חיסונים לכלבים וחשיבותם

slider-2_03

אסתר ואהרון עם פינצ'י המתוקה בחיסון שגרתי

חיסונים לכלבים וחשיבותם

דר אורן פאר

 חיסונים לכלבים נועדו  להגן על הכלב ממחלות מידבקות נפוצות, המסכנות את בריאותם וחייהם. החיסונים גורמים לגוף החיה לייצר נוגדנים, שיגנו עליהם מהמחלות. כלבים חשופים יומיום לסכנת הידבקות במחלות קשות שונות העוברות בינהם באמצעות מגע ישיר (הרחה, ליקוק, מריבה וכדו’) או מגע עקיף עם חפצים ומקומות שונים, שהזדהמו בגורמי המחלה (למשל , באמצעות סוליות נעליים שדרכו במקום שהייתה בו לפני כן חיה חולה, אפשר להביא את המחלה המידבקת הביתה)

חיסונים לכלבים

חיסונים לכלבים לפי דרגת שכיחותם והכיסוי שהם נותנים

חיסון נגד כלבת הכלבת הינה מחלה קטלנית העלולה לפגוע ביונקים בכללם האדם,הכלב והחתול. מקור ההדבקה הוא לרוב שועלים הנגועים בנגיף. חיסון זה מחוייב עפ"י חוק וכיום הוא ניתן בצמוד לתשלום עבור רישיון להחזקת כלב של הרשות המקומית. מתחילת שנת 2005 גם התווספה לחובת החיסון, חובת סימון בשבב אלקטרוני, המתבצעת פעם אחת לכל כלב. מתן החיסון: בגיל 3-6 חודשים, ובהמשך – פעם בשנה, במשך כל החיים. חשוב לציין, באירופה וצפון אמריקה חיסון נגד כלבת ניתן לאחר חיסון גורים אחת ל3 שנים. אני מניח כי גם בישראל ניתן לחסן אחת ל 3 שנים אבל השירותים הוטרינריים, משרד החקלאות והחוק באופן כללי מחייב חיסון אחת לשנה.

חיסון משושה בתרכיב משולב המגן כנגד 6 מחלות כלבים נפוצות:

  • 1. פרוו- וירוס- מחלה נגיפית קשה הפוגעת בעיקר בגורים ובכלבים צעירים אך גם בבוגרים. גורמת לתופעה של שלשול דמי, הקאות, חום, דיכאון והתייבשות וסכנת מוות בתוך מספר ימים. מתן החיסון כחיסון נפרד או משושה – לגורים בני 9-6 שבועות ובהפרש 2-4 שבועות עד לגיל 4 חודשים. בהמשך פעם בשנה, במסגרת החיסון המשושה. – להרחבה ראה מאמר אודות "פרוו".
  • 2. כלבלבת – מחלה הגורמת לכלבים צעירים וגם בוגרים לתופעות קשות של הצטננות, דלקת בדרכי הנשימה ובריאות, דלקת עיניים, הקאות, שלשול, חום גבוה, עויתות שרירים, ופגיעה במערכת העצבים. מחלה זו חשוכת מרפא וגורמת למוות בייסורים לכלב שאיננו מחוסן, יחד עם זאת נציין, כי ברשותנו תרכיב אשר יעילותו הוכחה ב-2 מקרים, המציל כלבים אלו באם התגלו תסמיני המחלה בשלב מוקדם מאוד.
  • 3. דלקת כבד נגיפית-מחלה קטלנית הפוגעת בכבד וגורמת לצהבת ולתופעות של חום גבוה, חוסר תיאבון ובצקת בקרנית (הגורמת להיווצרות עיניים ’כחולות’)
  • 4. עכברת סוג 1 (leptospirosis) -מחלה קטלנית הגורמת לפגיעה קשה בכבד ולסימני צהבת.
  • 5. עכברת סוג 2 (leptospirosis) – מחלה קטלנית הגורמת לפגיעה קשה בכליות. 6
  • 6 פראאינפלואנזה – מחלה נגיפית הפוגעת בדרכי הנשימה וגורמת לשיעולים ולנזלת.

     

    זמני מתן החיסון המשושה:  חיסונים לכלבים

חיסון ראשון בגיל 5-6 שבועות ופעמיים שלוש נוספות (במקרים מסויימים ייתכנו 4 חיסונים) בהפרש של 3 שבועות זה מזה עד גיל 16 שבועות (הגיל בו נעלמים הנוגדנים המטרנליים אותם ינקו הגורים עם חלב אימם). חיסון משושה נוסף ינתן בגיל שנה ולאחר מכן כל 3 שנים. היוצא מהכלל הוא חיסון נגד עכברת מסוגים 1,2,3,4 והוא ינתן אחת לשנה.

חיסון נגד שעלת מכלאות (kennel cough) - מחלה נפוצה הגורמת דלקות בקנה הנשימה ובריאות. סימניה הם שיעולים קשים, טורדניים ויבשים, והקאות ריר. וטרינרים מחסנים נגדה בעיקר כלבים העומדים להיכנס לפנסיון או להסגר וכלבים לפני תערוכה או כל אירוע אחר בו יימצאו בחברת כלבים רבים אחרים. ניתן למנוע את המחלה ע,י חיסון באמצעות וטרינר , אחת לחצי שנה. מתן חיסון: חיסון ראשון לגורים צעירים בהמשך אחת לחצי שנה.

דילוג לתוכן