתקפת מדי כמה חודשים בהתנהגות משונה. כמה פרטי רקע: מתגוררת במושב מזה כשנתיים, כך שלפעמים יוצאת לשבת בגינה. לאחרונה עברה בדיקות דם שמעידות כי הכבד מתפקד היטב, הכליות במצב טוב ביחס לגיל. אוכלת מזון רפואי של רויאל קאנין, שותה הרבה מים. ההתנהגויות המוזריות כוללות לילות שלמים (!) של יללות וצרחות בווליום שקשה להאמין שיצור כה קטן ועדין מסוגל להפיק. רוצה לצאת, ולאחר שמוציאים אותה רוצה להכנס וחוזר חלילה. כל הזמן מחפשת לשתות מים ולשבת בתוך מים, וגם התנהגות יחסית חדשה: נשכבת ליד האסלה במקום שהרצפה מאד קרה. אנחנו אובדי עצות, מתקשים לנהל חיים רגילים כשאי אפשר לישון בלילה תקופות שלמות, והחתולה גם היא מתענה. היינו לאחרונה אצל הוטרינר לבדיקה מקיפה, ולא נמצא שום סימן גלוי לעין/לבדיקות שעשוי לגרום לה לכאבים/סבל מסויים. התחושה היא שהאפיזודות האלה מתרחשות בתקופות של חילופי עונות. ניסינו לתת לה להריח קטניפ (נפחת חתולים) בצורתו המיובשת- זה מה שמצאתי, לא הזיז לה. מאד נשמח לעצה טובה. אולי טיפות הרגעה כלשהן שאפשר לתת לפני שנת הלילה?
5 במרץ 2016

שלום,

מאוד מתסכל! גם לכם וגם לחתולה.

במידה ונעשו בדיקות מקיפות הכוללות בדיקות דם, שתן, צילומי רנטגן לבית חזה ולחוליות עמוד השדרה ואולטרסאונד בטן כמו גם בדיקת עיניים ונשלל כל מקור רפואי לכאב או לסיבה הגורמת ליללות נשארתם עם התפקוד הקוגניטיבי (המחשבתי).
ירידה בקוגניטיביות מוכרת בבעלי חיים ובני אדם מבוגרים וגורמת למספר שינויי התנהגות. במחקר חדש נמצא כי ב-61% חתולים עם ירידה בתפקוד הקוגניטיבי הסימן העיקרי היה יללות ללא הפסקה בעיקר בשעות הלילה.

הטיפול הקיים נועד להאט את התקדמות הבעיה ולהקל במעט על המצב. לרוב ניתן להתחיל עם שינוי תזונתי לתזונה המכילה יותר ויטמין E, C, סלניום ואומגה 3 המחזקים ועוזרים לחיזוק הזיכרון והלמידה בחתולים כמו גם תוסף מזון הנקרא SAMe. במידה ושינוי תזונתי לא מועיל או עד שיתחיל להשפיע יכול להיות ויהיה צורך בתרופות הרגעה. כדאי להיוועץ עם הוטרינר שבדק את החתולה.

בהצלחה!
ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית.

הכלבה שלי מיוחמת והכל נפוח לה שם וקשה לה יותר להתאפק עם הפיפי. האם זה נורמאלי?
1 במרץ 2016

נפיחות ודימום בזמן הייחום נורמלית, בריחת שתן או חוסר יכולת להתאפק לא. צריך לבדוק האם אין דלקת בדרכי השתן או בעיה אחרת היכולה להיראות כמו ייחום.

האם יש סימנים נוספים, התנהגותיים לייחום, כמו משיכת זכרים או שינוי התנהגותי?

