חרדת נטישה בכלבים, סימנים ודרכי טיפול

anxiety

חרדת נטישה בכלבים


הכלב הוא מטבעו חיית להקה,  ולכן זה כלל לא מפתיע שהוא חש חרדה כאשר הוא נשאר לבדו. עם קצת עזרה מרבית הכלבים יכולים להסתגל להישאר לבדם ולהיות רגועים ונינוחים ואפילו לפרקי זמן ממושכים. להרגיל את הכלב להישאר לבדו זו פעולה חשובה שתשפר את איכות חייו באופן משמעותי למשך כל חייו. אחד מכל 6 כלבים סובל מחרדת נטישה בדרגה כלשהיא. כלבים אלו מתנהגים נורמלי לחלוטין כשבני המשפחה נמצאים בבית אבל נכנסים להתקפי חרדה כאשר הם נשארים לבד. מקרים של חרדת נטישה נפוצים יותר אצל גורים או בוגרים שאומצו ממכלאות, תחנות הסגר או מעמותות לרווחת בעלי חיים.

מהם סימני חרדת נטישה בכלבים?

1. התנהגות הרסנית שמתחילה עם עזיבת הבית או ממש לפני העזיבה שמופנית כלפי דלתות חלונות כלובים ושאר פתחי היציאה.  ההתנהגות ההרסנית יכולה להיות מופנית גם כלפי חפצים אישיים כגון שלטי טלויזיה, כריות, בגדים וכד'.

2. נביחות ויללות, מאופיינות בצליל מונוטוני, כלומר אותה נביחה שוב ושוב ללא שינוי בעוצמה או בצליל, כנ"ל גם לגבי יללות.

3. עשיית צרכים, צואה או שתן או שניהם. ההפרשות ימצאו במספר מקומות שונים מאחר והכלב הולך הלוך וחזור בבית, בלחץ ומידי פעם עושה את צרכיו. הצואה פעמים רבות יכולה להיות רכה רירית או שלשול.

4. ריור , מאחר וחרדה גורמת לכלבים לרייר, ימצאו שלוליות או סימני רוק במקומות בהם הכלב הראה התנהגות הרסנית, כלומר ליד הדלתות או בכלוב. חשוב לציין שכל הסימנים הללו  יכולים להופיע גם במחלות אחרות אבל מה שעושה את זה לחרדת נטישה היא העובדה שזה קורה כל פעם שהכלב נשאר לבד.

מהו הטיפול בחרדת נטישה בכלבים?

כמו בכל בעיות ההתנהגות יש לשלב בין שינויים סביבתיים, שינויי התנהגות,  שינוי יחסי הגומלין בין הכלב לבין הבעלים ולעיתים שימוש בתרופות נגד חרדה.

שינויים התנהגותיים:

שינויים התנהגותיים יש לעשות בשלבים:

  1. יש להתעלם מדרישות לתשומת לב מצד הכלב הבאות בהקשר של חרדה או מתח. כלבים לעיתים קרובות ידרשו תשומת לב במקרים של חרדה, מתח או פחד וזאת כדי להשיג דרגה מסוימת של רגיעה. אם נגיב לדרישות אלו ניצור אצל הכלב תגמול חיובי להתנהגות שלילית, ולכן יש להימנע מכך ולהתעלם מהדרישה לתשומת לב שמעורר הכלב. לעומת זאת תשומת לב שאנחנו מעוררים בהחלט רצויה ויש ליזום אותה מספר פעמים לאורך היום.
  2. יש להקפיד שהכניסות והיציאות שלנו מהבית תהיינה מהירות וחלקות וללא טכס הכנה ליציאה.
  3. יש לתכנן את כל הפעילויות עם הכלב ויש לסיימן עד ל 30 דקות לפני היציאה, האכלה, טיול הליכה ועשית צרכים.
  4. אין לעזוב את הבית בפחד או בלחץ .
  5. יש להשאיר צ'ופרים או ממתקים עם השהייה או מוחבאים בתוך צעצועים מיוחדים ממש לפני היציאה מהבית.
  6. בחזרה הביתה יש להתעלם מהכלב עד אשר הוא נרגע. 
  7. לא להוציא אותו לצרכים אלא לאחר שנרגע.
  8. יש לשים לב האם התנהגויות של לפני יציאה מהבית גורמות לכלב לחרדה, לדוגמא לבישת מעיל , או לקיחת מפתחות או נעלת נעליים. במידה והכלב מראה חרדה יש לבצע את הפעולות האלה פעמים רבות משך היום ולא לצאת מהבית לאחריהן. לדוגמא: יש לקחת את צרור המפתחות ואם הכלב מראה סימני לחץ יש להתיישב ולהמתין עד שהכלב יירגע. מטרת תרגיל זה היא לשבור את הקשר בין לקיחת המפתחות והיציאה מהבית.
  9. שימוש בפרומונים מלאכותיים להרגעת הכלב.

תרופות נוגדות חרדה: השימוש בתרופות נגד חרדה נועד להקל על הכלב ועל הבעלים לבצע את כל שינויי ההתנהגות שדנו בהם – סעיפים 1 עד 8. לא כל מקרי חרדת הנטישה דורשים התערבות תרופתית אבל בהרבה מאוד מקרים התרופות עוזרות להשיג תוצאות חיוביות יותר. התרופות שאנחנו משתמשים בהן לטיפול בחרדת נטישה בכלבים  משפיעות על רמות ה"סרוטונין" שבמוח. ההנחה היא שלבעלי חיים חרדתיים יש רמת סרוטונין נמוכות מהרגיל והתרופות  הללו עוזרות להעלות את רמת הסרוטונין. חשוב ביותר להבין שהתרופות אינן באות להחליף את השינוי  ההתנהגותי אלא הולכות איתו יד ביד להשגת תוצאות טובות יותר בקלות רבה יותר.

דילוג לתוכן