סירינגומיאליה בקוואליר קינג ספנייל

יצירת קשר

השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

נושאים עיקריים (לחץ לפתיחת קטגוריות)​

מתי לקחת את הכלב לוטרינר

סירינגומיאליה בקוואליר קינג ספנייל

שם כותב המאמר: דר אורן פאר  

סירינגומיאליה היא מחלה של מערכת העצבים המרכזית, בה ישנה הפרעה בזרימת הנוזל שסביב המח וחוט השידרה (הנוזל הצרברוספינאלי- CSF). הפרעה זו בזרימת הנוזל גורמת להיווצרות חללי נוזל בתוך חוט השידרה, עקב כך חוט השידרה מתנפח וכיוון שעובר בתוך עמוד השידרה שהינו חלל מוגבל, נגרם כאב. הפרעה זו יכולה להגרם ממספר סיבות: בעיה מבנית מולדת, טראומה, גידול ועוד. בגזע הקוואליר קינג צ'ארלס ספנייל הסיבה הנפוצה למחלה היא בעיה מולדת במבנה החלק האחורי של הגולגולת, שם קיים שקע המכיל את המח הקטן וחלקי מח אחרים. העיוות המבני בכלבים החולים גורם ללחץ על חלקי מח אלה ולחסימת זרימת הנוזל סביבם, במקרים הללו כיסי נוזל נוצרים בתוך חוט השידרה בעיקר בחוט השידרה הצווארי.

בפועל, המצב  גורם לכאב. הכאב אינו סימטרי. מנחים מסוימים של הצוואר, מזג אויר מסוים, התרגשות- כולם תנאים שיכולים להחמיר או להקל על הכאב. אחד הסימנים הקליניים הנפוצים הוא גרוד של הצוואר, האוזן, בית החזה או הכתף, לרוב יותר בצד מסוים. סימנים נוספים יכולים להיות חולשת רגליים, שיתוק של עצבי הפנים ( מצב הנפוץ בגזע גם ללא סרינגולמייליה), צליעה, ווקאליזציה, בכי ונביחות.

רוב החולים מאובחנים בין גילאים 6 חודשים ל3 שנים. האבחון מתבסס על הסטוריה, בדיקה גופנית ונוירולוגית לצד שלילת גורמים נוספים העלולים לגרום לסימנים מהסוג הזה כגון דלקת קרום המח ופריצת דיסק.

MRI היא הדרך היחידה לאבחון המחלה. ניתן לראות את כיסי הנוזל בעמוד השדרה ואף לגלות את הסיבה לכך.

טיפול-

אם אין סימנים קליניים, אין צורך בטיפול, רק במעקב. במצבים של כאב קל אפשר לנסות לטפל תרופתית נגד כאב
ישנן מספר אופציות לטיפול תרופתי- הקלה על כאב ע"י תרופת ממשפחות שונות. כגון אופטלגין, רימדיל או לחלפין ממשפחה אחרת לגמרי כגון גבהפנטין.

הורדת קצב ייצור הנוזל המוחי-שידרתי-כגון אומפרדקס.

הקטנת הנפיחות של חוט השידרה ע"י שימוש בסטרואידים. כגון פרדניזון

רפואה משלימה

אין הוכחות לכך שדיקור ו/או הומאופתיה יעילים במחלה זו , אך ידוע כי יעולתו הגבוהה של דיקור במחלות נוירולוגיות שונות עשוי לבוא לידי ביטוי גם בסינדרום הזה.

כאשר לא מושגת הטבה מספקת ע"י הטיפול התרופתי או שישנן בעיות עצביות נוספות , מומלץ טיפול כירורגי המטרה בניתוח היא להקל מכנית על הלחץ שנוצר על המח וחוט השדרה ולאפשר זרימה תקינה של הנוזל המוחי-שידרתי. סוג הניתוח תלוי בבעייה המבנית הגורמת לבעייה. ככל שמנתחים מוקדם, משתפרים סיכויי ההחלמה. אך ישנו אחוז לא קטן של חזרתיות הבעייה גם לאחר ניתוח.  -צריך לציין שעדיין אין מספיק נסיון עם ניתוחים מהסוג הזה בארץ.

IMG_1117
מיקו של ניצן רובין, קבליר קינג צארלס בן 3 שנים.הראה אפיזודות של צעקות כאב בבית ובזמן שמרימים אותו. עבר תהליך אבחוני מלא שכלל בדיקה גופנית, הרעה נוירולוגית ובדיקת MRI. אובחן כסובל בסינדרום לצד בלט דיסק שגם סובל ממנו, מטופל תרופתית, כמעט ולא מראה כאב ובעיקר ניצן מאושרת.