בברכה,

ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית

הי, יש לי כלבה בת 12 מסוג פאג סיני, הכלבה כבר לא שולטת על צרכיה, השתן שלה מריח לא טוב ולעיתים הצבע של השתן הוא אדום, אני יודעת שזה נשמע לא טוב ושאני מוכרחה להגיע לווטרינר פשוט אני חיילת משוחררת טרייה ללא שום אמצעים כספיים ,ניסיתי לתת לה ציפרודקס וזה אכן סייע לה תקופה ושוב זה חזר, אך אני חייבת לדעת לפחות מה יש לה עד שאתארגן על סכום כסף כדי להגיע לווטרינר !
24 בפברואר 2016

שלום

רשמת בעצמך, הכלבה חייבת וטרינר. המטרה היא להבין מה יש לה ע"פ בדיקה וטרינרית הכולל גם בדיקת שתן ותרבית וצילומי רנטגן או אולטרא-סאונד לפני הצורך.

קיימות מספר סיבות לחוסר שליטה על שתן, ריח לא טוב ושתן אדום: דלקת וזיהום בדרכי השתן, אבנים בדרכי השתן.  אם לא מעוקרת יכול להיות שמדובר גם בדלקת רחם.

מתן אנטיביוטיקה צריך להיות מותאם בצורה מושכלת ומותאמת לדלקת הקיימת ולאורך זמן. מתן חלקי של אנטיביוטיקה לא מתאימה לא יפתור את הבעיה ועלול להחמיר את המצב.

אני מציעה לך לגשת אל וטרינר ולפחות להשקיע בבדיקת רופא וטיפול.

המון הצלחה,
ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית.

 

יש לי כלבת דוברמן בת 8 חודשיםהכלבה שלי כנראה מתחילה ייחום אבל היא בקושי הולכת והאיזור האחורי שלה מאוד נפוח והצרכים לא יוצאים לה בשלושה ימים האחרונים היא עקתה רק פעמיים קקי מה הסיבה ומה הפיתרון? תודה
21 בפברואר 2016

ייחום ועשיית צואה אינם קשורים אחד לשני, כמו גם הקושי בהליכה.

איך השתן? תיאבון? מצב רוח? האם מדממת? כאובה? האם מנסה לעשות צואה ולא מצליחה (עצירות)?

מכיוון שהסימנים אינם נשמעים קשורים אחד לשני יש צורך להגיע לבדיקה אצל וטרינר.

בברכה,
ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית.

שלום רב. יש לי כלבה גורה בת 6.5 חודשים מאוד אהובה וחמודה. לקחנו אותה מעמותה לכן לא יודעים בדיוק מה הגזע. מעורבת, אמרו שפינצרית +.ג'ק ראסל אבל לא דומה לג'ק ראסל..בחודש האחרון שמתי לב שהאף שלה שינה את הצבע- היה שחור, עכשיו שחור נשאר רק בצדיים, באמצע יש כזה כמו חום בהיר, גם כריות על כפות רגליים נראה לי שבהתחלה היה יותר שחור..אוכלת ושותה מקערות נירוסתה. כחודש וחצי עברה עיקור. תדוה מראש!

שלום,

שינוי בצבע האף כמו גם כריות כף הרגל מחייב בדיקת רופא. שינויים כאלו יכולים להיות בגלל קערות מזון פלסטיק (לא במקרה שלך) אבל יכולים להיות עדות לבעיות עור. למשל, בעיות עור אוטואימוניות (מחלה בשל פמפיגוס), גידולי עור (SCC) ועוד.

מומלץ לבדוק. יכול להיות שבנוסף לבדיקה יצטרךהוטרינר לקחת דגימות ציטולוגיות וביופסיות.

