אפילפסיה בכלבים

יצירת קשר

השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

נושאים עיקריים (לחץ לפתיחת קטגוריות)​

שנט בכבד בכלבים

אפילפסיה בכלבים

דר אורן פאר

אפילפסיה בכלבים היא מחלה   הבאה לידי ביטוי בעוויתות. השם העממי שלה היא "מחלת הנפילה".

מהו התקף אפילפסיה בכלבים?

עוויתות הן התנהגות שאיננה רצונית המתרחשת באופן לא תקין. ניתן לחלק עוויתות ל-3 קטגוריות עיקריות:

 • עווית כללית – Grand mal/Generelised seizures  :  זו הצורה השכיחה ביותר של אפילפסיה בחיות מחמד (כלבים וחתולים) עווית הצומחת מאזורים רבים במוח וגורמת לכל הגוף להגיב באופן שאיננו רצוני כך שהגוף נעשה נוקשה רגליים קדמיות ואחוריות נמתחות ונוקשות, קיים איבוד הכרה, ריור מוגבר ואי שליטה על סוגרים. אלו המאפיינים הקלאסיים. אם כי בכל חיה הביטוי עשוי להיות שונה ברמה זו או אחרת.
 • עווית חלקית – petit mal/partial seizure : עווית הצומחת ממוקד ממוקד ספציפי במוח ולכן גורם למעורבות חלקי
 • עווית "התנהגותית" – psychomotor seizures : עווית שבעיקרה ביטוי התנהגותי העשויה לבוא לאחר עווית כללית.
 • עווית מקומיתת של הגוף, כגון הזזת שרירי פנים, "טיקים"- תנועות שחוזרות על עצמן וכיו"ב. עווית חלקית עשויה להיהפך לעווית כללית כפונקציה של זמן, מצב גופני, חוסר טיפול וכדומה.

התקף עווית כולל בקוואליר קינג צ'ארלס ספניאל

מה הסיבה לעוויתות ב אפילפסיה בכלבים?

התקף עווית או התקף אפילפסיה בכלבים  עשוי להיגרם כתוצאה מתהליכים במוח אלה יכולים להיות עקב טראומה, דלקת, זיהום, ניוון או גידול ,עוויתות אלה קרויות גם secondary seizure , אך בה במידה עוויתות עשויות להיות הביטוי המשני לתהליך גופני כללי כגון רמת סוכר נמוכה, הרעלות, אי ספיקת כליות או כבד הגורמת לרמת תוצרי חילוף חומרים בגוף לעלות ולהשפיע ישירות על תפקוד המוח, עוויתות אלה קרויות גם reactive seizure . עוויתות שלא נמצאה סיבה להיווצרותן קרויות .primary seizures

מהי אפילפסיה בכלבים ובחתולים ?

אפילפסיה בכלבים היא השם הכולל להופעת התקפי עווית כתוצאה מהפרעות בהולכה העצבית של המוח. התקף עווית אפילפטי מורכב משלושה שלבים:

 • שלב ראשון –aura  -נמשך בין דקות/שעות לפני ההתקף במהלכו החיה מתנהגת באופן שאיננו תקין כגון נביחות, הסתתרות ממושכת, חוסר תיאבון וכיו"ב.
 • שלב שני-  שלב התקף העווית – שלב העלול להימשך שניות/דקות ו/או שעות במהלכו החיה עלולה להיות מחוסרת הכרה ולהראות סדרות של עוויתות.
 • שלב שלישי – שלב ההתאוששות – שלב העשוי להימשך שעות עד ימים במהלכו החיה לאט לאט מתאוששת מחוויית ההתקף.

האם יש משמעות לגיל בכל הקשור להופעת ההתקף הראשון של אפילפסיה בכלבים ?

בהחלט כן, חשוב מאוד בגישה לאבחון לדייק במועד הופעת ההתקף הראשון:-

בחיות מתחת לגיל שנה ייתכן וההתקף נובע עקב בעיה מולדת. בחיות בין גיל שנה לגיל חמש : במרבית המקרים לא ניתן לגלות את הגורם להתקפי העווית והסיבה טמונה בהפרעות בהולכה החשמלית של המוח. בין הגזעים השכיחים שנאוצר, בסט, כלבי קולי וקוקר ספניאל. בחיות מעל גיל חמש צריך לחפש אחר הסיבה להופעת ההתקפים והסיבות כפי שמתואר להלן רבות.

כיצד מאבחנים אפילפסיה בכלבים ?

בבואנו לאבחון אפילפסיה בכלבים יש לבצע מספר בדיקות באופן הבא: שלב ראשון:

 • היסטוריה מלאה תוך תחקור בעלי הכלב/חתול אודות ההתקף כגון:
 1. מתי ארע ההתקף ותיאור כללי על ההתקף עצמו – האם חלקי/כולל?
 2. מספר ההתקפים שחווה עד כה ומתי ארע ההתקף הראשון?
 3. מה היה פרק הזמן של כל התקף?
 4. מה סוג התזונה עליה מתבסס הכלב/חתול?האם יש עוד בעלי חיים בבית?
 5. היסטוריה של הרעלות?
 6. חומרי הדברה?
 7. תזונה שונה מהרגיל?
 8. מאכלים רעילים( שוקולד במינון גבוה..)?
 9. האם קשור לזמן האוכל?

שלב שני :  בדיקה גופנית יסודית של הכלב/חתול שלב שלישי: בדיקה נוירולוגית מלאה של הפציינט, הבדיקה מורכבת ממספר חלקים, אלה כוללים בין היתר תצפית מרוחקת אחר החיה למשך מספר דקות, בדיקת החיה במרחב החדר, בדיקת רפלקסים וכן בדיקת ראיה מקיפה. שלב רביעי: ביצוע בדיקות מעבדה מתקדמות כדי לשלול תהליכים אשר מקורם בחילוף חומרים (תפקוד לב, כליות, כבד, רמת סוכר) וכן בדיקות הורמונליות העשויות בעקיפין לגרום לתמונה דומה (בדיקות לרמת הורמוני בלוטת התריס/המגן). הבדיקות כוללות בדיקת דם כלליות וספציפיות, שתן, א.ק.ג וצילומי רנטגן. שלב חמישי: בדיקות פולשניות הכוללות בדיקת CSF דיגום נוזל עמוד שידרה ו CT של המוח.

התקף אפילפסיה אצל כלבים

מהו הטיפול ב אפילפסיה בכלבים ?