טוקסופלזמוזיס והריון – מאמר קצר

טוקסופלזמוזיס בהריון

טוקסופלסמוזיס והריון- או החתול שלכם והריון

טוקסופלזמוזיס

טוקסופלזמוזיס והריון

מה זה טוקסופלסמוזיס?

טוקסופלסמוזיס הינה מחלה שנגרמת ע"י טפיל (פרוטוזואה) שנקרא טוקסופלסמה גונדי  (Toxoplasma gondii). טפיל זה פוגע ברוב בעלי-החיים בעיקר בכבשים, חתולים ובני-אדם, אך גם חרקים, דגים ותולעים יכולים להיות נשאים.

 מה הסיכון לעובר?

בזמן מחלה אקוטית (ראשונית) ב טוקסופלזמוזיס יתכנו מספר סימנים כגון: חום, קשרי-לימפה מוגדלים, קשיות שרירים, כאבי פרקים וכאבים בבטן עליונה (כתוצאה מפגיעה בכבד ובטחול). סימפטומים אלו יכולים להיות קלים עד בלתי מורגשים, הם יכולים להמשך בין שבוע ל-12 שבועות ובטעות יכולים להיות מאובחנים כשפעת או מונונוקלאוזיס. כאשר אישה נדבקת בזמן ההריון, הטפיל יכול לעבור את השליה ולפגוע בעובר. גודל וסוג הפגיעה תלויים בשלב של ההריון בזמן ההדבקה. הדבקה בשלבים המוקדמים של ההריון יכולה לגרום להפלה או ללידה מוקדמת. הדבקה בשלבים המאוחרים שלך ההריון יכולה לגרום בעובר לעיוורון, ו/ או לפגיעות עצביות שונות (hydrocephalus, microcephaly, פיגור). לעיתים הבעיות לא נראות בלידה ומופיעות בשלב מאוחר יותר בחיים. רק 30%-40% מההדבקות של נשים הרות גורמות לפגיעה בעובר. הבעיות שתוארו לעיל קורות רק כאשר אדם נדבק בטפיל הטוקסופלסמה בפעם הראשונה. זאת אומרת שאדם שנדבק שנית לא יחלה שוב, ואם מדובר באישה בהריון הטפיל לא יעבור דרך השלייה לעובר. (לא מדובר על אנשים עם מערכת חיסון מדוכאת כגון חולי איידס ומטופלים בכמותרפיה בהם תתכן מחלה בהדבקה חוזרת).

איך בני-אדם נדבקים ב טוקסופלמוזיס?

ישנן שתי צורות בסיסיות של הטפיל: הצורה האחת (oocyst) מופרשת בצואה של חתולים, והצורה השניה נמצאת ברקמות הגוף של בעלי חיים כגון כבשים וחזירים. אדם שאוכל אחת משתי הצורות הללו עלול להדבק.

אם לחתול שלי יש טוקסופלזמוזיס, האם הוא לא יראה סימני מחלה?

לא בהכרח, צורת הטפיל שמדבקת לבני-אדם היא הצורה שנמצאת במעיים ומופרשת החוצה בצואת החתול. בחתול ייתכנו סימני מחלה אקוטים כמו בבני-אדם, אך לרוב בחתולים בוגרים הסימנים קלים ובדרך כלל לא מובחנים. בחתולה בהריון הטפיל יכול לעבור דרך הרחם אל העוברים.

איך החתול שלי מהווה לי  סיכון?

רוב ההדבקות של אנשים ב טוקסופלזמוזיס נגרמות עקב אכילת בשר לא מבושל היטב ולא ע"י מגע עם צואת חתולים. לרוב חתול יפריש את הטפיל רק בשבועיים הראשונים שלאחר ההדבקה הראשונית. חתול שנדבק פעם שניה ברוב המקרים לא יפריש שוב את הטפיל בצואה. על מנת שצורת הטפיל שמופרשת בצואה תהפוך מדבקת עליה לשהות באויר 24-48 שעות, ולכן יש לנקות את ארגז החול מידי יום.  

ניתן לעשות בדיקת דם לחתול על מנת לגלות עם נדבק בעבר ב טוקסופלזמוזיס.

תוצאה שלילית בבדיקת הדם משמעה שהחתול מעולם לא נדבק בטפיל וכאשר יידבק יפריש אותו בצואה למשך כשבועיים. תוצאה חיובית בבדיקת הדם משמעה שהחתול נדבק בעבר בטפיל ואם יידבק שוב סביר שלא יפריש את הטפיל שוב בצואה.

 איך אפשר להמנע מהדבקה ב טוקסופלזמוזיס?

 1. לא לאכול בשר שאינו מבושל מספיק !!!
 2. לשטוף ידיים לאחר שמנקים את ארגז החול של החתול.
 3. לא לתת לחתול לאכול בשר לא מבושל או מוצרי חלב לא מפוסטרים.
 4. לנקות את ארגז החול מידי יום.
 5. לא לשתות ולאכול מוצרי חלב לא מפוסטרים.
 6. לכסות ארגזי חול בהם משחקים ילדים על מנת שלא יזדהמו בצואת חתולים.

 

הנחיות נוספות לנשים בהריון:

 1. לבדוק קיומם של נוגדנים אצל האשה לפני כניסה להריון. תוצאה חיובית משמעה שהאשה נדבקה בעבר, ולא תעביר את המחלה לעובר, כמו כן נוכחות נוגדנים מקטינה את הסיכוי להדבקת העובר באם האם תדבק שוב במהלך ההריון. תוצאה שלילית משמעותה סיכון גדול יותר להדבקת העובר אם האם נדבקת במהלך ההריון.
 2. להשתמש בכלים נפרדים (סכין וקרש חיתוך) לבשר לפני ואחרי בישול.
 3. ללבוש כפפות בעת עבודה בגינה.
 4. לשטוף ירקות ופירות במים ובסבון לפני אכילה.
 5. לא להתעסק עם ארגז החול של החתול.
 6. להמנע ממגע עם חתולי רחוב.
 7. לא לאפשר לחתול לעלות על מיטות.

  למרות שישנה אפשרות להדבק בטוקסופלסמוזיס מחתול, לא נמצא קשר בין גידול חתול להדבקה במחלה. מצד שני כן נמצא קשר בין הדבקה במחלה ועבודה עם בשר לא מבושל (משחטה, קצביה).

קישור למאמר יותר מפורט.בנושא טוקסופלזמוזיס והריון באדיבות עמותת הרופאים הוטרינריים לחיות מחמד.

ויקיפדיה  :  טוקסופלזמוזיס

מתוך פורום חי אונליין : טוקסופלזמה וחתולים.

דילוג לתוכן