בברכה,

ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית

שלום, אימצנו לפני כשבועיים כלבה מקסימה מצער בעלי חיים. היא הייתה מאוד חששנית ופחדנית והגענו כמה פעמים לפני האימוץ רק כדי שתכיר אותנו ותתרגל אלינו. עכשיו שהיא בבית היא נפתחת לאט לאט וכבר התחילה לקשקש בזנב ולשחק ואפילו אחרי שבוע שחשבנו שהיא אילמת היא צברה בטחון והתחילה לנבוח פה ושם :) אמרו לנו כשאימצנו אותה שכנראה היא תתחבר יותר מהר לנשים ויקח לה יותר זמן להתחבר לגבר. ואכן אליי היא ממש מדהימה ומקשיבה וקופצת עליי ומלקקת אבל זה הגיע למצב שהיא לא מתקרבת כמעט לבעלי ואפילו חוששת לקחת ממנו חטיף כשהוא מתכופף וקורא לה. לפני כמה ימים זה החמיר ועכשיו כשהוא חוזר מאוחר בלילה מהעבודה אז במקום לשמוח היא מתחילה לנבוח עד שאני מתעוררת ומשתיקה אותה. הבעיה שבעלי עובד בעיקר בצהריים-בלילה ויוצא שאני זאת שיוצאת לרוב עם הכלבה וזאת שמאכילה אותה. כשהוא יצא איתה פעמיים היא עשתה לו ממש בעיות. זה הגיע למצב שאתמול הוא סתם הסתובב בסלון והיא פתאום נהמה לכיוון שלו ואפילו התקרבה אליו פתאום ואנחנו חושדים שאולי עם כוונה לנגוס. היא אצלנו רק שבועיים ואנחנו לא יודעים ממה זה נובע.. איך אפשר לגרום לה לקבל את בעלי?

שלום,

כשמאמצים מצער בעלי חיים עושים מצווה אבל גם מקבלים כלב שההיסטוריה שלו לא ידועה.

הדבר היחיד שאני יכולה לחשוב עליו הוא אילוף. הכוונה לא לאילוף בסיס של פקודות כמו "שב!" אלא אילוף ע"י מאלף לבעיות התנהגות, במקביל, כמובן, לחום ואהבה מבעלך כלפי הכלבה.
אם זה לא יעזור כדאי לפנות לוטרינר מומחה לבעיות התנהגות.

בהצלחה,
ד"ר סיגל קרופניק ,וטרינרית.

בימים האחרונים המעט חמים, יותר קשה לה ללכת, האם בגלל החוסר בכליה עלי לשנות את ההרגלים?
20 בפברואר 2016

שלום,

מה גזע הכלבה? בת כמה היא? מתי הוצאה הכליה ולמה?

אם קשה לה ללכת צריך לבדוק למה ובנתיים להימנע ממאמץ מיותר.

כליה אחת מתפקדת לא אמורה להקשות על הליכה.

בברכה,

ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית

שלום יש לי גורה בת שלושה וחצי חודשים מעורבת ברועה שוויצרי לבן ולברדור אשר קצת אחרי שהבנו אותה התחילו לה שלשולים למרות שקנינו לה את האוכל שנחשב להכי טוב וגם זה היה מלווה בהקאות מידי פעם אחרי זה בעצת הוטרינר נתנו לה רק עוף ואורז וגם פרביוטיקה עד שהסתדר לה ואז שוב חזרנו לאוכל הרגיל בהדרגה, בהתחלה היא הייתה בסדר ואז לא הרבה אחרי שוב חזרו השלשולים והפעם הם היו ממש מימיים וכמה פעמים ביום אז חזרנו שוב לאורז ולעוף אך זה כבר לא עזר ואז היא הקיאה גם באחד הלילות וחזרנו לוטרינר אשר נתן לנו אנטיביוטיקה לשבוע ופרביוטיקה ובנוסף היא מקבלת אוכל רפואי בהתחלה אחרי כמה ימים באמת היא הפסיקה לשלשל אך אחרי כמה ימים הצואה שלה נהייתה שוב רכה אך היא לא משלשלת יותר אבל עדין הצואה לא במצב שצריכה להיות, בנוסף המאלף כלבים שלקחנו הבחין שהיא לא אוהבת שמלטפים אותה כי היא כנראה סובלת מהבטן והפעמים היחידות שהיא רוצה מגע וליטוף זה שהיא ישנה לידנו והיא מרבה להשתכשך על הדשא, נראה כאילו מגרד לה משהו. הוטרינר אמר בינתיים להמשיך עם האוכל הרפואי ושניתן לזה קצת זמן עכשיו שהיא לא משלשלת עד שיסתדר לה.חשוב לציין שהיא גם תמיד רעבה ורוצה עוד ועוד אוכל לא יודעת אם זה קשור.. האם את ממליצה לעשות לעשות בדיקת צואה? אולי גם בדיקת דם? תודה רבה
11 בפברואר 2016

שלום,

נשמע מאוד מתסכל…

שלשולים והקאות בגורים נגרמים ממספר רב של סיבות: זיהומים בקטריאליים או וירליים, טפילי מעיים כמו תולעים או פרוטוזואות (למשל, ג'יארדיה), אלרגיות למזון, אכילת שטויות (מזון ביתי מטובל, זבל) כמו גם בעיות לבלב הגורמות בעקיפין לשלשולים, למשל ועוד.

השאלות שלך טובות. הייתי מתחילה מבדיקה פיזיקלית מקיפה ובדיקת צואה מיקרוסקופית. מכיוון שהמצב בא והולך הייתי מוסיפה גם בדיקת צואה ספציפית לחיפוש ג'יארדיה ובדיקת דם לוודא שאין בעיות אחרות. לפי תוצאות הבדיקות הנוספות יכול להיות ויהיה צורך גם בצילום רנטגן או אולטראסאונד בטן. אם הווטרינר עשה זאת והכל תקין יכול להיות ומדובר באלרגיה או רגישות למזון ואז הטיפול הוא החלפת המזון למזון רפואי כמו עוף ואורז או מזון על בסיס דגים. צריך לזכור שמזון זו לא תרופה ולוקח זמן עד שרואים תוצאות. הכלבה צריכה להיות על המזון לפחות חודשיים.

החלמה מהירה,
ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית.

שלום לך האיגרת שלי בת שנה לתשעה חודשים תמיד בריאה ושמחה ,ו מיוחדת במינה, השבוע שמתי לב שהיא הולכת על שלוש רגלים ופתאום הפנים התנפחו לה ,מה אתה ממליץ לי לעשות ? תודה מראש מיכל
10 בפברואר 2016

מיכל שלום,

נפיחות פנים באוגר יכולה להיות בגלל מספר סיבות. אחת מהן היא סתימה או זיהום של כיס האגירה. יש צורך בבדיקה וטרינרית.

חוסר הנחת משקל על רגל יכול להיות מפגיעה כמו שבר, לדוגמא. וגם כאן יש צורך בבדיקת וטרינר.

ברכה,
ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית

אני מפחדת על התוכי שלי. לתוכי שלי התחילו לצוץ מקומות יחסית גדולים שבהם אין לו נוצות. והרגליים שלו התחילו להקריח גם. אולי זה מפני שהוא מוצאי לעצמו את הנוצות או שאני לא יודעת מה קורה לו.
7 בפברואר 2016

שלום,

איזה סוג? בן כמה? האם חי לבד? ויש עוד שאלות רבות לגבי אזור המחיה שלו והתזונה.

כדי לדעת מה הבעיה, קודם כל צריך להבין האם עושה זאת לעצמו או לא. הסתכלי עליו – האם קירח גם בראש או לא. אם לא – סביר להניח שעושה זאת לעצמו והבעיה התנהגותית. אם כן, כנראה בעיה רפואית.

בעיות רפואיות יכולות להיות חיידקים או טפילים, חסר בויטמין A, דלקות פרקים. התנהגותי בגלל חוסר בגירויים, חוסר בהעשרה סביבתית.
יכול להיות שילוב של השניים. הטיפול מחייב התערבות וטרינר המבין בתוכים (חיות אקזוטיות).

בהצלחה,
ד"ר סיגל קרופניק, וט'

שלום יש לי גור מלינואה מעורב הוא בן 4 חודשים השאלה היא כזו שהוא משחק עם אח שלו (שהוא נמצא אצל חבר) אז הם רצים ומשחקים ואז שאח שלו תופס אותו הגןר שלי ישר נשכב על הריצפה ומתהפך על הבטן מה אפשר לעשות בנוגע או איך אוכל למנוע זאת

שלום,

זה עניין של היררכיה. הגור שלך כנראה "במעמד נמוך יותר" או מפחד מאח שלו (מאותו השגר או גדול יותר?), וזו התנהגות נורמלית וטבעית. בגיל הזה ע"י המשחק הם לומדים איך להתנהג. אם התפיסה והנשיכות הן ממשחק, תנו להם להסתדר, אך אם התפיסה היא אגרסיבית, תתערבו והפסיקו את המשחק. שני זכרים, גם אם אחים, עלולים להיות אגרסיביים מאוד אחד לשני.

בכל מקרה, ממליצה על התייעצות עם מאלף ועל אילוף בכלל. זה יעזור לשני הכלבים 🙂

בברכה,
ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית.

יש לנו אוגר סורי כבר שנתיים וחצי. היום שמתי לב שיש לו עיין אחר תפוחה וסגורה.הוא אינו מתרוצץ כמו שהוא רגיל ונראה ממש חסר אנרגיה. מה לעשות?

שלום,

האם חי לבד? האם יש סכנה לטראומה או פציעה?

עיניים יכולות להיות נקודת חולשה באוגר. ממשק כלוב לא נכון, כלומר חוסר ניקיון או מצע כלוב לא מתאים עלולים לגרום לבעיות עיניים. העיניים הבולטות יכולות להיפגע מכל דבר כמעט. בנוסף,  גם זיהומים ודלקות עיניים אפשריות או סתימה וזיהום של כיס האגירה הגורם לנפיחות הפנים וכתוצאה משנית לסגירת העין. בגילו, צריך לחשוב גם על בעיות אחרות כמו קטרקט וגידולים.

אתה צריך להגיע לוטרינר לבדיקה.

החלמה מהירה,

ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית.

שלום וברכה, צמחה לארנבת שלנו נקודה בגב, בצבע ורוד אדום, ממש ניראת כמו צינור דק, קשית של טרופית(מן שפיץ כזה). מה זה לדעתך בבקשה

שלום,

תיאור מעניין, אבל אני לא יכולה לדעת מה זה.

האם בולט מהעור? האם נשרה הפרווה מסביב? האם מתגרדת? האם המקום כואב או חם? כמה בולט?

בגדול, לארנבונים יכולות להיות בעיות עור כמו סקסיאס, פטריות, גידולים ופציעות. יש צורך בבדיקה וטרינרית.

בברכה,
ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית.

 

הכלב שלי בורדר קולי בן שנה התחילו פתאום לצוץ לו פיסות מקריחות בפרווה.נאמר לי שזה טפיל שנמצא בכול כלב .והטפיל הופך לפעיל כשהכלב בדיכאון.נאמר שהבורדר קולי יכול להיות רגיש לתרופה. האם יש דרך נוספת לטפל או לעזור לו להתגבר על הטפיל
4 בפברואר 2016

שלום,

לפי התיאור כנראה מדובר על דמודקס. הטפיל מתפרץ בגורים וכלבים צעירים (עד גיל שנה) בגלל מערכת החיסון הלא מפותחת. בכלבים בוגרים יש לחפש סיבה מדוע מערכת החיסון חלשה והטפיל גורם למחלה.

הטיפול בדר"כ הוא עם איברמקטין. כלבים מגזע בורדר קולי רגישים לתרופה, ולכן מקבלים תרופה אחרת הנקראת מילבמיצין.

אי אפשר לא לטפל כיוון שהטפיל ימשיך להתרבות ולהתפשט ולגרום לבעיות עור חמורות יותר.

אני מצרפת מאמר בנושא – דמודקס בכלבים.

החלמה מהירה,
ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית.

שלום לכולם , יש לי כלב בן חודשיים + חצי כנעני חצי לברדור . פונץ הקטן נאלץ להישאר הרבה זמן בבית לבדו בערך 7-8 שעות האם אני גורם לו לנזק ? חשוב לציין בזמן שאני משאיר אותו הוא בוכה ומשחית את הגידורית שלו שהיא גדולה מאד. גם הרגל שמאל שלו לפעמים רועדת שהוא יושב האם שני המצבים שהגדרתי איך ניתן לפתור ?
1 בפברואר 2016

שלום,

השארת כלבים למשך 7-8 שעות היא המציאות של רב הבתים בארץ. בגיל צעיר יכול להיות שהכלב לא יצליח להתאפק כל הזמן הזה וחשוב לא לכעוס עליו אם מוצאים שתן וצואה בבית.
בכדי שלא יעשה נזק יש להרגיל אותו לאט לאט למקום בו הוא נמצא – להשאיר אותו לזמנים קצרים יותר, לדאוג לגיוון במשחקים שיעסיקו אותו, כמו עצמות משחק, קונג (בו ניתן להחביא חטיפים) ועוד.
בזמן שאתה נמצא בבית רצוי לאפשר לו להיות במקום הסגור כדי שידע שזה המקום הבטוח והנח שלו, לא רק כשאתה יוצא…

אם אתה רואה שלמרות הניסיונות שלך להרגעה הוא עדיין הורס ולחוץ כדאי להיעזר במאלף, לפני שהפחד יהפוך להרגל ולחרדה. מצרפת מאמר בנושא חרדת נטישה בכלבים.

לגבי הבעיה השנייה שתיארת, יש צורך בבדיקה של וטרינר. לא ציינת אם זו רגל קדמית או אחורית, אך בשתיהן יכולות להיות בעיות בגזעים גדולים וחשוב לבדוק את זה בשלב הזה.

בברכה,
ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית.

גולדן גזעי בן 9. הכלב אוכל ומתנהג רגיל , מדדה על רגל ימין קדמית ממש כמו שיתוק !! הייתי איתו אצל ווטרינר צילם אותו מספר צילומי רנטגן ואמר שלא רואה כל דלקת , לא רואה כל גידול, נתן זריקת סטירואידים וטיפול אנטיביוטיקה חודרת עצם לדבריו למשך 10 ימים, ואמר "שנחזיק לו אצבעות"….כמוכן ניסה לבחון את תחושות הכלב בעזרת צבת והכלב הגיב לכאב אך ממש בצורה חלשה. כשהווטרינר נשאל מה יש לכלב הוא פשוט אמר שהוא לא יודע. השאלות שלי הם: 1) האם אבחון דלקת או שלילתה לא אמורים לעשות בדיקת דם לכלב? 2) האם תופעה של שיתוק רגל ללא כל ארוע טראומטי הינו מוכר,ידוע והפיך? 3) כרגע אני ביום החמישי לטיפול ואין כל שינוי …חוץ מהשתנה מרובה של הכלב 4) ע"פ הסימנים שמסרתי האם ניתן לאבחן מה סוג הפגיעה / מחלה של הכלב? 5) האם נהוג לקבל מהווטרינר גיליון טיפול והבדיקות שהכלב עבר? תודה על ההתייחסות
31 בינואר 2016

שלום,

אתחיל מלענות על השאלות לפי הסדר:

1. אבחון דלקת יכול להיעשות ע"י מספר דרכים: בדיקת דם יכולה לרמז האם קיימת דלקת, אך יש גם תלות במקום הדלקת. במקרה המתואר אחד החשדות הוא לדלקת בחוט השדרה הגורמת לבעיות נוירולוגיות (שוב, לפי המתואר), ולכן יש צורך בבדיקת נוזלי חוט השדרה (CSF).

2. גרירת הרגל ללא תחושה יכולה להתרחש בגלל מספר סיבות:

א. בעיות ממערכת העצבים –  בגלל פריצת דיסק, או טראומה או דלקת או גידול. לצערי, בהרבה מהמקרים הסימנים אם אקוטיים ופתאומיים כיוון שעד שאין מה שלוחץ על העצב ומפריע לו אין סימנים.
ב. בעיות אורתופדיות – שבר או  גידול.
ג. בעיות במערכת הלב – בעיות לב עלולות לצור תסחיף.

האם קיימים עוד סימנים מלבד שיתוק? מצב רוח ירוד? תיאבון? טמפ' גוף גבוהה? האם יש עוד חסרים נוירולוגיים ברגליים אחרות או בפנים?

כדי לענות היכן הבעיה יש צורך בבדיקה הכוללת בדיקה נוירולוגית מלאה (כפי שתיארת את חלקה, בדיקה עם צבת, אבל כמובן לא רק).

מצב זה יכול להיות הפיך, תלוי בבעיה עצמה ובדרך הטיפול.

3. אם הטיפול היה נכון, היה צריך להיראות שיפור קל לאחר חמישה ימים. שיפור של תחושה או תנועתיות קלה. לפעמים ניתן לראות שיפור קל רק בבדיקת של מערכת העצבים.
השתנה ושתייה מרובה הן תופעות לוואי של טיפול בסטרואידים. הבעיה נעלמת עם הפסקת הטיפול. חשוב לא להפסיק טיפול בסטרואידים בבת אחת! 

4. התשובה זהה לחלק מהתשובה לשאלה 2. אבל אדגיש שוב, לא די בכך. חסרה עוד אינפורמציה חשובה. דרך האבחון צריך לכלול בדיקה פיזיקלית מלאה יחד עם בדיקה נוירולוגית ואורתופדית להשלמת התמונה. בדר"כ לאחר מכן יש כיוון, אך אם הבעיה היא נוירולוגית (היא הנפוצה במקרים כמו התיאור שלך) הדרך לאבחון כוללת גם בדיקות CSF ו-CT או MRI. בבדיקות אלו ניתן להדגים טוב יותר את הנעשה בחוט השדרה. צילום רטנגן טוב בעיקר לחוליות ולגולגולת, לא ניתן לראות ולהדגים טוב את חוט השדרה, ולכן לא ניתן לשלול בעיות כמו פריצת דיסק, גידול, תסחיף ועוד.

5. כן. כל הוטרינרים שומרים את האינפורמציה בכתב או במחשב. לך, כבעלים, יש את הזכות לקבלת עותק. אתה יכול לבקש אותו. לגיטימי גם לבקש חוות דעת שנייה או בדיקה של מומחה.

לסיכום, אם אין שיפור במצבו של הכלב, הייתי פונה לוטרינר לבדיקה נוספת או למומחה (נוירולוג) להמשך אבחון.

אשמח לעדכון על מצבו והחלמה מהירה,
ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית.

היי יש לי שרקנית אני לא יודעת בת כמה היא בידיוק .. קניתי אותה ממש ליפני יומיים מחנות לחיות ושם לא אמרו לי עכשיו היא דיממה מאזור האיבר בערך יום וחצי דם שזה לא עם השתן והיא לא בהריון אין לה תאבון היא לא אוכלת והיא יושבת מכווצת תדעו להגיד לי במה נראה שמדובר? תודה :)
29 בינואר 2016

היי.

לצערי, לא אדע להגיד במה מדובר…צריך לבדוק אותה אם מדממת ולא אוכלת.

בברכה,
ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית.

היי יש לי שרקנית . קטנה יחסית. היא מדממת מאזור האיבר דם סמיך כזה לא כול הזמן יש דם מידיי פעם זה כבר ככה יום וחצי וגם אין לה תאבון . היא אוכלת נגיד בבוקר ואח"כ כול היום כלום אני אשמח אם תיעץ לי מה לעשות ואם זה נשמע חמור ?
28 בינואר 2016

שלום,

האם השרקנית חיה לבד? בת כמה היא?

דימום מאיבר המין יכול להעיד על תחילת המלטה, במידה ויש זכר באזור או דימום הנובע בגלל בעיות בדרכי השתן. אחת הבעיות הנפוצות בשרקנים היא היווצרות של אבנים בשלפוחית השתן. אבנים כאלו יכולות לגרום לשתן דמי ולהרגשה רעה.
ממליצה להגיע לבדיקה אצל וטרינר.

בברכה,
ד"ר סיגל קרופניק, וטרינרית.

אצילו החתולה שלי תינהגת מוזר. מאתמול היא עושה רעשים מלחיצים ומיתקפלת ומיתקרבלת כאילו כואב לה והיא אולכת אם התחת מורם מה יש לההההההה

בת כמה היא?

תיאור מתאים לייחום, אך אם היא בוגרת או מעוקרת – יש להגיע לבדיקה אצל רופא וטרינר.

1 2 3 6
דילוג לתוכן